Журнал

ОБЕРЕЖНО: ОТРУТА!

ОБЕРЕЖНО: ОТРУТА!

Інформаційна війна стала реалією сьогодення.  Третій рік поспіль Кремль активно намагається зруйнувати нашу свідомість. Його замасковані технології проникають у життя українців, зокрема через соціальні мережі, віртуальний світ і його  персонажів

Ця зброя не вбиває в прямому розумінні  слова, фізично. Втім наслідки її застосування значно  небезпечніші, ніж фізичні поранення,  вона вражає свідомість, бойовий дух, моральні установки.
Фейки, боти, тролі… Їхнє завдання – проникнути в потрібне середовище, викликати довіру, залишити потрібний коментар, поширити певний інформаційний матеріал, вступити в дискусію, розбурхати емоції, замаскуватися. Все це – запорука вдалої інформаційної операції.
Навіть одна людина може створити ціле медіа-середовище. Яскравим прикладом є такий персонаж, як «Степан Мазура». Насправді це російський інформаційний диверсант, який узяв собі типове українське ім`я та прізвище. Чоловік створив потужну структуру з найпопулярніших соціальних мереж, блогів, форумів, де 2015 року закликав до третього Майдану.  Проте «Степана Мазуру» легко викрили українські спецслужби  за ІР-адресою, встановили, що агент впливу мешкає в Москві.
У корпоративній та військовій розвідці є такий принцип – 70-80% необхідної інформації можна знайти у відкритих джерелах. Так ось, у соціальних онлайн-мережах обсяг такої інформації  збільшується приблизно до 90%.  Від персональних  даних військовослужбовця і його геолокації до секретних даних ведення війсь-кової операції.
Сьогодні для забезпечення ефективних комунікацій, а в нашому випадку, військових дій у соціальних онлайн-мережах необхідно володіти сучасними інноваційними технологіями: SMM, SEO, OSINT, HUMINT. Зокрема, саме з їхньою допомогою здійснюються потужні мережеві вибухи, спрямовані проти України.
Застосування таких інструментів інформаційних операцій з боку Росії призводили до випадків, коли наші військовослужбовці залишали бойові позиції, відмовлялися виконувати накази командирів. Яскравий приклад: 2014 року три сотні нацгвардійців без дозволу залишили розташування своєї військової частини, дислокованої в Нових Петрівцях, та прийшли до Києва під Адміністрацію Президента, вимагати підписання наказу про демобілізацію.
Згодом з’ясувалося, що проти свого керівництва їх налаштували добре підготовлені дівчата, з якими вояки познайомилися в соціальних мережах. Панянки вели щире листування, співчували тяжкому життю нацгвардійців, підтримували їх у  скрутну хвилину, навіть на зустрічі приїздили до військових частин. Ну а далі все йшло за планом: кілька психологічних прийомів та маніпулятивних впливів і бажаний результат досягнутий.
Бойові дії на Сході не вщухають. Три топові фейки, які з`явилися в Інтернеті одразу після обстрілів Авдіївки, помітив  Олександр Курбан, кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент, керуючий партнер однієї з PR-агенцій, експерт зі стратегічних комунікацій.
–      Vedomosti.ua-com «Жуткий бой в Авдеевской промзоне. Враг зашел в город» – де йдеться про те, як українське військо штурмує Авдіївку, а ДНР тим часом тримає оборону.
– «Сейчас вершится История: Порошенко играет «на все» – CONT.WS, про те, що в подіях в Авдіївці простежується вплив Великої Британії.
– «МАКС РЕПОСТ ВСЕМ НЕРАВНОДУШНЫМ!!! Под Авдеевку едут 20 КАМАЗов с российским спецназом!» – повідомляє Bombanews.

Згаданим джерелам вторили:  Elise.com.ua; Uainfo.org,ord-02.com. І таких фейкових ресурсів на сьогодні не перелічити.
Як то кажуть, диявол криється в деталях. У стрічці адрес цих сайтів присутні позначення: «ua, com-ua, uainfo» тощо, що вказує на те, що джерело українське, отже, йому можна довіряти. Але ж там опублікована інформаційна отрута!!!
Брехню ми можемо сьогодні прочитати, навіть довго її не шукаючи. Достатньо зайти в мережі: Facebook, Twitter, Vkontakte, Instagram,  де хтось із наших «друзів» зробить на своїй сторінці пост із посиланнями на ті ж фейкові портали або перепостить таку інформацію. І певний відсоток украї-нців повірить у прочитане. Чого і домагається ворог.
Подорожуючи Інтернетом, ми звертаємо увагу на гучні заголовки, відеоролики, картинки. Уважно читаємо пости блогерів, активних користувачів мережі, чиї сторінки сповнені патріотизму. І не помічаємо, як починаємо довіряти цим мережевим персонажам.  Їхнє головне завдання – викликати емоції, переважно негативні, вивести з рівноваги, залякати.  Псевдоблогерами можуть бути «щирі дівчата», які «всією душею вболівають за Україну», та пересічні громадяни різного віку. Можливо, в це важко повірити, але саме так виглядає застосування інструментів психологічного впливу, маніпулювання простими українцями тими, кому сьогодні це вигідно. Досвідчений фахівець вираховує таких диверсантів з першого погляду. Якщо дуже ретельно придивитися, то й звичайна людина може навчитися їх вирізняти.
Декілька порад нашим військовослужбовцям від Олександра Курбана:
– Слід дуже обережно ставитися до нових «друзів», які пропонують вам дружбу в соцмережах, особливо до тих, кого ви не знаєте особисто. Необхідно перевірити, чи це не той самий фейковий представник.
–  Треба критично ставитися до будь-якої, особливо сенсаційної, інформації у соціальних мережах. Якщо інформація викликає у вас потужні негативні емоції – краще зупинитися й переключитися на інші справи.
– Будь-яку важливу або сенсаційну інформацію необхідно перевіряти щонайменше у трьох додаткових джерелах. Бажано, щоб ці джерела були надійні, перевірені, не з соціальних мереж.
– Не поспішайте поширювати навіть дуже цікаву інформацію. А надто, якщо це стосується бойових дій. Це може бути фейком або ситуація швидко зміниться.
–  Не робіть геоприв’язок у своїх постах, не робіть селфі з військовою технікою (особливо маркованою), зброєю. Не можна фотографуватися та знімати інших військовослужбовців на тлі  місцевості, де чітко визначаються географічні прив’язки або оборонні споруди.
–  Не передавайте, зокрема й  через особисте листування, у соц-мережах або через месенджери Facebook, Telegram тощо фото, інформацію про військові справи навіть своїм рідним та знайомим. Акаунти можуть бути зламані, а вашу інформацію використає противник.
–  Сьогодні немає абсолютно надійних сайтів, соціальних мереж, месенджерів або поштових серверів, які не можна було б зламати. При чому злами відбуваються не на системному рівні, а на індивідуальному, шляхом вивідування або спонукання до розкриття паролів, номерів мобільних телефонів та електронних поштових скриньок, до яких прикріплюються персональні облікові записи.
– Перебуваючи на відстані щонайменше до 10 км від лінії фронту, краще взагалі не користуватися смартфонами й телефонами. Сучасні засоби РЕБ вираховують розташування військовослужбовців за випромінюванням їхніх гаджетів. Крім всього іншого, це ще й гарний засіб наведення артилерії.
Ті самі SMS, які наші військовики-оборонці Авдіївки нещодавно масово отримували на свої мобільні телефони, попередньо були вистежені сигналами про точне місцезнаходження і виконали свої функції. Дію гібридної агресії сьогодні відчуває кожен. Ми живемо у викривленому інформаційному просторі, де панують штучно створені негативні емоції – страх, паніка, гнів, розчарування… На жаль,  серед нас, українців, є й чимало зрадників,  які отримують гроші за промивання мізків, виступають активними гравцями у пропагандистській війні на боці ворога. Ефективними такі операції роблять доступність, масовість та простота. Не забуваймо про те, що соціальні мережі давно використовують іноземні розвідники та спецслужби для виконання своїх завдань. Сьогодні вони грають на наших емоціях, а завтра, якщо не будемо розважливі, можемо й не помітити, як вже танцюватимемо під їхню дудку.

Дарія МАРКЕВИЧ

 

Powered by Ajaxy