Журнал

У ДІЛІ – КУЛЕМЕТ­ РОБОТ

У ДІЛІ – КУЛЕМЕТ­ РОБОТ

Відтепер на деяких передових позиціях у районі проведення операції Об’єднаних сил просунутим геймерам і звичайним прихильникам Counter-Strike, Battlefield, Far Cry, Call of Duty та Half-Life надається можливість перенести свої тактичні знання й уміння з віртуальних комп’ютерних стрілялок в умови реального бою. Це стало можливим завдяки застосуванню українськими підрозділами на лінії розмежування дистанційно керованого модуля, який виготовили інженери компанії Armorum Solutions.
Потребу в такого роду кулеметних модулях зараз диктує час та умови ведення російськими найманцями гібридної війни. Відтепер уже не звичайний кулеметник, а солдат-оператор із захищеного бліндажа з будь-якої відстані може спостерігати за противником, прицілюватися та знищувати його за допомогою монітора, джойстика та кнопки «Постріл».
Черговий такий автоматизований модуль на панівній над позиціями ворога висоті нещодавно встановили військовослужбовці підрозділу, що зараз бере участь в операції Об’єднаних сил і боронить Луганський напрямок.
– Звичайно, що нове озброєння спочатку пройшло випробування та налаштування нашими фахівцями на полігоні, – розповідає командир підрозділу Ігор. – На це знадобилося майже півтора місяця. А вже згодом, скориставшись тишею у перервах між обстрілами противника, обладнали вогневу точку та встановили, як то кажуть,  під носом у ворога дистанційно керований кулемет. Він допомагає виконувати на полі бою тактичні завдання без загрози для життя особового складу.
Дуже цікаво, що ідея модернізації та автоматизації систем озброєння у фахівців Armorum Solutions виникла ще 2014 року. Досвідчені професіонали в різних сферах науки та техніки ставили за мету вберегти життя українських бійців, замінивши їх на «нульовому» рубежі фронту «роботом» із дистанційним керуванням.
– Наша компанія  сформувалась, як волонтерський проект на початку війни з Російською Федерацією. Щороку до нас приєднувалися висококласні спеціалісти, знання яких тісно пов’язані з  електронікою, програмуванням та обробкою інформації, стрілецькою зброєю та боєприпасами. Абсолютно всі члени нашої команди пройшли східний фронт у лавах піхотних та спеціальних розвідувальних підрозділів. І, до речі, ми пішли на цю війну зі зброєю та обладнанням, які створили самі, воювали ним та вчили воювати інших, – каже керівник проекту Іван Савельєв.
За його словами, перші чотири модулі фахівці компанії зробили для бійців добровольчого батальйону «Азов». Військові вийшли на винахідників через спільних знайомих, які до війни займалися військово-історичною реконструкцією та мали досвід у ремонті та реставрації станкових великокаліберних кулеметів. На той час на їхньому рахунку було кілька десятків відреставрованих станкових кулеметів Максима, ручних великокаліберних кулеметів Віккерса, полегшених великокаліберних кулеметів Шварцлозе і станкових кулеметів Браунінга.
– Більш систематизованого характеру наша робота набула восени 2014 року. Ми спроектували кілька зразків модулів під усю лінійку кулеметів, які перебували на озброєнні Збройних Сил України, а також стандартні варіанти їхнього встановлення на автомобільну техніку. Паралельно довелося зробити кілька броньовиків, які брали найактивнішу участь у боях під донецьким аеропортом і Дебальцевим, – розповідає Іван Савельєв.
За перші два роки війни Іван Савельєв та його однодумці створили більше сорока броньованих автомобілів і кілька десятків уніфікованих станків до великокаліберних кулеметів ДШК, КПВТ і ПКТ, а також гранатометів РПГ-7 та АГС. Крім того, спеціалісти компанії розробили багато ефективних і доступних рішень у царині радіорозвідки, систем зв’язку та передачі даних для БпЛА.
На сьогодні найбільш затребуваною моделлю, звичайно ж, є дистанційно керований модуль до кулемета КПВТ з боєкомплектом на 2000 набоїв, конструкція якого дозволяє впевнено вражати легку бронетехніку й автомобілі противника на відстані до 2000 метрів, а також польові укріплення на віддаленні до 3000 метрів. За очі  модулю слугують високоякісні камери з оптичним зумом та прилад нічного бачення, завдяки чому він може використовуватися як звичайний пост спостереження українських бійців неподалік лігва противника.
– Ми ж, зі свого боку, постійно чекаємо відгуків наших захисників. Так, одного разу нам розповіли, що під час бою на Приморському напрямку ворог, виявивши замасковану вогневу точку між своєю позицією та позицією морських піхотинців, довго намагався знищити її з мінометів, вважаючи, що це звичайна кулеметна пара. Але навіть кілька 82-мм мін, які розірвалися неподалік, не завадили українським бійцям продовжувати  відстрілюватися від противника. Тільки за минулий рік операторами наших дистанційно керованих модулів знищено кілька одиниць бронетехніки противника поблизу населених пунктів Жолобок і Широкине. Крім того, українські підрозділи активно використовували їх під час бойових дій на Світлодарській дузі та на околицях окупованої Горлівки, – зазначив Іван Савельєв.
До речі модулі постійно вдосконалюють, поліпшують їхні технічні характеристики та оптимізують систему керування. І вже сьогодні компанія вийшла на рівень виробництва майже ста одиниць модулів на рік. А ті з них, що інколи зазнають пошкоджень під час ворожих обстрілів, досвідчені фахівці швидко ремонтують та знову відправляють на передову.

Євгеній СИЛКІН

 

Powered by Ajaxy