Журнал

КАНАДСЬКА МІСІЯ ЗДІЙСНЕННА

КАНАДСЬКА МІСІЯ ЗДІЙСНЕННА

Долею та станом здоров’я поранених українських військовослужбовців опікуються не лише вітчизняні лікарі. Посильну допомогу нашим захисникам надають і медики інших країн, які підтримують перемогу України над російським агресором. Яскравий приклад того – канадські пластичні хірурги. Цього разу свою шосту місію канадці вирішили здійснити в Одесі спільно з фахівцями Військово-медичного клінічного центру Південного регіону

Даний проект народився у травні 2014 року і тісно пов’язаний із завершенням Майдану та початком російської окупації. Як згадує директор гуманітарних ініціатив Канадсько-української фундації  Христина Валер, на той час, навіть перебуваючи в Канаді, вони усвідомлювали, що під терміном «Майдан» йшлося не лише про площу в центрі Києва, а й про загальний образ, який символізував прагнення всіх українців. Усіх разом і кожного зокрема. І не так важливо, в яку країну світу закинула їх доля, тому що цей зв’язок із рідною землею – є одвічним.
– Майдан, який став символом величного подвигу найкращих і найсміливіших патріотів, змінив і нас. Він дав нам віру і надію, а також велику любов, повагу і співчуття до братів-українців, які зі зброєю в руках захищають нашу Вітчизну, – розповідає Христина Валер.
Вперше до України, а саме на Донеччину, бригада канадських лікарів на чолі з керівником програми черепних травм Саннібрукського наукового центру здоров’я, професором пластичної хірургії Олегом Антонишиним прибула майже відразу після Майдану. За дуже короткий термін за підтримки Канадсько-української фундації вони встигли швидко надати суттєву допомогу та консультації мобільним медичним бригадам, а також подарували Донецькому обласному травматологічному центру апарат штучної вентиляції легенів. На превеликий жаль, надання допомоги Донецьку було призупинено після викрадення і побиття волонтерів 9 травня 2014 року.
– Не гаючи часу, наша команда, у тому ж складі, відбула спочатку до Львова, що став осередком надання допомоги пораненим активістам Майдану, а згодом і до Києва, –  розповідає Христина Валер. – Але вже тоді професор Антонишин  остаточно вирішив безкоштовно допомагати хлопцям, які зазнали значних поранень обличчя або втратили очі. А головне – він розумів, що все можна владнати саме в Україні, тож поранені вже не будуть змушені  їхати по допомогу до Польщі, Ізраїлю чи Німеччини. Тим часом ситуація в Україні загострювалася. До Києва, Дніпра та Харкова почали надходити поранені на Сході українські військовослужбовці. Саме тому співпрацею з нами дуже зацікавилися в Міністерстві оборони, де запропонували навіть виділити приміщення в Києві на базі Національного військово-медичного клінічного центру. Перші операції були заплановані на листопад 2014 року.
Але ж насамперед для втілення в життя першої місії потрібна була більш потужна команда,  кошти на її поїздку та медичне обладнання. Саме задля цього в Торонто з ініціативи Українського комітету Конгресу Канади та за сприяння міжнародної громадської організації Operation Rainbow Canada, яка спеціалізується на проведенні хірургічних операцій у всьому світі, був організований благодійний вечір. Збором коштів опікувалася Канадсько-українська фундація. Того дня за активною участю Прем’єр-міністра Канади Стефана Гарпера, відомого канадського хокеїста Уейна Грецкі та  багатьох людей, небайдужих до долі України та українців, зібрали більше 250 тисяч канадських доларів. Тому довгоочікувана поїздка стала реальністю.
– До складу першої місії  входили 25 добровольців з усієї Канади, серед яких були хірурги, анестезіолог, медсестри та
фізіотерапевти. Загалом команда провела 43 складні реконструктивні операції, які включали реконструкції черепа, кісткові реконструкції лицьового скелета, пластичну хірургію м’яких тканин повік, носа і губ, усунення шрамів та хірургію рук і ніг. Ми усували деформації та посттравматичні дефекти. Багато з поранень, завданих під час вибухів, опіки та осколкові поранення були просто жахливі. Операції були настільки складні, що деякі з них тривали по сім-вісім годин. Але ж основною нашою метою було полегшити страждання поранених, – розповідає професор пластичної хірургії Олег Антонишин.
Тож завдяки канадським фахівцям пацієнти з України отримують шанс на нове, наближене до нормального, життя. Лікарі допомагають усім, хто постраждав від війни. Наприклад, серед прооперованих є жінка з Донецької області, яка стала жертвою розриву міни. Зазнавши серйозних травм, вона втратила обидві ноги.
Канадські лікарі  постійно опікуються українськими військовими.  Одним з них є 28-річний сапер із Запоріжжя Євген Редько, який був важко поранений 2016 року під час знешкодження протитанкової міни біля селища Павлопіль під Маріуполем, через що втратив руку, око, частину щелепи, зазнав численних травм. Особливо ж переживав через спотворене обличчя.
– Під час шостої місії канадські лікарі зробили мені губу, верхнє повіко, повидаляли шрами і зняли черепно-лицеві пластини. Відчуття зараз дуже приємні, трохи втомлений, але операція пройшла успішно, – розповідає Євген Редько.
Також пластику ока зробили Євгену Поплавському. У червні 2015-го піхотинець разом із побратимами потрапив під обстріл на Світлодарській дузі. Для хлопця ця операція вже десята.
– Того дня я дістав поранення м’яких тканин і голови. Один осколок зайшов крізь скроню, другий крізь око, очну орбіту. Він і досі залишається в голові.  Цього разу мені зробили більшу асиметрію та трохи витягнули протез уперед, – каже Євген Поплавський.
І це лише кілька пацієнтів із багатьох, які цьогоріч прибули в Одесу до ВМКЦ Південного регіону. На думку професора Антонишина, такі заходи дуже потрібні і українцям, і канадцям.
– Цього разу серед наших пацієнтів дуже багато тих, хто вперше звернувся по допомогу, а також є люди, що проходили лікування під час перших п’яти місій, а тепер беруть участь у наступному етапі реконструкції наслідків своїх поранень, – зазначив начальник Клініки щелепно-лицевої хірургії та стоматології Головного військового клінічного госпіталю Міністерства оборони України, кандидат медичних наук, хірург вищої категорії полковник медичної служби Ігор Федірко.
Слід наголосити, що впродовж усієї місії оперативні втручання проводять спільні бригади канадських і українських лікарів зі складу Клініки щелепно-лицевої  хірургії та стоматології ВМКЦ Південного регіону.
– Медичний персонал нашої клініки має чималий досвід надання допомоги постраждалим від наслідків вогнепальних поранень та мінно-вибухових травм, – зазначив начальник клініки полковник медичної служби Віктор Мазур. – Але під час роботи місії в нас є можливість більш детально ознайомитися зі світовим досвідом проведення операцій на кістках та м’яких тканинах голови, а також верхніх і нижніх  кінцівок тіла.
До речі, за останній час медична місія лікарів, які приїздять до України та допомагають пораненим, стала найбільшою гордістю канадської  діаспори.
– У складі нашої команди працюють люди, які не мають українського коріння і їх нічого не пов’язує з Україною. Проте вони готові жертвувати свій час, досвід та енергію, допомагаючи пораненим, –  наголосив Олег Антонишин. –  Під час кожної операції ми працюємо пліч-о-пліч з українськими медиками, вони вчаться в нас, а ми спостерігаємо, як працює їхня система. Вони чудові спеціалісти. Я думаю, що наша місія є новаторською з погляду співробітництва між медичними спеціалістами України та Канади. Вона забезпечує основу для майбутньої співпраці та освіти.
За словами директора гуманітарних ініціатив Канадсько-української фундації (Канада) Христини Вaлер, під час попередніх місій вдалось прооперувати понад 200 пацієнтів та надати близько півтисячі консультацій. Крім того, Національний військово-медичний клінічний центр «ГВКГ» у Києві отримав обладнання вартістю 700 тисяч канадських доларів. Обладнання включає цифровий рентгенапарат, сучасний операційний стіл, набори спеціалізованого хірургічного інструментарію та інше. Також за цей час запроваджено систему телемедичного зв’язку між госпіталем Києва та клінікою Канади для безперервної медичної освіти. Крім того, працівники госпіталю пройшли стажування в одному з найкращих освітніх центрів Європи та в Канаді.
– Це все спільна робота українських і канадських лікарів. За шість місій ми зібрали і пожертвували загалом понад два мільйони канадських доларів і сподіваємося, що буде і подальша співпраця, і в нас  буде нагода допомогти ще більшій кількості поранених, – додала Христина Вaлер.

Євгеній СИЛКІН

Powered by Ajaxy