Журнал

Військові санаторії: якістю компенсувати кількість

У Міністерстві оборони України для оздоровлення військових є чотири  відповідних заклади. Це Центри медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький» і  «Пуща-Водиця», Центральний військово- клінічний санаторій «Хмільник», а також санаторне відділення Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону у Вінниці

Підраховано, що на медичному та санаторно-курортному забезпеченні в лікувально-оздоровчих закладах Міністерства оборони України перебувають близько  1 млн 165 тис. осіб. З них приблизно 250 тисяч військовослужбовців, майже 330 тисяч пенсіонерів МО та понад 585 тисяч  членів сімей військовослужбовців і військових пенсіонерів. А також майже 46 тисяч працівників ЗС України. У зв’язку з триванням антитерористичної операції на Сході країни кількість учасників бойових дій постійно збільшується, їхнє оздоровлення є одним з пріоритетних завдань.

«Було ваше – стало наше…»

За наявності такої «армії» потенційних відпочивальників закладів, де офіцеру чи його дружині можна було б відпочити і оздоровитись, вкрай недостатньо. Витоки нинішньої ситуації сягають горезвісних 90-років. На початку 1992 року під юрисдикцією МО України перебувало  близько 30 військових санаторіїв та будинків відпочинку, успадкованих від СРСР.

Щороку у військового відомства відбирали по санаторію, а то й по декілька. Так тривало доти, поки в нас з урахуванням розташованих у Криму їх залишилося 9. Після захоплення  ж півострова «зеленими чоловічками» МОУ втратило ще шість закладів. Зважаючи на актуальність проблеми, ми вирішили дізнатися про деякі нюанси санаторно-курортного лікування, зокрема про вартість путівок та порядок забезпечення ними пільговиків.

– 2016 року собівартість сана­торно-курортної путівки на 21 день лікування становить понад 7 тисяч гривень, – говорить Олександр Авраменко, головний спеціаліст Військово-медичного департаменту МО України. –   Ве­терани військової служби сплачують за санаторне лікування 25 відсотків від собівартості, а члени їхніх сімей – 50. Для військовослужбовців ці пільги надаються лише в тому випадку, якщо  сукупний дохід сім’ї за останні 6 місяців з розрахунку на 1 особу не перевищує три про­житкові мінімуми. Тобто 4197 гривень. При більшому доході сім’ї путівки і військовослужбовця, і членів родини сплачуються за собівартістю. Учасники АТО проходять реабілітацію безкоштовно.

Охочих одержати якісне санаторне лікування саме в цих закладах завжди вистачало. Всі вони помітили суттєве підвищення якості медичної допомоги.  Наприклад, лише 2015 року пролікувалося  10 405 осіб пільгових категорій.  З них  2540 осіб становили військовослужбовці,  головним чином – направлені на медичну реабілітацію після завершення лікування в госпіталях. Також  пролікувалося 3720 ветеранів війни, 2221 ветеран військової служби та 1604 члени сімей військовиків та ветеранів військової служби, 332 працівники Збройних Сил України.

 «Кожен проведений тут день додає здоров’я…»

У Трускавці головним  лікувальним чинником є унікальна за своїми цілющими властивостями мінеральна вода «Нафтуся», великою популярністю у відпочивальників користуються мінеральні джерела «Юзя», «Марія», «Софія», «Броніслава». Сюди варто приїздити тим, хто потерпає від сечокам’яної хвороби, хронічних запальних процесів у нирках і сечовивідних шляхах, печінці, жовчному  міхурі та жовчних шляхах. А також  тим, хто має певні проблеми з підшлунковою залозою та захворюваннями статевої сфери.

Сучасна лікувально-діагно­сти­ч­­на база Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький» дозволяє за потреби проводити складні клініко-біохімічні дослідження, рентгенологічне та ультразвукове обстеження, фіброгастроскопію, надавати консультативно-лікувальну допомогу вузьких спеціалістів (стоматолог, гінеколог, проктолог, психотерапевт). Тут застосовують унікальні ком­п’ютерні методики індивідуаль­ного підбору доз і режиму прийому мінеральних вод при шлун­ково-кишкових та урологічних захворюваннях. В цент­рі широко використовуються озокеритолікування, мінеральні ванни, підводний душ-масаж, кишкові зрошення, мікроклізми, інсталяції лікарських препаратів у сечовий міхур. Можливості фізіотерапевтичного відділення включають проведення лазерної, ультразвукової, високочастотної та магнітної терапії.

До послуг пацієнтів і доріжка Кнейпа. Це ходіння босоніж по камінцях різного розміру у ванночках із прохолодною та теплою водою, що чергуються. СПА-процедура допомагає зняти фізичну втому і нервову напругу, поліпшує роботу судин, м’язів і суглобів. Основна ідея методики — існування людини в єдиному ритмі з природою. Камінці, що містяться у ваннах, впливають на більше ніж 5000 акупунктурних точок стопи, легко і м’яко масажують ноги.  Широко застосовують у центрі і гірудотерапію (лікування п’явками). У складі біологічного секрету гірудин, який виділяє п’явка, міститься величезна кількість цілющих компонентів, що покращують деякі властивості крові людини, підсилюють кровообіг та мікроциркуляцію. Він має протиішемічну, антигіпоксичну, гіпотензивну (нормотензивну), протинабрякову, дренуючу, анальгезуючу дії.

Нещодавно тут впроваджено апітерапію (сон на вуликах у спеціальному павільйоні). Повітря вулика насичене біологічно активними речовинами прополісу, який має антимікробні властивості. Цей природний антисептик діє на мікроорганізми, що співіснують з людиною, а також сприяє нормалізації обміну речовин. Низькочастотний звук гудіння бджіл дає можливість значно покращувати психологічний стан пацієнтів. Особливо вояків, які під час проведення антитерористичної операції побували в різних стресових ситуаціях, що негативно впливали на їхню нервову систему.

Лікарі радять людям із хворобами нервової та серцево-судинної систем, а також  із захворюваннями опорно-рухового апарату, насамперед з артритами різного походження, артрозами,  остеохондрозами, наслідками травм хребта і суглобів Центральний військовий клінічний санаторій «Хмільник». Природна радонова вода, сучасне медичне устаткування, висококваліфіковані фахівці допомагають позбутися недугів чи зменшити їхній негативний вплив на самопочуття.

Неподалік Києва, в мальовничому куточку Полісся розташований Центр медичної реабілітації та санаторного лікування «Пуща-Водиця». Тут охочі можуть отримати кліматотерапію, бальнеотерапію,  лікувальні ванни і душі, лікувальне плавання в басейні. До послуг відпочивальників також є грязелікування, електролікуван­ня, лазеротерапія, інгаляції, ма­саж, голкорефлексотерапія, аромотерапія.
Показниками для придбання путівки саме сюди є захворювання системи кровообігу, нервової системи, органів опору і руху, органів дихання.

У фізіотерапевтичній клініці  Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, що розташований у Вінниці, застосовуються бальнеологічні, фізіотерапевтичні, нетрадиційні та реабілітаційні методики.

– Електролікування, магнітолікування, світлолікування, лазеротерапія, механотерапія, баротерапія, грязелікування, ЛФК – це далеко не повний перелік того, що ми використовуємо, – каже начальник клініки полковник медичної служби В’ячеслав Сивак.

Методи оздоровлення, які використовуються у названих вище закладах, різняться. Але все ж люди, котрі в них побували, задоволені. Принаймні більшість.

Сергій Зятьєв

Powered by Ajaxy