Журнал

БЕЗ НАТЯКІВ НА ХАБАР

БЕЗ НАТЯКІВ НА ХАБАР

Знайти сьогодні гарнізон, де б звітували про вирішення квартирного питання військовослужбовців, – зі сфери фантастики. Це одна із найболючіших і досі невирішених проблем у війську. Понад 44 тисячі військовослужбовців сьогодні чекають омріяного житла. А багато які з них плекають надію отримати власну квартиру 20 років і більше

У Міністерстві оборони України триває реформа застарілої, неефективної і корумпованої системи забезпечення житлом. Допомагає вирішити проблему Проектний офіс реформ оборонного відомства за фінансової підтримки Великобританії. Вже зроблені перші кроки щодо вдосконалення процедури будівельних закупівель та управління контрактами. Наступною є розробка законопроектів і методів для регулювання черги. За цим буде серія типових проектів для службового житла та реформа забезпечення квартирами, що передаватимуться у власність військовослужбовцям.
Право отримати безкоштовне житло від держави здобули і безквартирні  учасники АТО, що добровільно йшли на фронт або призивалися за мобілізацією. До вирішення цього питання долучилися на місцях. «Житло для учасників АТО» – так називається проект, який започаткували громадські активісти з Прикарпаття.
Голова міської асоціації учасників АТО Івано-Франківська Василь Андріїв розповів, що 2014 року таке питання не стояло. Лише за рік, коли почалася перша демобілізація воїнів, які воювали на Донбасі, держава гарантувала їм низку пільг. Зокрема й щодо отримання власного житла.
– Ми побачили, що квартирна черга в місті починається з 1991-го. Весь цей час містяни «билися як риба об лід», щоб отримати своє житло, але безрезультатно. Стало зрозуміло, що й учасникам АТО мало що «світить». Тому й почали порушувати це питання, – зазначив Василь Андріїв.
Активісти вирішили, що доцільніше буде, щоб громадська організація отримала на себе землю під будівництво. Чому обрали саме такий шлях, адже законодавство передбачає і отримання земельної ділянки самими учасниками АТО? У подальшому такі громадяни можуть об’єднуватися і також  укладати договори із забудовниками.
Річ в тому, що як тільки учасники АТО набули такої пільги в Івано-Франківську, відразу почалися випадки шахрайства на цьому ґрунті. Наприклад, 10 учасників АТО цілком легально отримали по 10 соток елітної землі на одній ділянці. А за деякий час ця земля опинилася у власності місцевого олігарха. Виявилося, що це звичайна афера, яку влаштував сам теперішній землевласник. Він же й посприяв тому, аби землю учасникам АТО виділили в туристичній частині міста. Бізнесмен нагрів руки на мільйони, сплативши їм мізерні суми. Активісти провели роботу з такими людьми і пояснили, що їх просто використали. Тепер ошуканих стало менше, та й  узагалі такі випадки в місті припинилися.
Окрім цього, отримання землі самою організацією дозволяє самостійно вибирати підрядників, що унеможливлює корупцію.
Спочатку активісти наштовхнулися на чималий спротив влади. Чиновники блокували їхні дії. Всі чітко знали, що земля, яку планували під будівництво, вільна, а в апараті мерії говорили, що навпаки. Чого там тільки не вигадували, щоб не дати втілити в життя задуманий проект.  Зрештою людям набридли чиновницькі палиці в колесах і вони влаштували акцію протесту. До будівлі мерії вийшло декілька сотень людей, які вимагали зупинити корупцію і зробити роботу влади міста прозорою для громадськості. Міська влада побачила згуртованість людей і небажання жити за старими правилами. Твердість намірів активістів змусила чиновників сісти з ними за круглий стіл перемовин.
Врешті-решт на першій сесії міськради ділянка в 46 соток під будівництво була призначена саме для проекту «Житло учасникам АТО».
Вона розташована у спальному районі Івано-Франківська. Архітектори дозволили там звести будинок на 11 поверхів та шість під’їздів.
Важливо, що проект не витягує коштів із міського чи державного бюджету. Громадська організація отримує від місцевої влади земельну ділянку. А все фінансування бере на себе забудовник.  Його обирали за кількома критеріями. Враховували якість будівництва, строки та кількість квадратних метрів, які перейдуть у власність учасників АТО. Найголовніша вимога: фірма не має бути задіяна в жодних корупційних схемах. Для активістів важливо, щоб їхнє житло було побудоване без жодного натяку на корупцію. Тому організація ще й контролює всі роботи на будівельному майданчику і відслідковує всі етапи спорудження.
Ні для кого не буде новиною, що міські установи, які постачають енергію, воду, газ, є монополістами у своїй сфері. Чиновники, які там працюють, нерідко зловживають своїми повноваженнями. Вони вдаються до отримання особистої вигоди для себе, тобто натякають і не бояться відкрито вимагати хабара за отримання дозволів для забудовників. Щоб цього не відбувалося, потрібно також пильне око авторів проекту «Житло учасникам АТО». Так само – без натяків на хабар – відбувається і розподілення житла.
– Фірма-забудовник запропонувала нам 15 двокімнатних та 12 однокімнатних квартир. Перші готові чотири однокімнатні квартири ми розподілили ще в листопаді. Решту напередодні Нового року, – говорить Василь Андріїв.
Люди до останнього не вірили, що можуть зустріти Новий рік вже у власних оселях, адже думали, що це чергова пуста обіцянка.
Серед щасливчиків і хлопці, які пройшли луганський аеропорт, учасник АТО, який дістав поранення 16 осколками. Дехто жив на роботі, хтось із дружиною та двома дітьми тулився на 16 квадратних метрах у гуртожитку. Коли люди вже майже зневірилися, їм дали нові надії та перспективи у житті.
Організація подала запит на виділення ще двох ділянок у 37 та 40 соток. Із  їхнім врахуванням планується звести 120 квартир для учасників АТО. Це питання нині перебуває на погодженні з міськвиконкомом.
В Івано-Франківську проект запрацював, й його натхненники готові ділитися своїм досвідом. Тим більше, що вони вже отримали запрошення з інших областей.

 Ігор ПАРУБСЬКИЙ

 

 

 

Powered by Ajaxy