Ворога на кпини

Піхота демократії

Піхота демократії

Євгенія ОлійникПоклавши олівець на стіл, дівчина підійшла до вікна. Вулицею снували люди: хто поспішав додому після виснажливого трудового дня, а хто повільно прогулювався, кутаючись у теплу одіж і підкидаючи ногами опале осіннє листя. Її погляд ковзав від одного перехожого до іншого. Давалася взнаки професія: обличчя, міміка, хода – дівчині все було цікаво. Можливо, цієї миті народжувався новий образ, який незабаром реалізується на папері у вигляді карикатури.

Піхота демократіїТаких, як вона, називають майстрами гострого олівця, а влучніше – піхотою демократії. Знайомтеся – українська карикатуристка Євгенія Олійник. Народилася 1993 року в Києві, закінчила Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працює кореспондентом «Радіо Свобода». У свої двадцять дівчина вміє розгледіти те, чого дехто не бачить, і вік провікувавши. Її карикатури – це ліки від різних хвороб суспільства: корупції, байдужості, монополізації влади, порушень закону тощо. Її роботи вже побачили й оцінили мільйони користувачів мережі Інтернет.

То з чого все починалось, як серед чоловіків-карикатуристів з’явилася ця тендітна дівчина? Наша розмова саме з нею.

Піхота демократії– Євгеніє, відколи Ви займаєтеся політичною карикатурою? Чому вирішили спробувати себе в цьому виді творчості?

Піхота демократії– Я малюю карикатури для «Радіо Свобода» від серпня 2011 року. Почала робити це цілком випадково: після першого курсу прийшла в редакцію влаштуватись на практику, де обмовилась, що вмію малювати. Редактор тут же запропонувала попрацювати з карикатурою. Ніколи цього не пробуючи, подумала: «Чому б і ні?» Перша робота вийшла несподівано вдалою. До речі, малюнок був про арешт Юлії Тимошенко – тоді це було актуально.

Піхота демократії– Щодо часу: карикатура – це одноденна картинка сьогодення, так би мовити, така собі щоденна газета? Або ж малюнки можуть бути злободенними роками, як, наприклад, у часи Другої світової художників Кукриніксів?

Піхота демократії– Карикатура має відтворювати певний момент. У цьому запорука її успіху. Саме тому для розуміння, приміром, карикатур минулого століття так важливо знати історичний контекст.

– Чи затребувана в Україні політична карикатура?

Піхота демократії– В Україні жанр карикатури – це дуже потужне явище, але для читача преси майже невидиме. За часів незалежності в державі сформувалася потужна команда митців, зокрема Анатолій Казанський, Юрій Кособукін, Володимир Казаневський, Віктор Кудін, Анатолій Василенко, Костянтин Казанчев, Марина Туровська, Олексій Кустовський, Олег Смаль і багато інших. Колись журнал «Перець» мав цілий відділ карикатури, проте зараз втратив позиції, а його команда розійшлась по різних виданнях.

Піхота демократіїКращі справи – в мережі. Такі сайти, як durdom.in.ua та voronz.in.ua, пропонують різноманітні колажі, «фотожаби» на злобу дня, а в соцмережах можна знайти групи на тему українського коміксу, де трапляється й чимало карикатур. Сьогодні карикатура – це, безперечно, своєрідний спосіб «спускання пари». Пригадуєте, скільки під час Майдану з’явилося графіті, ілюстрацій, новітнього фольклору? Усе це – способи боротьби зі страхом, відчаєм.

Піхота демократії– Євгеніє, на Вашу думку, чи повинен художник брати участь у громадських протестах?

Піхота демократії– Як кажуть самі митці, художник нікому нічого не винен! Якщо його громадянська позиція вимагає присутності на акціях, тоді це потрібно. Але він так само має право вважати, що зробить більше користі для суспільства, якщо залишиться в майстерні і продовжуватиме працювати.

– Як народжуються персонажі Ваших карикатур?

Піхота демократії– Вони не народжуються, вони вже існують у політичному та соціальному вимірах. Їх необхідно лише виявити, а потім – кумедний сюжет і втілення його на папері. І тут потрібно бути не тільки хорошим художником, але і в певному розумінні сценаристом своїх творів. Поєднуючи художню майстерність, гіперболізацію та сатиру, ми прагнемо обійти всі заборони. У пригоді стають езопова мова та різні алегорії.

Піхота демократії– Яким чином Ваші роботи доходять до широкого загалу?

– Мої карикатури публікують на сайті «Радіо Свобода». Жодних нагород не маю, участі в закордонних виставках поки що не брала. Але нещодавно малюнки можна було побачити в «Мистецькому арсеналі» як частину виставки до 60-річчя «Радіо Свобода».

Піхота демократії– Якими є плани на майбутнє зокрема у роботі з політичною карикатурою?

Піхота демократії– Малювати далі, що особисто для мене означає боротися з байдужістю, страхом, лінню, жадібністю… Якщо немає політичної карикатури – немає вільної преси. І це аксіома. Карикатура є одним із рушіїв суспільного поступу, бо привертає увагу українців до корупції та соціальних негараздів. Саме тому вона і сьогодні допомагає змінювати мислення, скидати еліти, громити ворога.

Бесіду вів Юрій СМЄЛОВ

Powered by Ajaxy