Ворога на кпини

Переможець міжнародних конкурсів художник-ілюстратор Карл Рібер Хансон (Швеція): «СУЧАСНА КАРИКАТУРА НЕ МАЄ КОРДОНІВ»

Сміх – це щітка, яка змітає павутиння із серця. Принаймні це доводить карикатура, побачивши яку, починаєш сміятися, а потім виникає непереборне бажання плакати. При цьому гумор – не мораліст і не санітар, хоча йому постійно хочуть приписати ці функції. Карикатуристи показують нас і навколишній світ в несподіваному, нерідко дотепному ракурсі. Вони находять незвичне у звичному, смішне в несмішному. У цьому можна пересвідчитися, ознайомившись з роботами нашого співрозмовника – митця зі Швеції Карла Рібера Хансона, неодноразового переможця всесвітньо відомих виставок Word Press Cartoon, Press Cartoon Europe, Swedish EWK-award 2000 тощо.

У ПОЛТАВІ ЗНОВУ КАРЛ…

Володимир Путін. Малюнок був нагороджений Гран-прі з World Press Cartoon 2007 року.– Пане Карл, ваш вояж до Полтави деякі журналісти жартома порівняли з відвідинами цього міста у 1709 році вашим співвітчизником, якого теж звали Карл…

Володимир Путін. Камуфляж.– На відміну від короля Карла XII мене до Полтави запросили. Мій візит був пов’язаний з міжнародною виставкою політичної карикатури «Тоталітаризм», відвідати яку мені запропонували українські колеги – організатори заходу, а також голова журі з Росії Михайло Златковський. До того ж на мене очікував головний приз за перемогу в попередній виставці «Диявольська бензоколонка» – бронзова статуетка «Рудого Панька».

– Отже, професійний гуморист не тільки сам «продукує» посмішки, а й розуміє дотепні вислови оточуючих?

Фан-клуб Путіна. Справжні фанати.– Так, гумор у моєму житті займає центральне місце. Тому я, звісно, з розумінням сприйняв порівняння від ваших колег-журналістів про приїзд до Полтави через триста шість років Карла зі Швеції. Але мій «попередник» Карл XII тоді не мав змоги отримати таку нагороду, яку мені урочисто вручили у День сміху 1 квітня 2015 року.

І все, що між нами є спільного, – це те, що мене також звати Карл. Щоправда, якщо б той Карл XII був би живий, то я б обов’язково намалював на нього карикатуру.

Путін. Поклоніння.– Полтава виправдала ваші сподівання?

– Більш ніж на сто відсотків. Я мав на меті просто відвідати виставку, але в цьому чудовому місті зустрів безліч творчих людей, спілкувався з її численними відвідувачами. Також нас запросив до себе голова Полтавської обласної ради Петро Ворона. Повірте, я навіть уявити не міг, що чиновник може так фахово розумітися в наших роботах і взагалі має широкий світогляд. А ще ми з цікавістю послухали розповідь про його участь в АТО та бойових побратимів, які й сьогодні боронять незалежність України на Сході.

– У Швеції люди обізнані з подіями, що відбуваються в нашій країні?

– Так, і, повірте, у більшості своїй мої співвітчизники підтримують прагнення України приєднатися до євроспільноти. Деякі з моїх знайомих уже побували тут і поділилися своїми враженнями від змін, які у вас відбуваються.

«ПУТІН ВІД ХАНСОНА» – КРАЩА КАРИКАТУРА У СВІТІ

Етапи. Прем’єр-міністр Швеціїї (6.10.2006 – 3.10.2014 р.р.) Фредрік Райнфельдт та Путін.– Ще у 2007 році на конкурсі World Press Cartoon («Карикатури у світовій пресі»), що відбувся в Португалії, ваша карикатура на російського президента Путіна перемогла, обійшовши більше ніж 800 робіт, представлених на виставці.

– Так, World Press Cartoon – один із найавторитетніших міжнародних конкурсів художників-са­тириків і карикатуристів, на якому відбирають кращі роботи, надруковані у провідних світових ЗМІ.

Основи рибальства. Шведський міністр оборони і Верховний Головнокомандувач Збройних Сил.– І в якому ракурсі ви відобразили московського «царька»?

– Обминути увагою дії росіянина ВВП я взагалі не мав права. Ставлення до нього у світі досить неоднозначне. Хтось лає чинного президента РФ, хтось навпаки любить, інші ж називають його диктатором. Природно, що найвідоміші художники-карикатуристи використовують його образ у своїй творчості.
На своєму малюнку я порівняв Путіна з ведмедем. Мій «клишоногий» з обличчям Путіна з хитруватим поглядом підточує собі надфілем кігті. У світі карикатур «Російський ведмідь» добре відомий як своєрідна метафора Росії, а під час «холодної війни» він символізував сильну і небезпечну країну. Сьогодні я, як і весь світ, бачимо, як ці образи знову зливаються в одне ціле.

Путін. Нафтова крива.– Ви отримуєте призи в багатьох країнах світу. Звісно, вас запрошують на нагородження та виставки. Любите мандрувати?

«Путінці». Верхній лівий: Френк Франц, NPD; Марін Ле Пен, Національний фронт. У середині: Віктор Орбан, Фідес, далі Найджел Фарадж, UKIP; Матео Сальвіні, Lega Nord; ближче: Ніколаос Міхалоліакос, Хрісі Авгі.– Я провів 17 персональних виставок і взяв участь у понад 40. Отримав близько двох десятків нагород, надрукував три книги з власними роботами і п’ять у співавторстві з колегами по творчому цеху. А ще проілюстрував понад тридцять книжок для дітей і дорослих. Звісно, багато мандрував. Навіть не можу відразу перерахувати всі країни, де побував. Це Балтія, Італія, країни, що входили до Радянського Союзу, Польща, Німеччина, Бельгія, Нідерланди, Франція, Іспанія, Португалія, Греція, Ізраїль, США, Канада, Японія, Китай. А зараз цей перелік доповнила Україна, яку я відразу полюбив усім серцем.

– І наостанок – що ви можете побажати читачам «Війська України»?

– Таких щирих людей я не бачив у жодній частині світу. Я вірю, що все у вашій країні буде добре, і на цій славній землі запанує мир, злагода та процвітання.

Бесіду вів Олександр Присяжний

Powered by Ajaxy