Журнал

СКАНДИНАВСЬКА ПІДТРИМКА УКРАЇНИ

СКАНДИНАВСЬКА ПІДТРИМКА УКРАЇНИ

Фінляндія однією з перших країн визнала 1918 року незалежність України і відкрила своє дипломатичне представництво в Києві. Через сімдесят чотири роки – 26 лютого 1992-го дипломатичні відносини між державами були поновлені. Нині ця скандинавська країна продовжує курс на послідовну та конструктивну підтримку України на міжнародних майданчиках та готова допомагати у відновленні її територіальної цілісності

Наприкінці лютого Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак вперше відвідав з офіційним візитом Республіку Фінляндія. Під час цієї поїздки відбулося кілька важливих та перспективних з огляду на національну безпеку України зустрічей з першими особами цієї скандинавської держави.
Насамперед на увагу заслуговує обговорення  можливості залучення Сил оборони Фінляндії до миротворчої Місії ООН на сході України, якщо буде ухвалено відповідне рішення про формування та застосування такого контингенту.
Саме про це і йшлося під час зустрічі Міністра оборони України генерала армії України Степана Полторака з главою оборонного відомства Фінляндії Юссі Нііністьо.
За словами очільника вітчизняного оборонного відомства, з цього питання Україна має власні принципові позиції. Передусім, така місія повинна працювати відповідно до чинних правил і норм міжнародного права на всій окупованій території, а не тільки на лінії зіткнення сторін. Також Україна наполягає на тому, що з окупованої території обов’язково треба вивести всі незаконні збройні формування та регулярні війська Російської Федерації.
«Неконтрольована нами ділянка українсько-російського кордону повинна перейти під контроль миротворчої місії ООН, як і райони відведення важкого озброєння і техніки. Ми категорично проти участі в цій місії представників Російської Федерації, бо не може агресор і миротворець поєднуватися в одній особі», — зазначив Міністр оборони України.
Його колега Юссі Нііністьо також дотримується думки, що конфлікт в Україні — це найбільша проблема в Європі, і погоджується з тим, що нині нашим державам, як ніколи, необхідна єдність у питаннях безпеки.
Своєю чергою українська сторона відзначила конструктивну та принципову позицію Республіки Фінляндія стосовно запровадження та подовження санкцій щодо Російської Федерації після початку її агресії проти України та збереження територіальної цілісності нашої держави.
– Український народ цінує послідовні кроки Республіки Фінляндія в інституціях ЄС щодо посилення санкційного тиску на Росію, а також сприяння в реалізації курсу України на європейську інтеграцію, – сказав Степан Полторак.
«Ми усвідомлюємо необхідність збереження санкцій стосовно країни-агресора – Російської Федерації. Впевнений, що ініціа-тива щодо подолання кризи на сході України шляхом залучення Місії ООН є можливим шляхом, але необхідно забезпечити максимальну ефективність дії місії», – наголосив міністр оборони Республіки Фінляндія.
За оцінкою пана Нііністьо, до складу миротворчого контингенту має входити понад 10 тисяч військових. Скільки Фінляндія зможе направити своїх представників до неї, говорити поки що зарано. Глава фінського оборонного відомства впевнений, що до формування цього контингенту, окрім Фінляндії, могли би долучитися такі країни, як Швеція, Швейцарія, Австрія та Ірландія, які мають відповідний авторитет та імідж у світі.
Така думка перегукується з ідеєю колишнього Генерального секретаря НАТО Андерса Фог Расмуссена, який вважає, що на Донбасі  не повинно бути ані російських, ані солдатів Альянсу. Екс-генсек висловив пропозицію, що контингент повинен мати достатню чисельність – до 20 тисяч осіб, з яких 4-5 тисяч – на кордоні Росії з Україною, аби запобігти потенційному вторгненню. Миротворці мають представляти країни, що не входять до НАТО, але яким довіряють як в Альянсі, так і в Україні та РФ. Наприклад, може йтися про вже згадані Швецію, Фінляндію, Австрію, або Казахстан, Білорусь чи Монголію, а також про країни Латинської Америки.
До речі, те,  що Фінляндія жадає ширшої участі ЄС у миротворчій місії на Донбасі, червоною ниткою проходило крізь порядок денний офіційного візиту української делегації.
Також сторони торкнулися питань продовження воєнно-політичного діалогу та поглиблення двостороннього співробітництва між оборонними відомствами країн.
«Україна зробила значний внесок у подолання глобальних та регіональних викликів, наша держава — надійний союзник західного світу і фактичний учасник трансатлантичної спільноти. Міністерство оборони України рішуче налаштоване на поглиблення співпраці з оборонним відомством Республіки Фінляндія та переведення її в практичну площину», – наголосив очільник вітчизняного оборонного відомства.
Зокрема глави оборонних відомств Республіки Фінляндія та України обговорили можливість обміну досвідом з питань організації територіальної оборони, проведення мобілізаційних заходів. Окрім цього, сторони також обмінялися думками щодо продовження співпраці у сфері військової освіти та науки, у військово-медичній сфері, започаткування співробітництва у сфері кібернетичної безпеки.

Прагнення мирно врегулювати конфлікт
Під час офіційної зустрічі з Президентом Республіки Фінляндія Саулі Нійністьо Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак висловив погляди української сторони на врегулювання кризи та позицію щодо організації діяльності миротворців на сході держави.
«Ми уважно спостерігаємо за всіма подіями, які відбуваються в Україні, та з великим співчуттям ставимося до того, що збройний конфлікт на сході України продовжується і страждають люди, – зазначив під час зустрічі з Міністром оборони України Степаном Полтораком Президент Республіки Фінляндія Саулі Нійністьо.
Також можливість залучення миротворчої місії та забезпечення ефективності її роботи обговорювалася і з головою комітету з питань оборони парламенту Республіки Фінляндія Ілкою Канервою.
Як зазначив генерал армії України Степан Полторак, для подолання кризи та врегулювання ситуації необхідно скоординувати зусилля та об’єднатися для досягнення миру. А для цього Україні потрібна підтримка наших стратегічних партнерів з різних європейських країн.
«Консолідація зусиль світового співтовариства надасть цій Місії ООН усі можливості для того, щоб створити умови для вирішення проблеми окупації частини украї-нської території, – наголосив очільник вітчизняного оборонного відомства представникам засобів масової інформації під час брифінгу.
Міністр оборони України зауважив, що наша країна розраховує на ефективну роботу майбутньої Місії ООН у питаннях, пов’язаних із припиненням вогню на Донбасі. І пропозиція Президента України Петра Порошенка щодо введення такого контингенту якраз свідчить, що Україна прагне мирно врегулювати цей конфлікт.
Як зазначає Чарлі Салоніус-Пастернак, старший науковий співробітник Фінського інституту міжнародних відносин, у Фінляндії є гарний досвід участі в операціях з урегулювання криз під егідою НАТО. Саме це, мабуть, є найбільш помітним аспектом відносин з Альянсом з 1994 року, коли Фінляндія приєдналася до програми «Партнерство заради миру». З того часу країна неодноразово підтверджувала, що здатна дотримувати власні обіцянки, і під час операцій із врегулювання криз, і під час навчань, а НАТО, зі свого боку, залучало Фінляндію до багатьох видів власної діяльності, до яких раніше допускалися лише члени Альянсу.
Із 1995 року фінський батальйон брав участь у операціях НАТО на Балканах – спершу в IFOR (багатонаціональна миротворча сила  у  Боснії   і  Герцеговині),  а  пізніше (з 1996 року) – у SFOR (сили НАТО з підтримки миру в Боснії і Герцеговині). Фінляндія приєдналася до операції ISAF у Афганістані в січні 2002 року, і з того часу в розпорядженні НАТО постійно перебували до 200 фінських солдатів, а внесок країни у місію «Рішуча підтримка» становить близько 80 військових.
За словами Салоніуса-Пастернака, 1,5% оборонного бюджету витрачається на участь у міжнародних миротворчих або антикризових операціях. І хоча пріоритетом для Фінляндії залишається національно-територіальна оборона, однак разом із тим країна відряджає на різні міжнародні операції близько 500 солдатів.
І досвід участі в цих операціях дозволяє стверджувати, що професіоналізм і боєздатність фінських військових на дуже високому рівні.

Перевага – національній обороні

Під час візиту до Республіки Фінляндія Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак відвідав міжнародний Центр Сил оборони Фінляндії Національного університету оборони країни.
Начальник центру Юкка-Пекка Шродерус ознайомив українську делегацію з процесом навчання слухачів.
«Ми відповідаємо за підготовку та перевірку готовності підрозділів, які беруть участь у миротворчих місіях. У центрі навчаються як військові, так і цивільні особи, задіяні в миротворчих місіях. У навчанні залучено понад 150 найкращих фахівців — це досвідчені офіцери, які мають найвищий рівень підготовки. Навчання відбувається у 28 сферах, 10 із них – врегулювання кризових ситуацій, – розповів начальник установи Юкка-Пекка Шродерус.
За його словами, на базі центру також працюють курси для тренерів тих досвідчених офіцерів, які в майбутньому проводитимуть дистанційне навчання. Тож центр підтримує тісні контакти із ООН, Африканським Союзом, ЄС та НАТО та на постійній основі готує та направляє до різних країн світу мобільні навчальні групи.
Як відомо, Фінляндія надає перевагу національній обороні, спираючись на загальний військовий обов’язок і значний резерв. Щорічно понад 20 тисяч чоловіків і до 500 добровольців-жінок проходять навчання у Силах оборони Фінляндії. У разі необхідності фінська армія може мобілізувати близько 230 тисяч солдатів. Тож, на думку старшого наукового співробітника Фінського інституту міжнародних відносин Чарлі Салоніуса-Пастернака, саме стосунки з НАТО можуть бути дуже корисними для довгострокового розвитку міцних національних збройних сил, але власна армія має бути сильною навіть у разі членства в НАТО.
Як зазначають експерти, Фінляндія рішуче підтримує і продовжить підтримувати Україну на міжнародному рівні в питаннях подовження санкцій проти РФ та євроінтеграції нашої країни. Про це, наприклад, свідчить той факт, що Фінляндія однією із перших ратифікувала Угоду про асоціацію України з ЄС, причому цей документ був підтриманий одностайно. Ця скандинавська країна продовжує надавати суттєву допомогу – тільки за три роки російської агресії на Донбасі Україна отримала гуманітарну допомогу на загальну суму майже 30 мільйонів євро.
А обговорення можливості залучення до стабілізації обстановки на  сході України миротворчої Місії ООН та ймовірності участі в ній скандинавських військово-службовців знайшло своє продовження під час візиту Міністра оборони Швеції Петера Хультквіста до Києва, який відбувся через лічені дні після повернення очільника вітчизняного оборонного відомства генерала армії України Степана Полторака з Фінляндії.
Сторони обмінялися думками щодо більш активного залучення Швеції, також і як непостійного члена Ради безпеки ООН, до просування питання щодо розгортання миротворчої місії ООН на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, включаючи тимчасово неконтрольовану ділянку кордону між Україною та Росією.

«Ми розглянули питання щодо можливостей розгортання миротворчої місії та можливості збройних сил Швеції взяти в ній участь. Я б хотів сказати, що по всіх питаннях ми домовилися, і наше рішення абсолютно конструктивне», – зазначив Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак.

Євгеній СИДОРОВ

Різностороння політична та економічна співпраця, а також культурно-гуманітарне співробітництво України та Фінляндії мають значні досягнення, до того ж наші країни об’єднує міжуніверситетське партнерство. Наприклад, з вересня 2008 року в Алексантері Інституті при Гельсінському університеті запроваджено програму «Українські студії». Ця ініціатива спрямована на поширення знань про Україну серед студентів та дослідників вищих навчальних закладів Фінляндії, а також на вивчення фінськими та іноземними студентами української мови, літератури, історії та культури.

 

Сохранить

Сохранить

Powered by Ajaxy