Журнал

«МАРГАРИТКА» ПОЛЮЄ НА ДРОНИ

«МАРГАРИТКА» ПОЛЮЄ НА ДРОНИ

Ефективна зброя проти безпілотних ворожих літальних комплексів – це те, чого сьогодні не вистачає на передовій. Захисники України на Донбасі щодня фіксують дрони окупанта над своїми позиціями. Зі стрілецької зброї вразити їх практично нереально, єдиним ефективним засобом залишається ЗУ-23. Але й це – не найкращий варіант

Стрімкий розвиток малих безпілотних апаратів став великим викликом для інженерної оборонної думки. Сучасний досвід, набутий  в усіх воєнних конфліктах, свідчить, що прості у використанні та дешеві малі безпілотні літальні апарати чимдалі стають більшою проблемою та містять велику загрозу для наземних військ і стратегічних об’єктів. Для вирішення питання захисту від дронів об’єднали свої зусилля ДК «Укроборонпром» та найбільше приватне об’єднання польської оборонки – WB Group. Завдяки новому поєднанню вже відпрацьованих систем вдалося за мінімальний термін створити новий тип зброї – ZRN-01 Stokrotka, який на український лад назвали «Маргаритка». Українська оборонка вже може запропонувати нову розробку, яка пройшла випробування і готова до виробництва.
Для того, щоб знищувати безпілотні літальні апарати, «Маргаритка» обладнана сучасною системою виявлення цілей, яка включає український радар, оптичні прилади і цифрову систему керування вогнем польського виробництва.
Вона є високоефективною, адже після вибуху ракети в повітрі уламки розлітаються на півсотню метрів. І це в рази збільшує шанси знищити ворожий дрон.
Система виявлення цілей дозволяє знаходити навіть малі БПЛА – зокрема з композитних матеріалів – на відстані до 10 км. Для знищення цілей підходять українські некеровані ракети РС-80ПО виробництва Державної акціонерної холдингової компанії «Артем».
Після виявлення повітряної цілі система керування вогнем розраховує траєкторію її руху і направляє ракети в точку «зустрічі».
Надзвукова швидкість РС-80 забезпечує мінімальний час польоту до цілі, а використання електронних програмних детонаторів та спеціальної бойової частини гарантує знищення непроханого літуна.
Тактико-технічні характеристики української ракети дозволяють знищувати цілі на висоті до 4 км, що значно перевищує максимальну ефективну висоту польоту малих безпілотників.
«Маргаритка» має значні переваги над своїми аналогами. Наприклад, вона значно економічніша та дешевша. Стволи установки мають
великий запас міцності, а виробничі можливості ДАХК «Артем» дозволяють випускати їх у достатній кількості. Ці ракети також відносно недорогі. Водночас використання навіть сучасних засобів радіоелектронної боротьби і протидії, які пригнічують канали керування безпілотниками і системи супутникової навігації, не дають 100% гарантії захисту від дронів, які можуть виконувати запрограмований політ або використовувати спеціальні високозахищені системи зв’язку. Це ще раз доводить, що найкращий спосіб боротися з безпілотниками – це їхнє фізичне знищення.
Важливо, що новий комплекс здатний вражати і наземного ворога – на відстані до 7 км. Різні види бойових частин ракети РС-80 уможливлюють ефективне знищення будь-яких цілей – від відкритих позицій піхоти і легкоброньованої техніки до бліндажів та інших захищених об’єктів.
ZRN-01 Stokrotka нині змонтована на вантажівку великої прохідності STAR 265M2. При цьому змінна платформа не обмежує фантазію і дає можливість встановити «Маргаритку» на будь-яку іншу платформу. Це можуть бути як інші колісні або гусеничні шасі, так і кораблі та катери.
В ДАХК «Артем» пішли далі  та інтегрували «Маргаритку» на новий наземний броньований колісний безпілотник «Фантом». Розробники встановили на його базу пускову установку, яка вдвічі менша за звичайну, що збільшує спектр завдань, які може виконувати нова українсько-польська розробка.

Ігор ПАРУБСЬКИЙ

 

 

Powered by Ajaxy