Журнал

«Дорожня карта» членства в Альянсі

«Дорожня карта» членства  в Альянсі

Наприкінці березня Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про затвердження Річної національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО на 2018 рік». У цьому документі детально прописані всі напрямки підготовки країни до набуття членства в НАТО

Річна програма є ключовим інструментом здійснення реформ в Україні за підтримки НАТО.
У такому форматі Київ співпрацює з Брюсселем з 2009 року. Виконання Україною цієї програми є виключною практикою у відносинах НАТО з іншими країнами – жоден з партнерів Альянсу, який не є членом організації, не має такого механізму співпраці. Вона відбувається за п’ятьма  ключовими розділами: політичні та економічні питання, оборонні та військові питання, ресурсні питання, питання безпеки, правові питання. До їхнього виконання залучається не лише державний сектор, а й неурядові та громадські організації.
Як свідчать соцопитування українців, підтримка євроатлантичної інтеграції в суспільстві стрімко зросла після анексії Криму та подій у Східній Україні. Так, за даними опитування фонду «Демократичні ініціативи» та Центру Разумкова, якби у грудні 2017 року відбувся референдум щодо вступу України в НАТО, у ньому взяли б участь 64% населення, серед яких 66% проголосували б «за», а 28% – «проти». Хоча п’ять років тому результати були протилежні – більшість населення категорично не підтримувала євроатлантичний вектор зовнішньої політики держави. Тож можна дійти висновку, що українці переосмислили загрози, які стоять перед державою, і розуміють, у чому, власне, полягає перевага колективної безпеки. А громадянська підтримка членства України в НАТО значною мірою легітимізує відповідний вектор зовнішньої політики України всередині країни та є значущим аргументом у міжнародних переговорах стосовно перспектив євроатлантичної інтеграції України.
Річна національна програма забезпечує виконання пріоритетних завдань співробітництва України з Організацією Північноатлантичного договору та інших важливих домовленостей з Альянсом. Окрім цього, в ній конкретно виписані й середньострокові цілі, яких заплановано досягти до 2020 року.
Цей системний документ також визначає відповідні практичні заходи в межах реалізації політики євроатлантичної інтеграції України, реформування сектору безпеки і оборони країни до стандартів і рекомендацій Альянсу. Якщо казати мовою цифр, то Програма на 2018 рік містить 444 заходи за участю 58 міністерств та відомств, не враховуючи місцеві органи влади та інші інституції й організації, зокрема й недержавного сектору. Для порівняння – минулорічна Програма містила 375 заходів, з яких були виконані 307, що становить майже 82% від запланованого, а 49 заходів ще у процесі реалізації.
Це великий відсоток. Тому що в попередні роки, особливо до 2014-го, цю програму виконували на 30, максимум – 40 відсотків, і тому 82% виконання запланованих заходів – це дуже високий показник. Тим більше, що певні заходи розраховані на кілька років, і тому їхнє повне виконання, на думку  голови Громадської ліги «Україна-НАТО» Сергія Джерджа, відбудеться пізніше. Він наголошує, що минулий рік загалом був дуже успішним для співпраці України з НАТО, починаючи з ухвалення концепції вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017-2020 рік.
Експерт також зазначає, що цьогорічна Програма спрямована на залучення і використання потенціалу та практичної і консультативно-дорадчої допомоги НАТО й держав – членів Альянсу насамперед для підвищення обороноздатності України в умовах збройної агресії Російської Федерації, а також запровадження цілеспрямованих заходів із підготовки держави до набуття членства в НАТО.
– Змістовно Річна національна програма вже традиційно практично збігається з Планом дій щодо членства, – каже директор Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної інтеграції Ігор Тодоров. – Формат, який запроваджений
з 2009 року, дає можливість, так би мовити, підтримувати високий рівень співпраці з НАТО.
На сьогодні саме взаємодія Києва з НАТО спрямована на максимальне зміцнення обороноздатності країни та реформування її Збройних Сил, наближення до натовських стандартів, що дасть можливість у майбутньому відповідати критеріям, необхідним для приєднання до Альянсу. В оборонному відомстві вважають, що в рамках виконання програми партнерства між Києвом та Брюсселем є сталий прогрес. Наприклад, торік понад 13,5 тисячі українських військовослужбовців брали участь у 17 багатонаціональних навчаннях, з яких три відбулися на території України, а 14 – за її межами. 2018 року планується залучення українських підрозділів до 19 міжнародних багатонаціональних навчань.
Ефективність спільних військових навчань з країнами-членами НАТО була доведена під час участі Збройних Сил в антитерористичній операції на сході України. За оцінкою військових експертів, найвищій рівень вишколу та боєздатності демонстрували саме ті підрозділи, які на регулярній основі залучалися до багатонаціональних військових навчань і операцій під проводом Альянсу. Тому можна дійти висновку, що участь Збройних Сил у таких навчаннях дозволяє підвищити готовність українських військових до відсічі збройної агресії та є інтегрованим елементом бойової підготовки військ.
Окрім цього, Збройним Силам України надають консультативно-дорадчу допомогу майже 60 іноземних радників – представників країн Альянсу. Саме за їхнього сприяння торік для армії розроб-лено 240 натовських стандартів та триває робота ще над 250 стандартами  НАТО.

До речі, однією з головних цілей цьогорічної Річної програми є вдосконалення системи військової освіти – в навчальний процес українських військових упроваджуються передові методики підготовки збройних сил держав – членів Альянсу, насамперед стандартів НАТО з індивідуальної підготовки та професіоналізації особового складу, а також технології дистанційного навчання. Серед першочергових пріоритетів – підвищення ефективності мовної підготовки військовослужбовців.
Як вважає заступник Генерального секретаря НАТО Р. Геттемюллер, за останні два-три роки Украї-на впровадила більше реформ, ніж за весь час незалежності, навіть враховуючи те, наскільки складно проводити реформи, коли в країні триває конфлікт.
– На сьогодні Україна є єдиною державою, яка не є членом Альянсу, але глибоко задіяна в різних заходах НАТО, у спільних військових навчаннях тощо, – каже брюссельський дипломат. –  Але велика кількість кроків ще має бути зроблена в процесі реформування, особливо, що стосується сектору безпеки та оборони.
За словами очільника Громадської ліги «Україна-НАТО» Сергія Джерджа, саме консультації і співробітництво між Україною та Альянсом охоплюють широке коло галузей, починаючи від операцій з підтримання миру, реформування структур безпеки та оборони, безпосередньої військової співпраці до планування на випадок надзвичайних ситуацій, кібербезпеки та інформаційної безпеки.
А на думку заступника директора Центру інформації та документації НАТО в Україні Вікторії Цемініте, саме однією зі сфер співпраці між Україною та НАТО має стати побудова стійкості до інформаційних загроз.
– Сьогодні Україна, а також країни НАТО, Європи стикаються з величезним потоком фейкової інформації, пропаганди, що є частиною російської гібридної війни. Ця дезінформація використовується разом з політичним та економічними тиском, кіберагресією. Ці загрози в інформаційній сфері є транскордонними і потребують скоординованих зусиль не лише в одній країні, а й між країнами, – наголошує пані Цемініте.
Треба також зазначити, що у Брюсселі вважають, що саме повноцінне виконання Річної національної програми, яка є ключовим інструментом України на шляху наближення країни до НАТО, повинно стати пріоритетом у діяльності державних інституцій. Особливо на тлі постійного військового,  економічного та інформаційного тиску з боку Росії, який вимагає від Києва  пошуку найбільш ефективного захисту суверенітету та територіальної цілісності країни. Тому нові підходи до забезпечення національної безпеки вимагають від України глибокої співпраці з НАТО в контексті проголошеного зовнішньополітичного курсу на членство в Північноатлантичному альянсі.
І саме тому важливим пріоритетом для України 2018 року та в межах виконання Річної національної програми має стати продовження реформ сектору оборони. Адже в Альянсі кажуть, що реальній перспективі членства України в НАТО мають передувати важливі та системні реформи. Тому на сьогодні перед Києвом стоїть цілий спектр завдань щодо реформування сектору оборони та безпеки, які врешті-решт покликані наблизити країну до необхідних стандартів НАТО.
Враховуючи те, що Україна ставить перед собою амбітні цілі на євроатлантичному шляху, в Уряді вже розпочато верстку нової Річної програми співробітництва з НАТО на 2019 рік. У Кабміні планують поєднати цю роботу з підготовкою державного бюджету на наступний рік.
– Наше завдання – вперше побудувати «дорожню карту» підготовки до членства в НАТО, яка була б за змістом та ідеологією споріднена з програмою діяльності Уряду, мала б відповідне фінансове наповнення, – так прокоментувала цей задум віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Це стане ще одним аргументом для того, щоб  Україну включили до політики відкритих дверей під час наступного саміту НАТО. І як підкреслила Постійний представник США при НАТО Кей Бейлі Гатчінсон на полях XI Київського безпекового форуму, що відбувався 12-13 квітня, Україна вже нині впевнено рухається до членства в Альянсі, оскільки виконує відповідні Річні національні програми.
За словами Президента України Петра Порошенка, процес поглиблення зв’язків Північноатлантичного альянсу з Україною є взаємовигідним, а український досвід військового протистояння з Росією – корисним для країн НАТО. Україна робить все для якнайшвидшого впровадження стандартів НАТО, а також розраховує погодити з Альянсом план дій для членства до кінця 2019 року. І як вважає глава держави, разом з Україною Альянс стане сильнішим та ефективнішим.
– Тому ми наполягатимемо на програмі посилених можливостей для України та Плані дій щодо членства в НАТО, – заявив під час XI Київського безпекового форуму Президент України Петро Порошенко.

Анна МАНЗЯ

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Powered by Ajaxy