журнал серпень-онлайн 2014

У відповідь на російську агресію

Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен на початку серпня здійснив короткотерміновий візит до Києва, під час   якого зустрівся з Президентом, Прем’єр-міністром і Головою Верховної Ради України. Головною тезою зустрічі стало: «Міжнародна спільнота виступає єдиним фронтом у підтримці незалежності, територіальної цілісності та суверенітету України».

З Президентом України Петром Порошенком очільник Альянсу не лише обговорив ситуацію, яка зараз склалася на Сході України, а й подальшу співпрацю з НАТО. В Альянсі неодноразово наголошували на тому, що Росія має відвести свої війська від кордону, зупинити потік зброї і бойовиків та не підтримувати терористів, що діють на Сході України. Але, незважаючи на численні заклики до деескалації конфлікту, міжнародна спільнота й досі не помічає жодних позитивних дій Кремля у напрямку встановлення миру.

– Це те, що потрібно Україні. Це те, чого, як стверджує Росія, вона також прагне. Це те, над чим працює весь цивілізований світ, – наголосив Генеральний секретар НАТО.

До головних «плюсів» візиту пана Расмуссена до Києва можна віднести зміцнення співпраці НАТО з Україною. У короткостроковій перспективі Альянс передбачає інтенсивнішу участь українських військових у навчаннях і заходах освіти та підготовки. Також поглиблення співпраці посприяє нарощуванню військового потенціалу, модернізації Українського війська.

Якщо говорити про довгострокові плани, то Альянс допоможе Україні в роботі над реформою сектору безпеки й оборони. Уже ведеться робота щодо додаткової підтримки Збройних Сил України у сфері логістики, управління процесом і процедурами закупівель.

А ось питання постачання сучасної зброї чи іншого військового обладнання Збройним Силам України не зовсім відноситься до компетенції НАТО.

– Постачання військового обладнання – це не питання НАТО. Це роблять конкретні країни, – зазначив Расмуссен.

Але за останні місяці є багато прикладів співпраці України з різними державами світу саме в питаннях допомоги Українській армії засобами індивідуального захисту, цифрового зв’язку, медикаментами тощо.

Не можна оминути увагою й те, що голова Північноатлантичного альянсу запросив Президента України Петра Порошенка на саміт НАТО, який відбудеться на початку вересня в Південному Уельсі (Велика Британія). Саме на ньому в межах Комісії Україна-НАТО заплановано підписання Декларації про розширення співпраці між Брюсселем і Києвом. Також дуже важливим для України буде те, що під час саміту члени НАТО планують розглянути ідею залучення у свій безпековий простір країн, які не входять до Північноатлантичного альянсу, та визначити межі такого союзу.

Тут доречно згадати, що Конгрес США вже у двох читаннях ухвалив проект закону щодо запобігання російській агресії. Його головна суть полягає в тому, що Америка може збільшувати співпрацю власних збройних сил з українською армією та посилити свою участь і НАТО в питаннях безпеки України. Тобто цей законопроект передбачає, що офіційному Києву може бути надано статус «основного союзника без членства в НАТО». Набуття такого статусу визначає пріоритетність розвитку відносин США із відповідною країною, зокрема й можливість участі у спільних оборонних ініціативах, антитерористичних операціях, а також постачання низки видів озброєння, зокрема бронетранспортерів, протитанкової, зенітної, стрілецької зброї, боєприпасів, бронежилетів тощо.

Такий статус мають Ізраїль, Південна Корея, Японія, Австралія. Загалом до основних союзників США належать 15 країн.

Якщо раніше планувалось, що головною темою саміту в Уельсі буде розгляд питань щодо майбутнього НАТО та ситуація в Афганістані й подальша конфігурація місії Міжнародних сил з підтримання безпеки, то вже зараз зрозуміло: кризі в Україні приділять найбільше уваги. Особливо в контексті концентрації на колективній безпеці всіх країн-членів, а також підтримці партнерів Альянсу.

Андерс Фог Расмуссен зазначав, що НАТО зосереджена на ефективному захисті членів Альянсу.

– Ми вже вжили заходів, аби посилити колективну оборону, зокрема патрулювання повітряного простору трьох балтійських країн, збільшення присутності у Чорному морі і збільшення військових навчань у Балтійському морі, – наголосив Генеральний секретар НАТО.

А ось через дії Російської Федерації в Україні Альянс призупинив співпрацю з Кремлем.

– Ми призупинили нашу практичну співпрацю в усіх галузях. Йдеться про Афганістан, операції проти тероризму, боротьбу з незаконним обігом наркотиків і піратством, – констатував очільник Північноатлантичного альянсу.

І треба відзначити, що військово-політичний діалог та співпраця між Москвою і Брюсселем були на дуже високому практичному рівні як у військовій сфері, так і в інших проектах, пов’язаних з глобальною безпекою у світі. Однак, за словами Расмуссена, після довгих років партнерства сьогодні Росія сприймає НАТО як супротивника.

– Відколи закінчилась холодна війна, упродовж понад 20 років ми докладали неабияких зусиль для розбудови конструктивного партнерства з Росією… Однак Росія не вважає НАТО партнером. Навпаки, якщо ви почитаєте військові документи Росії та послухаєте політичних очільників Кремля, то побачите, що вони розглядають НАТО як супротивника, – каже Генсек Альянсу.

Коментуючи економічні санкції, запроваджені світовим співтовариством проти Москви, Расмуссен вважає, що від цього кроку вже є негативний вплив на російську економіку. Але, на його думку, не лише НАТО має реагувати на ситуацію в Україні, а й інші впливові світові політичні гравці такі, як: ЄС, США, «Велика сімка».

– У мене немає сумніву, якщо Росія ще більше втручатиметься в події в Україні, це призведе до рішучої міжнародної реакції, зокрема до поглиблення економічних санкцій, – упевнений Расмуссен.

У НАТО вважають, що під час проведення антитерористичної операції українські військові вживають максимальних зусиль і заходів для уникнення втрат серед цивільного населення, а також намагаються мінімізувати руйнування, що виникають під час бойових дій.

Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен зазначив: «Я думаю, що ми маємо повністю поважати право українського керівництва відновити закон і порядок у Східній Україні. А озброєні сепаратисти мають скласти зброю і таким чином зробити внесок у справу мирного врегулювання цієї кризи».

Андрій МИРОНЧУК

Powered by Ajaxy