Журнал

ДОБРІ СПРАВИ «ДОБРОГО БРАТА»

ДОБРІ СПРАВИ «ДОБРОГО БРАТА»

Його ім’я сьогодні відоме у світі насамперед завдяки добрим справам, які він та його однодумці роблять для нашої країни.  Понад 20 років тому польський  бізнесмен Маріуш Марковскі із компаньйоном заснували в Києві компанію, яка спеціалізується на  проектуванні, будівництві та реконструкції промислових об’єктів. А з осені 2014-го чоловік опікується пораненими захисниками України

– Коли на вашу землю прийшли непрохані гості, я сподівався, що незабаром їх виженуть, – говорить пан Маріуш. – Та невдовзі зрозумів: йде справжня війна, хоч і називається гібридною. Тож вирішив допомогти українським воякам, котрі у розквіті сил дістали на Донбасі тяжкі поранення, повернутися до повноцінного життя.
Річ у тім, що пан Марковскі є ще й  співвласником рекреаційно-реабілітаційного центру «Добрий брат», яким керує його син Якуб. Розташований він у мальовничому польському містечку Осєк і спеціалізується на реабілітації пацієнтів з ортопедичними і неврологічними захворюваннями. А також пацієнтів, які потерпають від дисфункцій  опорно-рухового  апарату і  фантомного болю.
Благодійна програма «Добрий брат» стартувала восени 2014-го. Формування команди тих, хто потребував допомоги, було покладено на полковника запасу Родіона Мороза,  близького знайомого пана Маріуша.
– Ми мали прізвища приблизно 30 бійців, які зазнали тяжких поранень і контузій, – розповідає Родіон Вікторович. – Незабаром, після залагодження деяких формальностей, всі вони відбули до Польщі.
Дізнавшись про приїзд наших воїнів, їх відвідали представники української діаспори, учні і вчителі місцевої школи.  А самодіяльний ансамбль «Веселинка» виступив перед бійцями з концертом,  діти пригостили їх ласощами та кавою.
Зважаючи на феноменальні результати реабілітації, на початку 2015-го Маріуш Марковскі створив і очолив однойменний благодійний фонд «Добрий брат». Його працівники ще активніше почали займатися проблемами реабілітації військовослужбовців. Насамперед відбором кандидатів для поїздки в Польщу.
– Це робиться  передусім  за медичними показниками, – говорить працівник фонду Світлана Гончаренко. – У цьому нам допомагають командири і медичні служби частин, де хлопці проходили службу перед пораненням, представники військово-медичних закладів, де вони лікувалися, громадські організації, волонтери. Після цього діагноз кожного потенційного пацієнта центру ретельно перевіряється: для того, щоб він співпадав із профілем рекреаційно-реабілітаційної установи. Після завершення  цих формальностей оформлюються документи для виїзду за кордон.
Вогнепальне кульове поранення поперекової ділянки та черевної порожнини, вогнепальне поранення плеча, відкритий багатоуламковий перелом плечової кістки, мінно-вибухова травма, травматична ампутація правої стопи, пошкодження колінного суглоба, консолідовані комплексні переломи тіл хребців з больовим синдромом – ось далеко не повний перелік діагнозів, з якими наші хлопці їдуть по допомогу до Польщі.
Мінімальний термін перебування в центрі – 21 день. Але за необхідності воно продовжує-ться, якщо солдат чи офіцер, який зазнав тяжкого поранення,  потребує більш тривалого відновлення. Якщо поранений не в змозі самостійно пересуватися, дозволяється супровід. Вартість  перебування в центрі однієї людини – близько тисячі євро. Але ні пацієнт, ні той, хто його супроводжує і цілодобово перебуває поруч із ним, не сплачують жодної копійки. Як і за дорогу туди й назад. А все завдяки всім небайдужим людям – українцям і полякам, які допомагають коштами.

«Пан Маріуш дав нам друге життя…»
Богдана, сестра Олександра Козачка, сержанта 80-ї аеромобільної бригади
– Підрозділ мого брата потрапив під обстріл з «Градів» і він дістав тяжке поранення, майже рік лікувався у військових госпіталях. Вперше до Польщі поїхав у інвалідному візку, в якому навіть поворухнутися не міг. Я супроводжувала брата і дорогою мене охоплювали невеселі думки, бо я вже не вірила, що хтось і колись зможе йому допомогти. Але сталося справжнє диво: після кількох місяців, проведених у «Доброму браті», він став почуватися значно краще. Потім пан Маріуш відправив нас ще раз. І з Польщі наш Сашко повернувся вже на своїх ногах, правда, з палицею. А сьогодні пересувається без неї, самостійно. Коли б ви побачили мого брата напередодні відправки до Польщі і сьогодні, то, напевне, не повірили б, що це одна і та ж людина!..

Євген Саленко, сержант
– Я зазнав тяжкого поранення навесні 2015 року. Після курсу лікування погано говорив і ще гірше пересувався, до того ж не працювала  права рука. Зауважу, що  раніше мені пропонували допомогу, але далі слів справа не пішла. Коли ж запросили поїхати до «Доброго брата», погодився.
Не скажу, що сьогодні я вже бігаю.  Але в мене почали  працювати нога і рука, тобто з’явилися перші обнадійливі симптоми, яких не було півтора року після поранення. Жодними словами не передати, наскільки я вдячний пану Маріушу! Сподіваюся, що ще раз поталанить побувати в Польщі.

Сергій Лях,  солдат 95-ї окремої аеромобільної бригади
– Після поранення в мене не працювала рука, і я вже був змирився, що мене чекає інвалідність. Але мені поталанило побувати у польському центрі. Двічі. Там зі мною працював реабілітолог Павло: під час відновлювання функцій руки було настільки боляче, що я несамовито кричав. Але він  просив потерпіти, мовляв, потім буду дякувати. Так і сталося: якщо раніше не міг цією рукою навіть філіжанки кави піднести до рота, то сьогодні підтягуюсь 15 разів на поперечині, піднімаю гирю!

«Є речі, набагато важливіші за гроші…»
На сьогодні відновне лікування в Польщі пройшли понад 160 українських військових, які приїздили до цієї країни у складі шести груп. Зокрема представники Збройних Сил України, прикордонники, гвардійці, а також бійці добровольчих батальйонів. Реабілітація наступної, сьомої, групи запланована на початок березня 2017 року.
–  Військові, які проходять у нас реабілітацію, щодня отримують до шести реабілітаційних процедур, – розповідає Якуб Марковскі – директор центру. – Це, зокрема,  водні процедури (вихрові ванни нижніх і верхніх кінцівок, масажні ванни, сухий водний масаж), лазеротерапія, магнітотерапія, світлолікування (прилади Bioptron та Solux), місцева кріотерапія, грязі,
електротерапія і масаж класичний.
Та найголовнішим компонентом програми є  індивідуальна терапія з реабілітологом.
– Під час її проходження пацієнт отримує процедури з максимальним урахуванням особливостей його організму, поранення, інших не менш важливих чинників, – приєднується до розмови реабілітолог Рената Шульца. – Так, інколи хлопцям дуже й дуже боляче, вони ледь не плачуть од болю, оскільки ми намагаємося змусити працювати кінцівки, які тривалий час були бездіяльними. А це досить болючий процес. Але саме завдяки такому комплексному підходу в хлопців починають функціонувати руки й ноги. Всі фізіотерапевти, які працюють у центрі,  є висококваліфікованими фахівцями з магістерським ступенем. І вони роблять все можливе, щоб повернути хлопців до більш-менш повноцінного життя.
Керівництво фонду «Добрий брат» подбало і про те, щоб наші вояки отримували і психологічну допомогу.
Тому кожну групу до сусідньої країни супроводжує психотерапевт-психолог Тетяна Давидовська. І кожну групу особисто зустрічає і проводжає Маріуш Марковскі, при цьому накриває для бійців святковий стіл…
– У житті нічого не можна вимірювати гривнею, доларом чи злотим – є речі, значно важливіші. У цьому сенсі мені дуже до вподоби  українська пісня, в якій йдеться  про те, що в  домовинах немає кишень, – каже пан Маріуш. – Рано чи пізно, але  кожен з нас постане перед Господом Богом. І він, напевно, поцікавиться, хто і що зробив на землі. Я хочу, щоб мені, як людині віруючій,  було що відповісти.
Маріуш Марковскі нашим хлопцям дарує можливість знову бачити та відчувати всю красу навколишнього світу. І, як справжній добрий брат, радіє, що може їм допомогти та підтримати цю величезну волю до життя, якої українців ніхто не зможе позбавити!

        Сергій ЗЯТЬЄВ

 

Powered by Ajaxy