Журнал

Одна з найдемократичніших…

Одна з найдемократичніших…

Саме так  назвали Конституцію України в міжнародному співтоваристві

День її ухвалення – державне свято, яке щорічно відзначається
28 червня

Ми можемо пишатися, що  однією з перших в Європі та світі є Конституція гетьмана Пилипа Орлика. Вона була оприлюднена 5 квітня 1710 року. Таким чином українці подали приклад решті країн. Адже Конституцію Сполучених Штатів Америки було схвалено лише 1787 року, Франції та Польщі – 1791-го, а Російської імперії – 1905 року

Процес підготовки сучасної Конституції України тривав шість років, починаючи з 1990-го. Засідання Верховної Ради щодо ухвалення Основного Закону йшло аж добу. 27 червня 1996 року парламент вирішив розглядати проект на одному засіданні без перерв. У результаті бурхливих дискусій за підсумками безперервної 24-годинної роботи депутатам вдалося узгодити всі положення документа. Голосування проводилося по кожній статті окремо і цілими розділами. Голосування за Конституцію України в цілому відбулося о 9:20 ранку 28 червня 1996 року. У світі схвалили  Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших.

Голова Конгресу громадянського суспільства України, народний депутат другого та третього скликань, перший командувач Українського військового флоту Борис Кожин розповів, що тоді в сесійній залі всю ніч вирували емоції і велося бурхливе обговорення.

— Я й досі зберігаю у своєму архіві проект Конституції України, з яким пропрацював тоді в сесійній залі. Я був присутній на засіданні Верховної Ради України при ухваленні Конституції із початку до кінця. Серед сотень поправок до Основного Закону, які розглядали в ту ніч, були і 24 мої, 15 з яких враховані, — пригадує Борис Борисович. — Зокрема запеклі баталії відбувалися навколо 10-ї статті про державну мову. Її ухвалення декілька разів відкладали. Депутати від компартії були проти української мови. Якщо бути точним, вони наполягали на тому, щоб нашій мові надати статус державної років за десять. Аргументували вони тим, що українську мову ніхто не знає, її треба вчити.

Але більш переконливим стало звернення інших депутатів, які стверджували, що «українська мова є кодом нації, важливим чинником безпеки держави та її народу».

За спогадами окремих творців Конституції України, у процесі обговорення проекту документа ситуація щохвилини загострювалася. Не влаштовували лівих і згадування в преамбулі Основного Закону Бога («усвiдомлюючи вiдповiдальнiсть перед Богом, власною совістю, попередніми, ни­нiшнiм та прийдешнiми поколiннями»), а також Гімн України, державна символіка. Але всі зусилля замінити їх на інші не мали успіху.

 

Як міняли Конституцію України

Деякі норми, наприклад, базові пункти про права і свободи, перегукуються з конституціями інших країн. Однак у світовій практиці зміни Конституції є радше нонсенсом. Так, у Франції зміни в Конституцію стали знаковою подією. Основний закон міняв ще Шарль де Голль. Цей період з кінця 50-х ХХ ст. до наших днів називають П’ятою республікою. У країні повноваження президента посилили в порівнянні з більш раннім варіантом документа.

У серпні 1999 року президент України Кучма висловився за проведення всенародного референдуму з метою внесення змін до Конституції. Він підписав відповідний Указ. Загальним напрямком запропонованих змін було посилення президентської влади і ослаблення впливу парламенту.

2004 року проводилася Конституційна реформа. За змістом вона була протилежна ініціативам Леоніда Кучми. Знову посилювалися повноваження Верховної Ради, а влада президента послаблювалася.

30 вересня 2010 року Консти­туційну реформу скасували рішенням Конституційного Суду.

18 травня 2012 року президент  Янукович видав Указ про Конституційну Асамблею,  якій доручили розробити нову Конституцію.

21 лютого 2014 року Верховна Рада України проголосувала за відновлення Конституції України в редакції 2004 року на тій підставі, що 30 вересня 2010 року вона була скасована рішенням Конституційного Суду без голосування в парламенті.

Конституція України сьогодні має найвищу юридичну силу в нашій державі. Решта норма­тивно-правових актів мають від­повідати Основному Закону, завдяки якому українці мають можливість відстоювати свої права громадянина.

 

Цікаві факти про Конституцію України:

 1. Протягом 1990-1996 рр. було запропоновано 15 проектів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій, науковців. Найбільш гострі дискусії точилися навколо розподілу повноважень між гілками влади, державної символіки, приватної власності, статусу Республіки Крим та російської мови.

Комуністи пропонували зберегти назву УРСР, відновити радянську форму правління, обмежити права президента і увійти в новий союз. А Крим міг би втратити статус автономії, якби була ухвалена редакція Конгресу українських націоналістів.

 1. 21 червня 1996 року було ухвалене доповнення про виключне право народу визначати і змінювати конституційний лад і про те, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
 2. Нинішню Конституцію України могли й не ухвалити 28 червня, оскільки напередодні історичного засідання парламенту президент України видав указ про проведення все­українського референдуму 25 вересня 1996 року щодо Основного Закону держави. Однак після ухвалення Конституції цей указ був скасований.

 

Цікаві факти про конституції країн світу

 1. Конституція США – найстаріша федеральна конституція, ухвалена 220 років тому. Вона є рекордно короткою, бо складається з 4,4 тисячі слів. Цікаво, що в Конституції США не згадано слово «демократія».
 2. Найбільш «молоді» Конституції – в африканських країнах, 19 з 39 африканських Конституцій написані після 2000 року.
 3. Конституція Індії вважається найбільшою і найскладнішою у світі. У ній 395 статей, 12 додатків і 500 поправок, написаних такою мовою, що не кожна людина зможе прочитати. Крім того, норми і права людини розкидані по всій Конституції безсистемно, тому знайти потрібну інформацію надзвичайно складно.
 4. Конституція незалежного Узбе­кистану була ухвалена пер­шою на пострадянському просторі.
 5. У Великобританії немає Конституції.
 6. Цікаво, що в Конституції Японії проголошується відмова Японії від війни. Після поразки країни у Другій світовій війні Японія відмовилася від війни як способу збереження державного суверенітету.
 7. Еквадор став першою у світі країною, яка закріпила права природи на рівні Конституції. Тепер Конституція Еквадору гарантує природі право на існування, відтворення і відновлення. Ці положення вже стали основою для декількох судових справ – наприклад, місцеві жителі подали до суду на владу одного з муніципалітетів, яка вирішила розширити дорогу і скинути сміття в річку. Позаяк це спричинило б звуження річища і могло негативно позначитися на екосистемі, суд постановив скасувати роботи.
 8. Конституції Ізраїлю не існує, її повинні були розробити на 1 жовтня 1948 року. Але після тривалих дебатів парламент Ізраїлю не досяг згоди щодо ухвалення Конституції, і було вирішено побудувати головний закон країни з розділів. Вже ухвалено кілька основних розділів, які можуть скласти значну частину майбутнього закону.
 9. У Лівії був ухвалений закон, що проголошує Коран основним законом країни, тобто по суті – Конституцією. Таке шанування релігійного закону характерне для багатьох мусульманських країн. Головне – всі дії мусульман повинні бути в інтересах ісламу, інші положення про права – найчастіше формальність.
 10. Конституція Мальти проголошує цю країну нейтральною, яка прагне до миру.
 11. Конституція Ватикану помітно відрізняється від основних законів, до яких ми звикли. Наприклад, перші її слова звучать так: «З нашої власної ініціативи, виходячи зі знання істини і повноти суверенної влади, ми наказали і наказуємо дотримуватися як державного закону такого». Далі йде перелік того, чого саме слід дотримуватися.

 

Ігор ПАРУБСЬКИЙ

Powered by Ajaxy