Журнал

АНТИКВАРНИЙ “ГЕНЕРАЛ” ДИВАННИЙ

АНТИКВАРНИЙ “ГЕНЕРАЛ” ДИВАННИЙ

У його арсеналі понад півтори сотні одиниць військової техніки, а під «командою» тритисячне військо. Електромонтер із Козельця, що на Чернігівщині, Ігор Захарій присвятив більшу частину свого життя створенню техніки часів Другої світової війни. Кожна робота майстра має власну історію та настільки наближена до оригіналу, що можна розгледіти найдрібніші деталі двигуна, антени, сліди палива або пороху.
Свою першу бронемашину Ігор склав ще школярем. Спроба батьків привчити сина до акуратності та працьовитості переросла в захоплення, яким він займається вже 25 років. За цей час хлопець із придеснянського селища виготовив кілька сотень моделей, але чимало роздарував друзям, і нині його колекція налічує понад 150 мініатюрних копій машин та бронетехніки. Вдома їх зберігають у двох великих диванах. Там у чоловіка справжнісінький полігон. За улюблене хобі, яке майстер називає відпочинком від життєвих негараздів і стресу, він береться вночі, коли сім’я лягає спати.
Створення моделі починається з вивчення її прототипу, реальних креслень та фотографій – на це в Ігоря може піти до півроку. Виготовити максимально точну копію – справжнє мистецтво, за яким стоять роки досвіду, неймовірна точність і скрупульозність. Кожну деталь потрібно виготовити певного розміру, на що йде багато часу. У процесі роботи майстер використовує спеціальні інструменти: ножиці, різаки, кусачки, пінцети. А от матеріал для всіх цих шедеврів один і той самий – використана бляшана тара. Колеса та деякі інші деталі машин – з полімерної глини. Армія солдатів – з пластиліну.
– Намагаюся відтворити все до найменших дрібниць: окуляри, шоломи, жилети. В усіх машинах відчиняються дверцята й туди можна садити екіпаж, – демонструє козельчанин частину своєї колекції. – Моя робота чимось схожа на ювелірну. Схожий процес з усіма його тонкощами.
– ПЗ-4 (Pz IV – німецькі танки), Т-26 (радянський легкий танк), полуторка (агрегати ГАЗ-АА – широко застосовувалися при створенні військових і бойових машин), позашляховики Willys MB (Вілліс), бронетранспортери США, – продовжує Ігор знайомити зі своєю колекцією. І, здається, він може розповідати про кожну з моделей годинами. Та заробляти на них гроші не прагне і не збирається.
Ігор Захарій, як і всі майстри-колекціонери, мріє про власну виставку, адже його арсенал вабить не лише основ-ними бойовими машинами, а й достатньо рідкісними експонатами, про які дехто лише чув, але ніколи на власні очі не бачив. Одна річ – це кіно, друга – побачити раритет в натурі, переконаний він. Найпотаємнішим бажанням дивака є мрія, щоб його моделі використали в короткометражному патріотичному кіно чи мультику.
– Я не прагматична людина і заради вигоди не працюю. Тому комерція мене не цікавить, – наголошує чоловік. – Продавати свою армію не буду. Вона цінна як колекція.
Роботи козелецького майстра справді вражають. Це мініатюрні військові шедеври, які гідні того, щоб їх побачили люди.

Сніжана БОЖОК

Powered by Ajaxy