Журнал

«ДЖАВЕЛІНИ» ДЛЯ УКРАЇНИ

«ДЖАВЕЛІНИ» ДЛЯ УКРАЇНИ

З перших днів окупації Росією Криму та подальшого розвитку подій у Східній Україні Сполучені Штати Америки активно та послідовно надають нашій державі суттєву допомогу в боротьбі з агресором

Наприклад, військові витрати США на допомогу Україні в порівнянні з 2013 роком значно збільшилися. І якщо порівнювати динаміку виділення коштів з оборонного бюджету Пентагону на військову допомогу партнерам, то  торік наша країна вже вийшла на третю позицію в секторі військових витрат США після Ізраїлю та Єгипту, конкуруючи з Йорданією, Пакистаном та Іраком.
І на 2018 рік серед основних пріоритетів уряд США визначив продовження надання допомоги для захисту союзників, партнерів та друзів. Це рішення безпосередньо стосується й України.
На початку лютого Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак у рамках робочого візиту до США провів багато офіційних зустрічей, на яких обговорювалися не лише нагальні проблеми національної безпеки нашої країни, а й головні пріоритети українсько-американського оборонного співробітництва.
Під час двосторонніх оборонних консультацій на рівні військових відомств країн також розглядалося посилення спроможностей України давати дієві відповіді на сучасні виклики та загрози, пов’язані з агресією Російської Федерації.

Про що говорили в Пентагоні
Під час зустрічі Міністра оборони України генерала армії України Степана Полторака з Міністром оборони США Джеймсом Меттісом було наголошено, що Вашингтон продовжує залишатися головним стратегічним партнером нашої країни і завжди займає послідовну позицію щодо підтримки Украї-ни на всіх міжнародних майданчиках.
– Нам було б важко без вашої підтримки, а ефективна дорадча, фінансова допомога, тренінгові програми – все це успішні Збройні Сили України. Успішні реформи –єдиний спосіб зміцнити обороноздатність країни. Адже головною гарантією нашої  незалежності та суверенітету були й залишаються Збройні Сили України та підтримка іноземних партнерів – зазначив Степан Полторак.
Своє чергою Джеймс Меттіс наголосив, що США й надалі будуть віддано працювати над розвитком боєздатності Збройних Сил України та досягнення їхньої сумісності з НАТО.
– Сьогодні я ще раз хочу підтвердити підтримку українського народу в боротьбі за незалежність та територіальну цілісність. Ваш народ заплатив високу ціну за це. «Душу й тіло ми положим за нашу свободу» — у цих словах Державного Гімну відображення української боротьби за незалежність. США стоять із вами пліч-о-пліч і будуть і надалі чинити тиск на Російську Федерацію, щоб вона відвела сили й озброєння, – зазначив очільник Пентагону.
Під час зустрічі глав оборонних відомств України та США сторони зробили наголос на прагматичних кроках, спрямованих на продовження успішної та дієвої спів-праці, а також обговорили важливі чутливі безпекові питання, які стоять перед нашою країною.
Українська сторона висловила подяку уряду США, Конгресу та Президенту за надання оборонної летальної зброї.
– Це було вчасне і правильне рішення. Це підтримка нашої молодої держави, потужний сигнал агресору, що Україна не сама. Це потужний сигнал партнерам, що з Україною необхідно співпрацювати, адже вона бореться за мир на Європейському континенті. Наш шлях незворотний – він пов’язаний з побудовою сильної демократичної держави, – зазначив Міністр оборони України Степан Полторак.
А Джеймс Меттіс під час двосторонніх оборонних консультацій зауважив, що американській стороні  приємно працювати з Україною, тому що вона завжди дивиться на події з перспективою.
Підсумовуючи зустріч у Пентагоні, очільник українського оборонного відомства сказав, що за останні декілька років Україні вдалося багато зробити для посилення національної безпеки, а діалог щодо подальшої співпраці та протидії сучасним викликам та загрозам був конструктивним і відвертим.
–  Впевнений, що успішна розбудова, модернізація Збройних Сил України приведе нас до перемоги, – наголосив Степан Полторак.

Американцям є чого повчитися й у нас
Також у рамках робочого візиту Міністр оборони генерал армії України Степан Полторак зустрівся з офіцерами оперативно-стратегічного рівня підготовки та науково-педагогічним складом Національного військового коледжу США.
Начальник цього навчального закладу бригадний генерал Чад Манскі розповів українській делегації про історію коледжу та його відомих випускників. Наразі там навчаються двоє слухачів із Украї-ни, які командували бойовими підрозділами під час проведення антитерористичної операції.
Відповідаючи на запитання американських офіцерів,  Міністр оборони України ознайомив їх із процесами реформування армії, перспективами та напрямами співпраці зі Сполученими Штатами Америки.
Коментуючи результати зустрічі з американськими військовими, глава українського оборонного відомства зазначив, що йому було приємно почути, що під час занять слухачі вивчають історію України, її боротьбу за незалежність та територіальну цілісність.
– Я запрошую вас до України. Буде добре, коли ви поспілкуєтеся з нашими військовими, почуєте про їхній досвід. Вони пройшли сувору школу бойових дій, коли ситуація і тактика противника змінюється щодня, і потрібно приймати нешаблонні, швидкі рішення, – сказав Степан Полторак під час зустрічі у військовому коледжі.
Також у рамках двосторонніх оборонних консультацій генерал армії України Степан Полторак зустрівся з директором Розвіду-вального управління Міноборони США генерал-лейтенантом Робертом Ешлі. Українська та американська сторони обговорили безпекову ситуацію у країні та світі, а також перспективи подальшої співпраці між розвідувальними підрозділами обох країн.

Важливі друзі України
Окрім  цього, у Посольстві України в США відбулася зустріч із «Групою друзів України» під егідою Фундації «Україна-США», до якої входять впливові експерти провідних аналітичних центрів Вашингтона, які послідовно підтримують Україну на всіх політичних майданчиках.
Як відомо, недержавна організація Фундація «Україна-США» була заснована ще 1991 року.  Її головна  місія – сприяти розвитку демократії та прав людини в Україні, а також ринковим реформам, що започатковувалися в молодій державі. Одна з головних цілей діяльності полягає в тому, щоби Україна якомога швидше стала центром регіональної стабільності та повноправним членом світової спільноти.
Міністр оборони подякував представникам групи за підтримку нашої держави та активну позицію щодо підсилення обороноздатності України.
– Ви багато зробили для України, відстоювали її інтереси на всіх політичних майданчиках. Рішення щодо виділення Україні оборонної летальної зброї — яскравий сигнал, що наша країна не залишилася наодинці з ворогом, — зазначив Степан Полторак.
Він також поінформував про ситуацію на Донбасі та боротьбу України проти російської агресії та окремо наголосив на перебігу реформ в оборонній сфері та подальших кроках Міністерства оборони задля модернізації Українського війська.
Міністр зазначив, що практична підтримка США значно підвищила оборонні можливості України протистояти агресії. Він також додав, що ефективність воєнних операцій українських військових також значно зросла після проведення спільних навчань України з США та країнами НАТО, що також дозволило зменшити кількість втрат серед українських військових. Крім того, у  рамках зустрічі  було обговорено поточну ситуацію на лінії зіткнення, стан реформ, які тривають в Українській армії, а також перспективи подальшої допомоги з боку американських партнерів, можливості розвитку та розширення співробітництва  України та США в оборонній і безпековій сферах.
Представники «Групи друзів України» запевнили у незмінності підтримки України, подальшій допомозі з боку США Україні.
– Україна дуже дорого заплатила за свою незалежність та суверенітет. Ми любимо і підтримуємо Україну і всім серцем вболіваємо за ваш народ, – зазначив  під час зустрічі генерал армії США у відставці Веслі Кларк.
За словами Посла України в США Валерія Чалого, рішення американської сторони про надання Україні оборонної зброї летального характеру є серйозним сигналом всім міжнародним партнерам, що Вашингтон готовий і далі підтримувати нашу країну, зокрема такими засобами.
Цю думку поділяє старший дослідник аналітичного центру American Foreign Policy Council Стівен Бланк, який каже, що для того, щоб примусити Росію відступити, Захід має не лише підтримати реформи в українській оборонній галузі, урядові та економічні реформи, а й надати Україні військову техніку, яку вона не здатна виробляти самостійно.
– Україна все ще відчуває серйозну потребу в засобах військового спостереження та збору інформації, засобах радіоелектронної боротьби для протидії російським безпілотникам та розвідки, – зазначив Бланк.
Американський сенатор Джон Маккейн також вважає, що надання Україні летальної оборонної зброї є одним із важливих кроків. Це чітко сигналізує про те, що Сполучені Штати підтримуватимуть своїх союзників та партнерів, бо вони борються за захист свого суверенітету та територіальної цілісності.
Окрім того, пан Маккейн зауважив, що «надання Україні оборонної летальної допомоги не супере-чить миру в Україні – це важливо для його досягнення».

З максимальним ефектом
Після завершення зустрічей у Вашингтоні Міністр оборони Украї-ни генерал армії України Степан Полторак зауважив, що сторони чітко визначили пріоритети, за якими мають працювати.
– Ми сьогодні співпрацюємо і з Пентагоном, і з представниками Альянсу. У Міністерстві оборони України працюють 65 радників, які допомагають нам у проведенні реформ і проводять їхній моніторинг. І якщо врахувати, що ми приступили до активної фази реформування Збройних Сил України два роки тому, то практично за цей час ми виконали 90% від тих заходів, які запланували разом з нашими колегами із США та НАТО, – зазначив в інтерв’ю американським засобам масової інформації Степан Полторак.
Також Міністр оборони розповів про те, що під час двосторонніх оборонних консультацій було обговорено механізми передачі протитанкових засобів.
– Ми обговорили й інші питання, пов’язані з підготовкою особового складу, порядку передачі. Я думаю, що рішення щодо передачі «Джавелінів» Україні було ухвалене дуже своєчасно і є правильним. Ми працюємо над максимально ефективним механізмом передачі установок від США в Україну, щоб берегти недоторканність протитанкових засобів, забезпечити збереження технологій, а також ефективну підготовку військових, які працюватимуть із цією зброєю, – сказав Степан Полторак.
До речі, як стало відомо, у  проекті федерального бюджету США на 2019 рік передбачено надання Україні 200 млн доларів для посилення безпеки і оборони. Ці кошти пропонують спрямувати на надання нашій державі військової техніки і спорядження, іншого обладнання та послуг військового призначення, логістичного забезпечення, розвідувальної підтримки Збройних Сил та інших військових формувань.
Окрім цього, Україну включено до невеликого переліку країн, які отримуватимуть безпекову допомогу також і за програмою Державного департаменту «Міжнародне військове фінансування».
Бюджетний запит має ще пройти вивчення та обговорення в американському Конгресі, де можуть вноситися зміни і доповнен-ня, а як свідчить досвід попередніх років, Конгрес має можливість збільшити суми цих асигнувань.

Євгеній СИДОРОВ

 

Powered by Ajaxy