Ворога на кпини

Карикатури б’ють ворога болючіше за снаряди…

До експозиції міжнародної виставки карикатур «Тоталітаризм», яка з успіхом проводилася з 1-го по 24-те квітня в Полтавському художньому музеї ім. Миколи Ярошенка, увійшли роботи художників-карикатуристів із різних країн світу – України, Швеції, Росії, Китаю, Ірану…

ДИПЛОМАНТИ КОНКУРСУ ВІД ЖУРНАЛУ «ВІЙСЬКО УКРАЇНИ»:

1. Рауль Зулета (Колумбія)

2. Валерій Чмирьов (Україна)

3. Микола Капуста (Україна)

4. Лука Лагатор (Чорногорія)

5. Рібер Ханссон (Швеція)

6. Олександр Дубовський (Україна)

7. Олег Смаль (Україна)

Своїм сміхотворчим пафосом ця мистецька подія перегукувалася ще з однією визначною датою: у День сміху відзначалося 206 років від Дня народження видатного письменника Миколи Гоголя, гумор якого став зразком класики жанру, а твори з незмінним захватом перечитуються вже котрим поколінням.

Першим етапом політичного «карикатурного марафону» стала виставка «Український вибір. Україна – ЄС», яка проводилася під час Революції гідності. Митці своїми роботами означили вигнання кривавого тирана і формування в Україні громадянського суспільства. Далі «естафетну паличку» підхопила чергова виставка «Диявольська бензоколонка», яка розповіла про боротьбу українців з контрреволюцією й зовнішньою агресією Росії. Таку форму набула плідна співпраця полтавського творчого об’єднання «Карлюка» з херсонським літературним фестивалем «Гоголь-фентезі». Світовий інформаційний простір є таким динамічним, що підкидає нові ідеї десятками, а то й сотнями щогодини. І митці не можуть не відгукнутися, тим паче карикатуристи, творчість яких – нерв сьогодення.

Тема чергового міжнародного конкурсу – «Тоталітаризм» – розкрила використання ЗМІ для ведення інформаційної війни проти сусідніх держав. Головним її персонажем став «творець» нової шовіністичної російської імперії Володимир Путін. Попри те, двоє із членів журі – росіяни (включаючи і голову – Михайла Златковського). Це вкотре засвідчує, що в Росії є люди, які негативно сприймають загарбницькі дії, спровоковані Кремлем. Шаржі та в’їдливі карикатури вражали різноманітністю. Чи не в кожній роботі за зовнішнім сарказмом криється глибока тривога за мир у всьому світі. Карикатур було так багато, що на всі роботи на стінах не вистачало місця. Довелося встановлювати додаткові платформи, щоб публіка мала можливість побачити й оцінити всі малюнки.

Масштаби виставки «Тоталітаризм» вразили і почесних гостей, серед яких був переможець конкурсу «Диявольська бензоколонка» зі Швеції Карл Рібер Хансон. Він зазначив, що всі люди однаково сміються над одними й тими ж речами.

Голова Полтавської обласної ради Петро Ворона, який кілька місяців провів у зоні АТО поруч з побратимами-бійцями батальйону «Фенікс», що входить до складу 79-ї окремої аеромобільної бригади, поділився враженнями від побаченого: «Я впевнений: якщо нація так уміє сміятися над своїми ворогами, і не тільки сміятися, а ще й стояти на захисті незалежності держави, то ми маємо велике майбутнє й обов’язково переможемо. Думаю, що пан Путін побачить в Інтернеті цю виставку та відчує, як до нього ставляться художники з 38 країн світу. Їх багато, але всі вони мають єдину точку зору, що диктатура і неофашизм не повинні пройти!»

Народний артист України, депутат Верховної Ради 5-х скликань Лесь Танюк, переглянувши роботи, вдався до оригінальності: «Цю найбільшу виставку карикатур потрібно було б зробити в приміщенні нашої Верховної Ради! Якби в парламенті була фракція карикатуристів, то ми б жили з вами зовсім інакше. Карикатуристи бачать проблему чітко, так, як ніхто із депутатів».

– Політичну карикатуру малювати нелегко, – зауважує Микола Капуста – заслужений журналіст України, відомий карикатурист із Донецька, який малює шаржі шістдесят років. Попри поважний вік і перепони з боку так званої влади ДНР, митець дістався Полтави, щоб отримати нагороду та поспілкуватися з колегами по творчому цеху.

– Треба, щоб у художника був нестандартний підхід і терпіння під час творчого пошуку. Іноді картинка миттєво народжується в голові, іноді доводиться зробити чимало контурів олівцем, доки знайдеш потрібний сюжет. Карикатурист має гостріше дивитися на життя, щоб побачити негативні прояви, – поділився своїми думками Капуста.

А співорганізатор конкурсу Михайло Шлафер переконаний, що карикатури б’ють агресора ефективніше за снаряди.

За підсумками конкурсу перше місце серед 350 представлених робіт учасників із 38 країн світу виборов українець Олексій Кустовський,  друге – Плуїс Праат з Нідерландів, третє – Марина Бондаренко з Росії. Цікавих і неординарних робіт було дуже багато, тож інші, варті уваги, карикатури журі відзначило заохочувальними призами та спеціальними відзнаками. Вперше за історію конкурсу диплом «За найщирішу усмішку» вручили місцевому постійному шанувальнику жанру Дмитру Петрову.

ПРО НАС ПИШУТЬ

«ВИСМІЯТИ АГРЕСОРА»

Лілія ПАВЕЛЬЄВА, радіо «Свобода», м. Москва

Головними «героями» міжнародного конкурсу політичної карикатури, що був проведений в Україні, стали російські політики.

Цьогорічна тема – «Тоталітаризм». Як заявляють організатори, конкурс присвячений створенню у світі «нового порядку», при якому будь-яку агресію проти сусідньої держави можна виправдати «покликом крові» на кшталт того, як це було в роки розквіту фашистських держав. Автори із 38 країн, зрозуміло, між собою не домовлялися, проте антигерой переважної більшості їхніх робіт – Путін (нерідко в сусідстві з Гітлером і Сталіним).

П’ятий український конкурс карикатури та шаржів проводився спільно з Центральним друкованим органом Міністерства оборони України журналом «Військо України». І це невипадково. Як розповідає один з організаторів конкурсу художник Валерій Кругов: «У цього спеціалізованого журналу є можливість поширювати інформацію серед бійців армії».

Далі митець зазначає: «Більшість російських карикатуристів активізувалися після вбивства Бориса Немцова. Люди прокинулися, зрозуміли, що треба діяти. Серед шаржів немало присвячених Володимиру Соловйову і Дмитру Кисельову – оскаженілим пропагандистам, рівень агресії яких шокував, як виявилося, не тільки українців. Тепер над цими діячами просто сміються.

Цікаво, що з різних країн світу прийшла велика кількість шаржів і на Сергія Лаврова. Західний світ реагує на нього не як на міністра закордонних справ, а як на людину, від якої слова правди не діждешся. Це цитатник пропагандистських штампів. Тож як над ним не сміятися? Клоуни відпочивають».

Тарас ГУНЧЕНКО

Powered by Ajaxy