Журнал

БЕЗПЕКА УКРАЇНИ – БЕЗПЕКА ЄВРОПИ

БЕЗПЕКА УКРАЇНИ – БЕЗПЕКА ЄВРОПИ

На початку червня у Брюсселі відбулася дводенна зустріч міністрів оборони НАТО, яка стала останньою політичною консультацією перед самітом Альянсу, який проводитиметься у столиці Бельгії  11-12 липня

Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак також відвідав із візитом штаб-квартиру НАТО, де в багатосторонньому форматі зустрічався з міністрами оборони США, Великої Британії, Канади, Литви і Польщі, провів двосторонні зустрічі з міністрами оборони Канади та Польщі.
Окрім переговорів з колегами, очільник вітчизняного оборонного відомства взяв участь у засіданні Північноатлантичної ради з країнами – контрибуторами операції НАТО «Рішуча підтримка» на рівні керівників оборонних відомств Альянсу.
Також відбулася зустріч із Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, під час якої сторони розглянули комплекс питань, пов’язаних із системним поліпшенням співпраці між Альянсом та Україною. Також Міністр оборони Степан Полторак детально проінформував пана Столтенберга про особливості воєнно-політичної обстановки в Україні та відбиття російської агресії на Сході країни, розповів про перебіг реформ, які проводяться в українському оборонному відомстві. В цьому контексті Міністр оборони України відзначив конструктивну роботу радників від країн Альянсу, які наразі працюють в оборонному відомстві, та подякував за комплексний пакет допомоги, яку надають країни НАТО. Під час зустрічі сторони узгодили спільні позиції щодо можливого залучення представників НАТО до проведення Стратегічного оборонного огляду в Україні.
Як зазначив Міністр оборони Степан Полторак, цього року починається проведення огляду, і для української сторони було б дуже важливо, щоб представники НАТО взяли в цьому участь, адже за його результатами будуть сплановані стратегічні цілі на подальшу роботу після 2020 року.
– До цього терміну в нас є чіткий план наших реформ, але після 2020 року вони не припиняються, вони мають продовжуватися. І для того, щоб визначити стратегічну ціль, ми проводимо за участю представників Альянсу стратегічний огляд, який і допоможе правильно сформувати нашу роботу в майбутньому, – сказав очільник вітчизняного оборонного відомства.
За словами Міністра оборони Степана Полторака, попри складну ситуацію на Сході країни, внесок України в операції Альянсу буде збережено та нарощено. І надалі підрозділи Збройних Сил України будуть залучатися до спільних військових навчань та заходів з бойової підготовки, а українські військовослужбовці готові до обміну досвідом з колегами з НАТО щодо протидії гібридній агресії.
– Майбутнє української держави нерозривно пов’язано із членством у системі колективної безпеки і оборони Альянсу. Наш військовий потенціал допоможе зробити держави – члени НАТО сильнішими, а підтримка Альянсу сприятиме руху України до євроатлантичних стандартів, – наголосив генерал армії України Степан Полторак.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що Альянс залишається відданим політичній підтримці України в її боротьбі за незалежність та територіальну цілісність та засуджує агресію РФ проти нашої країни.
– Ми хочемо, аби Мінські домовленості виконувалися і не гинули українські військові, – наголосив пан Столтенберг.
Також під час зустрічі сторони визначили необхідні практичні кроки до відновлення ефективної роботи Комісії Україна – НАТО на всіх рівнях – глав держав, урядів та міністрів та обговорили параметри участі України у брюссельському саміті Альянсу.
Як зазначив Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг, принцип відкритих дверей – один із основних принципів НАТО є актуальним для України.
Під час засідання Північноатлантичної ради з країнами – контрибуторами Місії НАТО «Рішуча підтримка» на рівні міністрів оборони генерал армії України Степан Полторак сказав, що український народ висловлює співчуття та глибоку скорботу у зв’язку із загибеллю військових та цивільного персоналу НАТО, а також усіх афганців, які віддали своє життя у боротьбі з тероризмом.
У ході засідання обговорювалися питання позитивного досвіду участі України у спільних операціях з НАТО, які проводяться для євроатлантичної безпеки.
Як зауважив Степан Полторак, українські військовослужбовці вже 11 років виконують завдання в Республіці Афганістан, і Збройні Сили України й надалі братимуть участь в операції у складі місії. Офіційний Київ також розглядає можливість направлення до штабу місії додаткового персоналу.
– Зараз в Афганістані проходять службу 11 військовослужбовців, за потреби їхня кількість може бути збільшена до 28 осіб, – сказав генерал армії України Степан Полторак.
Коментуючи результати засідання, Міністр оборони наголосив на ефективності та результативності роботи.
– Це в першу чергу євроатлантична інтеграція України на засадах політики НАТО щодо відкритих дверей, нові домовленості щодо нарощення підтримки нашій державі для відбиття агресії Російської Федерації та проведення широкомасштабних реформ в державі практично по всіх напрямках, – зазначив глава вітчизняного оборонного відомства.
Також на полях дводенної зустрічі міністрів оборони НАТО вперше в історії відносин Києва та Брюсселя відбулася багатостороння зустріч у форматі Україна – США, Велика Британія, Канада, Польща та Литва, під час якої сторони розглянули актуальні питання співпраці.
Як зазначив Міністр оборони України, саме ці держави надають нам дуже потужну політичну та практичну підтримку. Крім того, ці країни зробили суттєві внески у підвищення обороноздатності нашої держави.
– Ми маємо одностайну та солідарну підтримку для проведення складних, але вкрай потрібних реформ, які дозволяють рухатися нам до стратегічної мети – вступу до Альянсу, – наголосив Міністр оборони України Степан Полторак.
Піч час цієї зустрічі Міністр оборони США Джеймс Меттіс зазначив, що успішне проведення в Україні оборонної реформи прямо пов’язано зі спільною безпекою – безпекою США та країн НАТО, та відзначив той величезний внесок, який ціною життя своїх синів робить український народ, щоб відстояти територіальну цілісність та незалежність країни.
Також пан Меттіс повідомив про готовність Сполучених Штатів Америки виділити другий транш фінансової допомоги для подальших потреб Збройних Сил України. Ця допомога дозволить наростити динаміку та зміст широкомасштабної реформи, яка відбувається в оборонному відомстві України.
А Литва продовжить допомагати Україні в підготовці особового складу за стандартами НАТО – для цього планується залучити литовських військових інструкторів.
– Сьогодні ми готуємо наших бійців на тактичному рівні, водночас існує перспектива залучення литовських інструкторів для навчання не лише особового складу, але й органів військового управління вищої ланки, – прокоментував Міністр оборони України Степан Полторак.
Велика Британія продовжує підтримувати зусилля Міністерства оборони України щодо створення системи внутрішнього контролю, управління ризиками та оборонними ресурсами.
Як зазначив державний секретар з питань оборони Великої Британії Гевін Александр Вілльямсон, Україна є партнером НАТО і досяг-ла значних успіхів у проведенні реформ. Тому Альянс має й надалі підтримувати Україну.
– Важко робити реформи, коли у країні йдуть бойові дії, але ґрунтовні реформи – це головне, – наголосив пан Вілльямсон.
Під час зустрічі йшлося про необхідність вирішення питання щодо відновлення проведення регулярних засідань Комісії Україна – НАТО на усіх рівнях. Тому і було наголошено на важливості співпраці в такому форматі, оскільки зазначені засідання є ефективним інструментом для визначення стратегічних напрямів та оцінки практичних результатів спільної діяльності. Адже це дозволяє рухати вперед реформи та системні зміни в Україні.
Також Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак провів двосторонні зустрічі з колегами з Польщі та Канади.
З Міністром національної оборони Республіки Польща Маріушом Блащаком обговорювалася поточна безпекова обстановка в Європі та в Україні й подальше співробітництво оборонних відомств країн-партнерів. Зокрема йшлося про вдосконалення формату роботи спільного підрозділу ЛИТПОЛУКРБРИГ, адже створення бригади є успішним прикладом багатостороннього формату співробітництва та служить певною моделлю у процесі реформування ЗС України відповідно до стандартів НАТО.
– Для безпеки Європи надзвичайно важлива успішна та безпечна Україна. Ми маємо підтримувати Україну в намаганні наблизитися до НАТО – наголосив під час зустрічі пан Блащак. – Дуже важливо, щоб Україна залишалася незалежною державою. Жахливо, коли суверенна країна піддається агресії сусідньої держави – РФ, і ми бачимо реальний портрет агресора, а не картинку російських ЗМІ. Ми будемо лише посилювати нашу співпрацю та зустрічатися якогомога частіше для вирішення всіх нагальних питань.
Під час двосторонньої зустрічі з Міністром національної оборони Канади йшлося про ухвалення рішення щодо спільного опрацювання переліку озброєння, військової техніки та обладнання, яке необхідне для оборони України та розвитку спроможностей української армії.
– Канада продовжуватиме підтримувати Україну та збільшить розмір допомоги, – наголосив під час зустрічі пан Харджит Сінгх Сейджжан. – Я бачу прогрес у реформуванні оборонного відомства України та задоволений, як відбуваються тренінги українських військовослужбовців під проводом канадських інструкторів. Впевнений, що необхідно продовжувати та розширювати можливості співпраці, йти далі та вдосконалювати спроможності Збройних Сил України.
Також у рамках візиту Міністра оборони України генерал армії України Степана Полторака до штаб-квартири НАТО відбулась зустріч з очільником оборонного відомства Угорщини Тібором Бенко, під час якої сторони обговорили перспективи розширення співпраці у сфері безпеки та оборони.
– Ми маємо всі шанси значно поліпшити нашу співпрацю. У нас є напрямки, за якими ми вже працюємо, починаючи від підготовки особового складу і завершуючи питаннями, пов’язаними з кібербезпекою. Угорщина надає нам дорадчу допомогу в питаннях медичної реформи, але я думаю, що у нас є можливості, враховуючи, що ми – дві країни, які є сусідами, значно розширити цю співпрацю, – зазначив Міністр оборони України Степан Полторак.
Отже, це був важливий візит з огляду на черговий саміт НАТО, який стартує у Брюсселі 11 липня. Адже Парламентська асамблея НАТО на весняній сесії 2018 року у своїй Декларації закликала глав держав та урядів країн-членів Альянсу саме на цьому саміті окреслити чіткі перспективи членства для всіх країн-аспірантів, а Україна разом із Грузією мають одержати надію на інтеграцію до Організації Північноатлантичного договору.
Експерти прогнозують, що Альянс у контексті співпраці з Україною обов’язково висловить всебічну підтримку у протидії агресії Росії, збереженні суверенітету і територіальної цілісності нашої країни, а також відзначить внесок Києва в євроатлантичну безпеку та висловить підтримку нашого прагнення щодо повноцінного членства. Це підтверджують слова пана Столтенберга, який і цього разу зазначив, що так званий принцип відкритих дверей залишається актуальним для України, а ще раніше – на вищезазначеної весняній сесії Парламентської асамблеї Альянсу – він підтверджував, що Україна є «цінним і близьким» партнером НАТО.
Але на думку директора Міжнародного військового штабу НАТО генерал-лейтенанта Яна Брукса, Україна, щоб стати членом Альянсу, має повністю реформувати Збройні Сили відповідно до стандартів організації та завершити всі широкомасштабні реформи у країні. І якщо Україна майже виконала план адаптації армії до стандартів НАТО і до 2020 року планує завершити реформування Збройних Сил, в інших сферах, особливо в політичної та економічній, в боротьбі з корупцією є ще багато роботи для вирішення всіх цих актуальних питань. І саме проведення реформ у країні за європейськими та євроатлантичними стандартами стане трампліном в альянс провідних країн світу та оборонним бар’єром для російської агресії.

Анна МАНЗЯ

Сохранить

Powered by Ajaxy