Журнал

КОМПЛЕКСНИЙ ПАКЕТ. ВІД АЛЬЯНСУ

КОМПЛЕКСНИЙ ПАКЕТ. ВІД АЛЬЯНСУ

Співробітництво України з НАТО триває не одне десятиріччя. Особливого значення воно набуло в часи, коли наша держава зазнала анексії Криму та збройної агресії з боку Російської Федерації на Сході країни.НАТО усіляко підтримує нас у протистоянні російським окупантам, надає не лише корисні консультації, а й відчутну допомогу в оснащенні Збройних Сил України новими зразками засобів зв’язку, автомобільною технікою, інженерним обладнанням тощо. Важливе місце посідає підготовка українських бійців, яку проводять іноземні військові інструктори. Та головне – представникам армій країн – членів Альянсу нині є чого повчитися на досвіді учасників антитерористичної операції

Про сьогодення військової співпраці Україна-НАТО та її перспективи розповів заступник начальника штабу з питань військового партнерства стратегічних командувань НАТО генерал-майор Одд Егіл Педерсен, який відвідав Україну під час проведення «Днів НАТО».
– Пане генерал, розкажіть, будь-ласка, про мету вашого візиту.
– «Дні НАТО» стали доброю традицією. Вони відбуваються на запрошення української сторони. Ми відвідуємо українські військові виші з метою інформування суспільства про добрі відносини Україна – НАТО. Цей візит – одинадцятий.
Ми взяли участь у міжнародній конференції з питань стратегічних комунікацій, де фахівці НАТО поділилися досвідом у цій сфері. У Києві спілкувалися з представниками Національного університету оборони України, курсантами Військового інституту телекомунікацій і інформатизації, потім відвідали Харківський національний університет Повітряних Сил. Цікавою видалася зустріч із курсантами Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія».
Під час таких дружніх зустрічей ми інформуємо курсантів та на-уково-педагогічних представників щодо військової структури та завдань НАТО, розуміння процесів та стану військового співробітництва Збройних Сил України з Організацією Північноатлантичного договору. Говоримо про ініціативи Альянсу, в яких у подальшому братимуть участь Збройні Сили України, а також надаємо рекомендації щодо вдосконалення навчальних програм. Кожна зустріч, як правило, закінчується дебатами і обговоренням теми військового співробітництва, тож кожен охочий може почути відповідь наших фахівців на запитання, які його цікавлять.
– Оцінюючи співробітництво Україна-НАТО, які головні досягнення можна назвати сьогодні?
– Ця співпраця є давньою і міцною. Говорячи про сьогодення, мушу наголосити, що вона активізувалася з часів анексії Криму Російською Федерацією та подій на Донбасі.
Після конфлікту, що відбувся в Україні 2014 року, у Штаб-квартирі НАТО було порушене питання щодо посилення співпраці з вашою державою. Результатом став сформований Комплексний пакет допомоги. Нині підтримка Украї-ни з боку НАТО здійснюється за багатьма напрямками.
Успішно працює програма допомоги українській стороні у протимінній діяльності, а саме – в ліквідації небезпечних предметів. А також допомога в лікуванні та реабілітації поранених військових. Відбувається обмін досвідом між науковцями як в Україні, так і у країнах-членах Альянсу. Окремою частиною пакету допомоги є питання кібербезпеки.
Коли ми говоримо про таку допомогу, то потрібно розуміти, що це не лише підтримка з боку НАТО. Альянс також дуже зацікавлений у досвіді, який Україна набула під час проведення антитерористичної операції на Донбасі. Не менш важливим є й український досвід ведення боротьби зі складними кібератаками, яких Україна зазнала останнім часом.
Також хочу додати, що нині тісно співробітничають штаб сухопутних військ НАТО і штаб Сухопутних військ Збройних Сил України.
Командування військово-морських сил НАТО, яке розташоване у Великій Британії, успішно співпрацює з Військово-Морськими Силами України, спільно розробляють концепцію берегової охорони. На моє переконання, Комплексний пакет допомоги повністю відповідає потребам і вимогам України, відповідно до яких він і був сформований.
– Розкажіть більш детально про залучення українських військових підрозділів до навчань НАТО.
До цього часу українські військові успішно брали участь в операціях НАТО в усьому світі. До того ж підрозділи Збройних Сил України залучали до участі у тренуваннях Сил швидкого реагування НАТО, військових навчаннях, що проводилися під егідою Альянсу, а також тренувань, до яких залучаються країни-партнери.
Нині співпраця щодо тренувань українських військових, які проводять представники НАТО, посилилася. Окремі військові підрозділи України пройшли сертифікацію, що дозволяє їм брати участь у військових навчаннях НАТО та бути задіяними в місіях під егідою Альянсу. Також українські підрозділи запрошені до навчань НАТО з питань самооборони.
– Зважаючи досвід армій країн-членів, що потрібно украї-нській армії, аби досягти стандартів НАТО?
– Переконливо скажу, що на тактичному рівні військові підрозділи Збройних Сил України дуже успішні. І я вже говорив, що Украї-на має підрозділи, які пройшли сертифікацію НАТО. Вони на рівні з підрозділами армій держав – членів Альянсу можуть успішно виконувати спільні завдання в місіях та під час військових навчань. Для того щоб запровадити стандарти НАТО, українські Збройні Сили мають вивчити Доктрину Альянсу, але це питання досить широке і потребує часу. Оцінюючи поточну ситуацію, головним на сьогодні є саме співпраця з Організацією Північноатлантичного договору.

Розмову записав
Олександр БІРЧЕНКО

 

СХЕМА

На засіданні у Варшаві 9 липня 2016 року глави держав та урядів Комісії Україна – НАТО схвалили Комплексний пакет допомоги (КПД) для України. Це дозволить нашій державі стати більш стійкою, поліпшити забезпечення власної безпеки, а також провести необхідні реформи.

 Мета
Реформувати Збройні Сили України відповідно до стандартів НАТО та зробити їх взаємосумісними з силами НАТО до 2020 року.

Комплексний пакет допомоги для України  діє у таких сферах:

Управління, контроль, зв’язок та комп’ютерізація (C4)
НАТО сприяє Україні в реорганізації та модернізації її С4 структур і спроможностей.
Країни-лідери: Канада, Німеччина, Велика Британія.

Логістика та стандартизація
Запровадження чіткої, скоординованої та ефективної інтегрованої системи логістики, що стане ключовим компонентом реформування Збройних Сил України.
Країни-лідери: Чехія, Нідерланди, Польща.

Військово-технічне співробітництво
Допомога в цій сфері включає зусилля, сфокусовані на посиленні взаємосумісності України з НАТО в царині матеріально-технічного забезпечення, а також кодифікаційних спроможностей України.

Кібернетична безпека
НАТО надає підтримку щодо реалізації Стратегії кібербезпеки України та сприятиме розвитку військово-технічних спроможностей із протидії кіберзагрозам.
Країна-лідер: Румунія.

Енергетична безпека
Підтримка захисту критичної інфраструктури шляхом обміну передовим досвідом, а також проведення тренувань і навчань.
Реалізацію відповідних проектів у цій галузі очолить Центр передового досвіду НАТО з енергетичної безпеки в м. Вільнюс (Литовська Республіка).

Медична реабілітація
Альянс надає підтримку в реалізації ефективної системи медичного забезпечення, зокрема, у галузі надання медичних послуг з реабілітації.
Трастовий фонд з медичної реабілітації очолює Болгарія.

Протидія саморобним вибуховим пристроям, знешкодження вибухонебезпечних предметів та розмінування
Трастовий фонд для знищення звичайних боєприпасів, стрілецької зброї й легких озброєнь та переносних зенітно-ракетних комплексів в Україні очолюють США.
Трастовий фонд для утилізації радіоактивних джерел у місцях колишньої дислокації радянських військових об’єктів очолює Німеччина.

Наукові проекти, пов’язані з безпековою проблематикою
Програма НАТО «Наука заради миру та безпеки», де Україна є головним бенефіціаром, сприятиме реалізації заходів у рамках КПД у цій галузі.
Потенціал України в сфері телемедицини та парамедицини розбудовуватимуть у рамках КПД як флагманський проект.

Стратегічні комунікації
НАТО підтримує розвиток потенціалу в сфері стратегічних комунікацій для сил оборони, надаючи сприяння як державним установам, так і громадським організаціям, зокрема через імплементацію Дорожньої карти Партнерства зі стратегічних комунікацій Україна-НАТО.

 Протидія гібридній війні
З урахуванням розвитку загроз, пов’язаних із використанням методів сучасної гібридної війни, НАТО і Україна в рамках КПД НАТО взяли на себе зобов’язання щодо створення платформи для вивчення досвіду протидії засобам гібридної війни в Україні.
26 жовтня 2017 року у Варшаві (Польща) відкрита Платформа дій Україна-НАТО щодо гібридних загроз.

Реформа органів безпеки
НАТО сприятиме в імплементації реформування Служби безпеки України, приділяючи особливу увагу забезпеченню цивільного демократичного контролю. 

Планування на випадок надзвичайних ситуацій цивільного характеру
У рамках КПД НАТО допомагатиме Державній службі України з надзвичайних ситуацій у розбудові її потенціалу і можливостей у сфері цивільного захисту та гуманітарної допомоги в контексті заходів, які реалізуватиме Євроатлантичний координаційний центр з реагування на надзвичайні ситуації цивільного характеру.

 

Практична допомога НАТО Україні через фонди, створені після Уельського саміту НАТО 2014 року

 

Модернізація системи командування, управління, комунікації та комп’ютеризації (С4)
Реалізується з:
грудень 2014 року
Тривалість:
2 роки (початковий період)
Бюджет:
2 480 000 євро
Провідні країни:
Канада, Німеччина, Велика Британія
Інші контрибутори:
Данія, Ісландія, Латвія, Литва, Польща, Туреччина, США, Австралія

Реформування системи логістики і стандартизації ЗС України
Реалізується з:
жовтень 2015 року
Тривалість:
3 роки
Бюджет:
4 100 000 євро
Провідні країни:
Чехія, Нідерланди, Польща
Інші контрибутори:
Бельгія, Болгарія, Канада, Данія, Туреччина, США

Кіберзахист
Реалізується з:
грудень 2014 року
Тривалість:
2 роки
Бюджет:
1 065 000 євро
Провідна країна:
Румунія
Інші контрибутори:
Албанія, Естонія, Угорщина, Італія, Португалія, Туреччина, США

Створення системи переходу з військової кар’єри на цивільну
Реалізується з:
червень 2015 року
Тривалість:
2 роки
Бюджет:
435 000 євро
Провідна країна:
Норвегія
Інші контрибутори:
Албанія, Хорватія, Греція, Люксембург, Португалія, Туреччина

Медична реабілітація
Реалізується з:
березень 2016 року
Тривалість:
2 роки
Бюджет:
2 250 000 євро
Провідна країна:
Болгарія
Інші контрибутори:
Естонія, Фінляндія, Угорщина, Японія, Литва, Нідерланди, Словаччина, Швеція, Туреччина, США

Протидія саморобним вибуховим пристроям і знешкодження вибухових предметів
Засновано:
червень 2015 року
Провідна країна:
Словаччина
Інші контрибутори:
Данія, Люксембург, Чорногорія, Норвегія, Румунія

 

 

 

Powered by Ajaxy