Журнал

Фінансує ООН

Фінансує ООН

Ветерани антитерористичної операції Одещини виграли грант на закупівлю сільськогосподарської техніки. Придбане майно коштувало майже 900 тисяч гривень: 80 відсотків із них оплатили спонсори, решту виділили з бюджету Лиманського району

Для вояків це шанс почати нове успішне мирне життя, для благодійників – можливість надати українцям, обпеченим війною, психологічну реабілітацію.

Як повідомила координатор грантового проекту ООН Ганна Білявська,  пріоритет віддано саме громаді сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу  “Ветерани АТО Лиманщини”, бо хлопці, які живуть у довколишніх селах, дуже швидко об’єдналися задля найшвидшого економічного розвитку своїх населених пунктів і покращення умов життя. Члени кооперативу продемонстрували свою наполегливість, щирість, ентузіазм, багато віри та надії на майбутнє.

– Наше об’єднання створено в межах реалізації спільного Проекту Австрійської агенції та Проекту розвитку ООН «Сталий розвиток сільських територій Чернівецької та Одеської  областей», – розповідає голова громадської організації «Ветерани АТО Лиманщини» Володимир Калюжний. –  У кооперативі 21 ветеран АТО. Разом вони шукають спонсорів і грантодавців. На сьогодні вже придбано трактор, косарку та прес-підбирач. Крім того, що ветерани поповнюють бюджет села, вони ще й адаптуються до мирного життя.

Без сумніву, кращої адаптації, ніж таке економічне стимулювання, спілкування одне з одним, спільна робота, годі й чекати. А передувало цим подіям чотиримісячне навчання колишніх армійців  за проектом «Перепідготовка та соціальна адаптація військовослужбовців та членів їхніх родин», організаторами якого стало Міністерство закордонних справ Норвегії та Міжнародний фонд соціальної адаптації військовослужбовців.

За час навчання демобілізовані бійці набули всіх необхідних знань та навичок, щоб відкрити власну справу.

– На курсах ми навчалися основам економіки, як складати бізнес-плани і прораховувати капіталовкладення, – розповідає член кооперативу Ігор Соболь.

До речі, він  2014 року воював поблизу Мар’їнки в складі 28-ї окремої механізованої  бригади. За рік демобілізувався і повернувся до рідного Лиманського району. Тепер замість бойової техніки опановує сільськогосподарську. Вступив до кооперативу ветеранів АТО. Разом із побратимами він оброблятиме землю, яку виділила держава.

– Є землі. До цього часу ми їх здавали в оренду. Нині ж  оброблятимемо власною технікою.  Спочатку вирішили зупинитися на вирощуванні багаторічних трав. Адже, щоб земля родила й давала прибуток, потрібна повна самовіддача, – наголосив Ігор.

Уже в мирному житті вчорашні бійці будують плани на майбутнє, мріють застосовувати знання на практиці. Хтось хоче відкрити СТО, хтось заснувати туристичну агенцію, а хтось створити власну пасіку.

Так, наприклад,  Олександр Конєв із позивним “Маршал”,  який 2015-го в складі 28-ї окремої механізованої бригади боронив Донеччину, вирішив відкрити в рідному селищі станцію техобслуговування, щоб працевлаштувати своїх побратимів. З передової у нього залишилися купа світлин та гнітючі спогади.

Хочеться зазначити, що після участі в АТО багато хто з бійців стає більш рішучим і позбувається зай­вих комплексів. Хлопці розуміють, що треба брати відповідальність за власне життя й за долю своєї родини.

Саме завдяки цьому здійснилася мрія демобілізованого воїна-десантника з Новомиколаївки Лиманського району Юрія Теличка мати свою ферму. Матеріальну допомогу в розмірі двадцяти тисяч гривень для створення фермерського господарства він отримав з районного бюджету.

Колишній військовий придбав двох корів, що стало початком великої й потужної тваринницької ферми. Хлопець планує продавати на базарі молоко, яке даватимуть Зорька та Люська.

– Разом із дружиною ми робимо сир, сметану та бринзу, – розповідає Юрій. –  Ще до служби у війську я займався закупкою та переробкою молока. Упродовж останніх місяців заготовлювали корми, а незабаром плануємо придбати ще вісім голів худоби для повноцінного господарства та залучити до цієї справи моїх колишніх товаришів по службі.

Слід зазначити, що в Лимансь­кій районній державній адміністрації Одеської області програма з виділення коштів на відкриття власної справи учасникам АТО набрала чинності рік тому.

За словами заступника голови райдержадміністрації Олександра Коритова, аби отримати кошти на власну справу, бійцю необхідно пройти навчання, скласти та захистити бізнес-план, а також зареє­струватись як підприємець. Після цього – місяць-другий очікування на одноразову фінансову допомогу.

– Здебільшого учасники АТО розпочинають виробництво в аграрному секторі, – наголосив  Олександр Коритов. –  Схожу допомогу на розвиток власного птахівництва та придбання курчат-бройлерів отримала від райдержадміністрації багатодітна родина колишнього учасника АТО Сергія Кадочникова. І як жартують у районі, перша партія бройлерів з його міні-ферми розлетілася поміж покупцями, немов жива.

Свій перший врожай грибів зібрав Володимир Прохоров. Це вже третій вдалий проект, який профінансовано з бюджету Лиманського району.

Разом із тим, у самій Одесі два роки поспіль діє програма бізнес-навчання «Новий відлік» для демобілізованих військовослужбовців, які брали активну участь в антитерористичній операції на Сході. Вона будується в рамках освітнього проекту для підприємців-початківців ImpactAcademy, що реалізує команда креативного простору ІmpactHubOdessa за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», благодійного фонду «Карітас Одеса» Української греко-католицької церкви та асоціації підприємців Одеси.

До речі, нещодавно переможцем проекту «Новий вiдлiк» став голова ГО «Ветерани АТО Лиманщини» Володимир Калюжний, який одержав гранд у понад п’ятдесят тисяч гривень  для створення власного деревообробного підприємства.

– Здобувати освіту ніколи не пізно, тим більше шукати нового старту, – наголосив Володимир. – В  ImpactHubOdessa сконцентровано велике середовище бізнесменів, які є доволі активними в місті. Вже багато його випускників отримали міні-гранти на реалізацію таких проектів, як таксі для людей з обмеженими фізичними можливостями, чебуречна, вирощування агрокультур, скеледром, агентство дитячих свят, генд-мейд-продукція тощо. Відтепер завдяки пройденим тренінгам із соціальної відповідальності я також уже можу передавати свої знання колегам по громадському об’єднанню, ділитися з ними досвідом роботи.

Надалі демобілізовані бійці планують розширювати кооператив. Хочуть не тільки вирощувати агрокультури, а й розводити худобу. Чекають, що до роботи долучаться й інші побратими.

 

Євгеній Силкін

Powered by Ajaxy