журнал жовтень-онлайн 2018

НА ФРОНТІ ВИПРОБУВАНЬ

НА ФРОНТІ ВИПРОБУВАНЬ

Якщо вірити нашим доморощеним диванним «всепропалам», то українська армія ще й досі воює на тачанках. Щоправда при цьому вони уникають відповіді на запитання, чому ж у такому разі російські окупаційні горлорізи вже чотири роки топчуться на одному місці, а не розгулюють, як колись обіцяли, Хрещатиком.

А відповідь проста.

Її вкотре дав спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер, який в одному зі своїх інтерв’ю сказав, що українська армія на сьогодні є однією з найбільш боєздатних у світі. І зазначив, що Україна вже набула вражаючого воєнно-технічного потенціалу і має всі можливості виготовляти майже все необхідне для оснащення своєї армії. Втім російсько-терористичні загарбники знають це краще за будь-кого, адже відчули і продовжують відчувати міць української зброї на власній шкірі

Значна заслуга в цьому належить працівникам Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки Збройних Сил України, нещодавно створеного в Чернігові на базі ДНВЦ ЗСУ. До анексії Криму цей підроз­діл дислокувався у Феодосії. Заступник начальника ДНДІ з мо­раль­но-психологічного забез­пе­­чен­ня Віталій Куравський роз­повів:

— У 90-х роках минулого століття в Ахтубинську Астраханської області базувався Державний льот­но-випробний центр Міністерства оборони СРСР імені Чкалова.  А феодосійський центр був філіалом цього інституту і займався морськими дослідженнями. Тут випробували корабельні літаки та гелікоптери, парашутну аварійно-рятувальну техніку, мінно-тор­педне озброєння, прилади для виявлення підводних човнів та космічну техніку. До речі, перший космонавт Юрій Гагарін проходив підготовку саме в цьому центрі.

Діяльність військових науковців перервала підступна окупація Криму. У березні 2014 року працівників установи підняли вночі по тривозі. Їм було оголошено, що проводяться заходи щодо переходу частини на функціонування в умовах особливого періоду. Спочатку занепокоєння не було, але згодом стало відомо, що по всьому півострову якісь незрозумілі «зелені чоловічки» блокують і захоплюють військові частини. А після фейкового «референдуму» новоявлене «керівництво» Криму висунуло працівникам центру ультиматум: або вони переходять на бік Росії, або їх почнуть переслідувати «за законом». Українським військовим довелося робити нелегкий вибір.

Заступник начальника ДНДІ з наукової роботи полковник Володимир Дмитрієв з гіркотою згадує:

— Я за національністю росіянин. З 1992 року служив в Україні, якій присягнув на вірність після розпаду Радянського Союзу. Представники якогось «новоствореного народу Криму» мені про це нагадали, пропонували за перехід у російську армію втричі більшу платню. Але я не міг такого собі дозволити. І ті товариші, котрі зі мною виїхали, теж. Це наочно продемонструвало, хто служить народу України, а хто прийшов до Збройних Сил заради задоволення власних потреб. Втратити можна все, та тільки не честь — цим керувалися мої колеги і я.

Виїжджали з Криму в жахливих умовах, залишаючи квартири, меблі. На лінії розмежування люди в незрозумілій формі всіх ретельно обшукували. Не було жодної можливості вивезти хоч якесь майно центру.  Виїхали лише працівники  — переважно наукові кадри, які безпосередньо займалися випробовуваннями. Саме це дало можливість зберегти інтелектуальну складову установи.

Новим місцем дислокації обрали Чернігів, де є аеродромний комплекс «Півці» і два великі полігони — Деснянський та Гончарівський. Там негайно включились у роботу, якої в умовах вій­ни значно побільшало. Нині науковці науково-дослідного інституту проводять випробовування абсолютно всієї армійської техніки. З останніх можна назвати державні випробовування  дослідного зразка некерованої авіаційної ракети калібру 80 мм «Оскол», що відбулося 20 серпня на чернігівському полігоні. За словами виконувача обов’язків керівника Державного науково-дослідного інституту випробувань і серти­фікації озброєння та військової техніки, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки України, доктора технічних наук, старшого наукового співробітника полковника Володимира Башинського, «Оскол» є повністю вітчизняною розробкою, всі її складники також українського виробництва.  За результатами випробувань було прийнято рішення щодо постачання нових боєприпасів українському війську.

Також у квітні цього року Дер­жавним науково-дослідним інститутом на базах авіаційної бригади та загальновійськового полігона Командування Десантно-штурмових військ Збройних Сил України на Житомир­щині були проведені визначальні відомчі випробування комплектів парашутної системи Dedal та дослідних зразків кулезахисних шоломів «ТОР-Д» для десантно-штурмових підрозділів та Сил спеціальних операцій. Стрибки з парашутними системами здійснювали парашутисти-випробувачі інституту. Проведена робота ще раз підтвердила високу майстерність фахівців ДНДІ.

Свого часу цей заклад було визнано національним надбанням країни. Без участі військових науковців та фахівців інженерно-випробовчого складу в серійний випуск не потрапляє жоден зразок озброєння чи військової техніки.

В рамках впровадження стандартів НАТО інститут спроможний здійснювати процедури випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки, адаптувати один до одного бази стандартів НАТО та державних стандартів України, проводити підготовку наукових та кваліфікованих інженерних кадрів, льотного та іншого складу за напрямком випробувань і сертифікації.  Діяльність Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та війсь­кової техніки, оснащеного потужною лабораторно-дослід­ною базою, забезпечує потреби підприємств Державного концерну «Укроборонпром», «Ліги оборонних підприємств України» та інших підприємств, дозволяє їм проводити на базі установи всі види випробувань, що прискорює прийняття на озброєння новітніх зразків ОВТ і економить кошти, які відповідно, можна буде спрямувати на подальший розвиток підприємств промисловості та підвищення рівня оснащення силового блоку держави.

А перехід на стандарти НАТО, побудова сектору безпеки і оборони та оборонно-промислового комплексу, які відповідали б найкращим зразкам провідних європейських держав та держав – членів НАТО, — на сьогодні головне завдання України. Це визначено у Стратегічному оборонному бюлетені, Воєнній доктрині та Концепції розвитку сектору безпеки і оборони України, затверджених відповідними указами Президента України. Для оснащення випробно-обчислювального комплексу інституту передбачено 150 мільйонів гривень. Зокрема на закупівлю засобів зовнішньо-траєкторних вимірювань, кліматичних камер та інших засобів, що дозволяють визначати та оцінювати характеристики озброєння на сучасному світовому рівні.

Та найцінніше, що має Дер­жавний науково-дослідний інститут випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки — це люди, котрі в ньому працюють. Вони не зрадили Україну 2014 року і натхненною працею прискорюють її перемогу над ворогом сьогодні.

 

Олег ЯНОВСЬКИЙ

Powered by Ajaxy