Журнал

ПОЛЬСКИЙ ДРАГУН ПИЛЬНУВАТИМЕ РОСІЙСЬКИЙ «ЗАПАД»

ПОЛЬСКИЙ ДРАГУН ПИЛЬНУВАТИМЕ РОСІЙСЬКИЙ «ЗАПАД»

Збройні сили Республіки Польща готуються до найбільших цьогорічних навчань «Драгон-2017», які відбудуться у другій половині вересня. Майбутні маневри примітні не стільки за своїми масштабами, скільки за очевидною природою – польський «Dragon», що в перекладі означає «драгун», брязкатиме зброєю одночасно з російсько-білоруськими навчаннями «Запад-2017»

Нові виклики – нові традиції
Те, що Польща і країни Балтії не в захваті від бурхливої військової активності Російської Федерації вздовж своїх кордонів, наголошувалося неодноразово. Європейські політики та натовські командири не вперше пропонували «неспокійному сусідові» вгамуватися та співпрацювати. Утім отримали невтішний результат – майданчиком для провокацій стала Республіка Білорусь, на територію якої для спільних із РФ навчань перекидають велику кількість техніки та особового складу.
Такий стан справ, звісно, не до вподоби польському воєнно-політичному керівництву. Зокрема в одному із цьогорічних інтерв’ю міністр оборони Польщі Антоній Мацеревич сформулював загрози, які створюють реальний тиск у питаннях безпеки його країни:
– Я отримую інформацію про появу нових видів озброєння, що збільшують ризики в районі Калінінградської області. Мене інформують про те, що «Запад-2017» можуть закінчитися постійною дислокацією російських військ на цій території. До того ж, я бачу інформацію про загиблих на Донбасі цивільних осіб, окуповану росіянами частину території України та агресивні кроки Росії… Це дійсність, яка кожен день створює реальну напруженість.
Зрозуміло, що на відкриту конфронтацію зі східною країною-хуліганом ніхто не піде, однак бути готовим до ймовірних «непередбачуваних» дій треба. Наприклад, на випадок, щоб російські десантники чи танкісти, мандруючи білоруськими полігонами, бува не заблукали на територію Польщі. І хоча офіційно ніхто не оголошує відверте протиставлення «Драгона» «Западу», відчувається атмосфера напруженості.
Власне, проведення навчань «Драгон-2017» Польща анонсувала ще наприкінці минулого року. Речник Генерального штабу польської армії підполковник Щепан Глущак у відповіді на запит електронним листом послався на офіційну інформацію, відповідно до якої «Драгон-2017» є одними з найбільших навчань у країні, що проводяться циклічно раз на два роки. Традиційно до навчань залучався тільки сухопутний компонент. А нинішнього року маневри мають характер об’єднаної оборонної операції за участю підрозділів усіх видів і родів військ та новоствореної територіальної оборони. Отже, очікувано, що у другій половині вересня навчання охоплять майже всі сухопутні та морські полігони, а також і повітряний простір Польщі. Деякі елементи маневрів також будуть реалізовані поза територіями полігонів та навчальних майданчиків. Крім того, до цьогорічних заходів бойової підготовки долучаться й іноземні війська. Як то кажуть, нові виклики вимагають і започаткування нових традицій.
Загалом заплановано, що в навчаннях візьмуть участь близько 12 тисяч військовослужбовців із Польщі, країн-союзників (Литви, Латвії, Німеччини, Румунії, Словаччини, США та Великої Британії), а також країн-партнерів (Грузії та України). З цього приводу начальник управління аеромобільних і механізованих військ Генштабу ЗС Польщі бригадний генерал Адам Йокс додав:
– Інші країни теж зацікавлені брати участь у навчаннях. Наразі ще тривають плануючі конференції щодо специфікації та кількості іноземних учасників. Але достеменно відомо, що вони (іноземні підрозділи. – Авт.) залучатимуться з метою набуття сумісності (з підрозділами Збройних сил Республіки Польща. – Авт.).
Заплановано також низку консультаційних нарад і координаційних зустрічей як представників країн НАТО, так і країн-партнерів, які братимуть участь у навчаннях.

За лаштунками маневрів
Власне, «Драгон-2017» можуть і не здивувати пересічного громадянина. Такі собі навчання, адже 12 тисяч учасників не так уже й багато, якщо порівнювати з торішніми маневрами «Анаконда-2016», в яких загалом було задіяно близько 30 тисяч військових ЗС РП та союзних країн. Але одна суттєва відмінність все ж є. Основний акцент робиться не на фінальне тактичне шоу, а на підготовку органів військового управління та їхню злагодженість в ухваленні рішень. Тактичні підрозділи теж відточуватимуть майстерність на полігонах. Активно залучатимуться новостворені військові частини територіальної оборони, щоб у взаємодії з регулярними військами давати відсіч асиметричним діям противника.
Головним плацдармом проведення «Драгона» буде 12-та механізована дивізія зі Щецина із підлеглими підрозділами. Як уже наголошувалося, навчання матимуть оборонний характер.
Події розгортатимуться на тлі порушення противником державного кордону та протидії збройній агресії із застосуванням елементів гібридної війни проти країни. Тобто в сценарії присутні елементи ситуації, що має місце в Україні, – бандформування, які підтримує ворог, та інформаційні й психологічні операції.
Годі й казати, що для відпрацювання таких об’ємних завдань двох тижнів замало. Загалом за лаштунками «Драгона» відбудеться низка «дрібних» навчань, в межах яких підрозділи ступеня бригада/полк проведуть близько 50 різнопланових маневрів. Метою цього етапу є перевірка готовності до виконання завдань. Особливого значення цьому комплексу навчань надає підготовка дій підрозділів ще до початку сценарного конфлікту.
Загалом польські офіцери неофіційно переконують, що «Драгон» – це сценарна жорстка повномасштабна війна на суходолі, в повітрі, морі та інформаційному просторі. А це, погодьтеся, не типові командно-штабні навчання із залученням військ, а серйозний аргумент, що Збройні сили Республіки Польща не дозволять з’явитися у себе жодним «зеленим чоловічкам» та заблукалим після «Запада-2017» десантникам.

Український сценарій у Польщі неможливий
Чимало скептиків прибалтійського регіону висловлюються про безглуздість «Драгона» для протидії загрозам «Запада-2017». Адже матеріальні та технічні ресурси, використані в підготовці та безпосередньо під час навчань, не окупляться бажаними дивідендами. Мовляв, замість розпорошувати гроші на маневри, краще на той період просто привести війська в готовність, і цього буде досить.
Аналітик польсько-українських відносин і дослідник російської інформаційно-психологічних операцій в Польщі та Україні Даріуш Матерняк вважає, що «Драгон-2017» все ж є необхідними та актуальними навчаннями в умовах нинішньої геополітичної ситуації в Центральній і Східній Європі.
– Відповідь на питання «Чому?» досить очевидна – це випливає з поточних загроз і викликів безпеці. Серед них найбільш серйозним залишається політика Російської Федерації, зорієнтована переважно на агресію проти сусідніх країн, як у Грузії 2008 року, так в Україні із 2014-го до сьогодні. Такі маневри, як «Драгон», дозволяють не тільки підвищити професіоналізм солдатів та офіцерів, а передусім сигналом потенційному агресорові. Більше того, ми демонструємо готовність до об’єднання зусиль з партнерами у випадку збройної агресії або просто загрози застосування зброї, – прокоментував Даріуш Матерняк.
З цієї причини особливо важлива участь у навчанні солдатів з Литви, Латвії та Естонії – країн, які часто називають потенційними об’єктами російської зовнішньої політики. Не менш значущим є залучення військ з України як держави, що вже піддається російській агресії й має досвід війни на Донбасі. В комбінації це унікальний за розробкою сценарій можливого конфлікту збігу обставин. Адже він дозволяє відійти від гіпотетичних припущень та взяти за основу реальну загрозу стабільності в регіоні Центральної та Східної Європи, а також пошук шляхів вирішення цієї проблеми.
Однак не все має прикладне застосування. Незважаючи на відпрацювання боротьби з сепаратистами і бойовиками, в Польщі повторити донбаський сценарій, на думку експерта, не вдасться. Етнічних росіян тут не так уже й багато. А ті, хто є, – здебільшого студенти чи шукачі кращого життя в Європі. Польські білоруси прикордоння також не виявляють радикалізму і надають перевагу європейським цінностям. Тобто борцям за права російськомовних та православних тут буде важко знайти свою цільову аудиторію.
– У Польщі проживають православні білоруси і росіяни. Але малоімовірно, щоб дійшло до провокацій, коли б якась етнічна група могла почати вимагати певної форми збройної інтервенції проти Польщі, щоб «захиститися». Інший ризик – проросійські націоналістичні організації, від яких можна очікувати підривних або терористичних актів, – зазначив Даріуш Матерняк.
На думку аналітика польсько-українських відносин, «Драгон-2017» включатимуть і протидію гіпотетичним терористичним загрозам у цивільному середовищі.
Наразі складно спрогнозувати розвиток подій не у сценарії, а в реальному житті. Але достеменно відомо одне: поки польський «Драгун» пильнуватиме російський «Запад», прибалтійський регіон почуватиметься відносно спокійно.

Олександр ГАЙН

Powered by Ajaxy