Ворога на кпини

ТОТАЛЬНИЙ НАПАД ОЛІВЦІВ НА ТОТАЛІТАРИЗМ

«Все для держави, нічого проти держави, нікого поза державою!» Колись цими словами була сформульована фашистська ідея тоталітарної країни.

У класичному вигляді тоталітаризм як одна з форм політичного режиму, що характеризується пов­ним контролем держави над усіма сферами життя суспільства, утвердився в 1933 році в Німеччині. Заборонялися політичні партії. Економічне життя країни підпорядковувалося мілітаристському курсу правлячого гітлерівського режиму. Кінцевою метою нацисти проголосили встановлення «нового порядку», гегемонії Німеччини в усьому світі, знищення цілих народів. Прийоми ідеологічного впливу підкріплювалися створенням апарату насильства й залякуванням інакомислячих.

Окремо в ряду тоталітарних держав стояв СРСР. Сталінська модель суспільства – так званий революційний тоталітаризм. Диктатура КПРС, відсутність плюралізму, опозиційних партій і рухів, позбавлення окремої людини реальної участі в громадсько-політичному житті країни – цим характеризувався Радянський Союз ще кілька десятиріч. Мало що змінилося і після смерті «вождя всіх часів і народів».

Тоталітарні режими ще й досі існують. Їхні характерні риси – абсолютний контроль над усім суспільним життям, його уніфікація відповідно до панівної ідеології правлячої партії, яка володіє монопольним правом на політичну діяльність. Сьогодні світ здригається від маніа­каль­но-непрогнозованих дій кремлівського «царька». У Росії діє тотальний контроль над особистістю, її повне підкорення державі. Саме заради цього створені системи всебічного і постійного впливу на людину через школу, сім’ю, засоби масової інформації, державні та громадські організації. Здійснюється тотальний контроль над духовним життям і творчістю. Мета цих дій – перетворення населення на натовп, слухняний волі правителя. «Слушаю и повинуюсь», – сьогодні говорять більшість росіян. Тому і культ «вождя» на папері мало не стовідсотковий.

Але люди здорового розуму не вірять цим навіюванням «new-геббельсівської» пропаганди. Страх перед можновладцями митці долають за допомогою творчості. Деякі з них, аби висловити свій протест злочинному режиму, взяли до рук пензель. Це їхня потужна зброя. Вона не летальна, проте нерідко завдає непоправних втрат іміджу правлячої еліти. За приклад візьмемо творчість росіянина Валерія Тарасенка, учасника III міжнародного конкурсу карикатури «Український вибір. Україна – ЄС». Художник посів третє місце з малюнком за мотивами гоголівського «Вія»: у коси панночки, риси обличчя якої нагадують Володимира Путіна, вплетений триколор. Сидячи у труні, вона намагається «протаранити» захисне коло у вигляді зірок ЄС, які поспіхом малює на підлозі Хома Брут. Карикатуриста за цю нагороду ледь не шельмували російські «патріоти» у соцмережі «Facebook». Які тільки образи та погрози не лунали на адресу «запроданця»! Пристрасті, напевно, досягли тієї позначки, що й у випадку з карикатурами французького журналу «Шарлі Ебро». Спочатку художник намагався пояснити свою позицію, потім зрозумів: зазомбованих «ботів» його власна думка не цікавить. Адже він просто мав необачність виділитися з натовпу, із так званого «стада свиней», як міністр пропаганди нацистської Німеччини

Йозеф Геббельс називав поневолені фашистами народи. На щастя, ці закиди з уст тих, хто покірно розвішує на власні вуха локшину виробництва «чесних» російських пропагандистських каналів, не перекреслили планів Валерія Тарасенка. Митець надіслав свої нові твори на V міжнародний конкурс «Тоталітаризм. Карикатури і шаржі».

Тарас ГУНЧЕНКО

ДИПЛОМАНТИ КОНКУРСУ:

Дору Аксінте (Румунія);

Олександр Костенко (Україна);

Микола Арнаудов (Болгарія);

Павло Дорохін (Білорусь);

Хенрик Себула (Польща);

Михайло Шлафер (Україна);

Карло Маіна (Італія);

Андрій Левченко (Україна);

Сергій Січенко (Ізраїль);

Огюз Гюрел (Туреччина);

Збігнєв Нєвегловський (Польща);

Валерій Тарасенко (Росія).

ПЕРЕМОЖЦІ КОНКУРСУ:

1-е місце: Олексій Кустовський, Україна.

2-е місце: Плуїс Праат, Нідерланди.

3-е місце: Марина Бондаренко, Росія.

Powered by Ajaxy