Журнал

УЧАСТЬ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ В МІЖНАРОДНИХ ОПЕРАЦІЯХ З ПІДТРИМАННЯ МИРУ І БЕЗПЕКИ

УЧАСТЬ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ В МІЖНАРОДНИХ ОПЕРАЦІЯХ З ПІДТРИМАННЯ МИРУ І БЕЗПЕКИ

За час участі Збройних Сил України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (далі – МОПМБ), починаючи з 1992 року, більше 44 тисяч військово­службовців Збройних Сил України було задіяно у понад 26 міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки в різних регіонах планети (українські миротворці виконували бойові завдання в країнах колишньої Югославії (Боснія і Герцеговина, Східна Славонія, Македонія, Сербія і Чорногорія, Хор­ватія), на Африканському континенті (Ангола, Сьєрра-Леоне, Судан, Ліберія та Кот-д’Івуар) в країнах Близького і Середнього Сходу (Ліван, Таджикистан, Ку­вейт, Ірак) та інших регіонах світу.

У межах застосування Зброй­них Сил України у МОПМБ проведено транспортування повітряним, морським і сухопутним транспортом близько 86 тисяч військовослужбовців; у місіях виконано більше 54 тисяч вильотів літаків і вертольотів.

На превеликий жаль, під час участі в цих операціях 54 військовослужбовці ЗС України втратили життя.

На цей час 338 військово­служ­бовців Збройних Сил України (штатна чисельність) беруть участь у восьми міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки під проводом ООН, НАТО та у складі спільних миротворчих сил.

У зазначених операціях беруть участь два національні контингенти та національний персонал.

Район виконання завдань одного із зазначених національних контингентів (інженерний підрозділ) з 2012 року – Косово (Республіка Сербія).

Загальна чисельність контингенту – 40 осіб (офіцерів – 16 осіб; старшинського, сержантського та рядового складу24 особи).

Другий контингент (18 ок­ре­мий вертолітний загін) з березня 2012 року дислокується на Африканському континенті та входить до складу Місії ООН зі стабілізації в Демократичній Республіці Конго.

Загальна чисельність контингенту – 250 осіб (офіцерів – 126 осіб; старшинського, сержантського та рядового складу – 124 особи).

Представники українського на­­­ці­онального персоналу є в місіях ООН, НАТО та спільних миротворчих силах, серед яких: Трену­вально-дорадча місія НАТО «Рішу­­ча підтримка» в Ісламській Республіці Афганістан (11 осіб), Місія ООН зі стабілізації в Демократичній Республіці Конго (13 осіб), Місія ООН у Косові (2 особи), Місія ООН у Республіці Півден­ний Судан (4 особи), Тимчасові сили ООН із забезпечення безпеки в Аб’єй (6 осіб), Сили ООН з підтримання миру на Кіпрі (2 особи), а також Спільні миротворчі сили у зоні безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова (10 військових спостерігачів).

Участь ЗС України в МОПМБ має ключове значення для нашої держави, тому що вона розглядається як засіб зміцнення національної безпеки через створення стабільного зовнішньополітичного середовища і водночас як внесок України у зміцнення системи глобальної безпеки у світі.

Основні завдання миротворців:

  • перевезення персоналу Місії та високоповажних осіб;
  • перевезення вантажів, медичне транспортування, евакуація поранених;
  • ведення повітряної розвідки та спостереження;
  • проведення заходів стримування та, за необхідності, вогневої підтримки наземних сил ООН;
  • забезпечення дій військ Місії, зок­рема пошуково-рятувальних операцій.

Україна довела всьому цивілізованому світові, що справді є миротворчою державою. По-перше, йдеться про престиж нашої країни у світі. По-друге, українські «блакитні шоломи» заробили значні кошти для України. Це – мільйони доларів, бо літаємо ми там багато! Також маємо змогу готувати висококваліфікованих і першокласних пілотів. Завдяки миротворчим місіям Україна має бойових льотчиків, здатних виконувати найскладніші завдання.

Якісне і бездоганне виконання завдань, відповідальність, мужність і високий професіоналізм особового складу підрозділів та частин Збройних Сил України, які брали та беруть участь у МОПМБ, створили українським миротворцям заслужено високий авторитет у керівництва ООН, НАТО і інших між­народних організацій. Це стало основними підставами для постійного запрошення України до участі в новостворюваних та вже існуючих миротворчих місіях та розширення географії залучення Збройних Сил України в усьому світі.

Продовження активної участі держави в міжнародній миро­творчій діяльності позитивно впливатиме на зміцнення авторитету та поліпшення іміджу Украї­ни на світовій арені як надійного, передбачуваного партнера і контри­бутора міжнародної безпеки та стабільності, сприятиме подальшому розвитку співробіт­ництва з євроатлантичними та регіональними структурами безпеки.

Для України така діяльність є невід’ємною складовою євроінтеграційного курсу, оскільки доповнює процес внутрішньодержавних перетворень щодо комплексної і всеохопної інтеграції України в європейську та євроатлантичну спільноту.

Також така участь дає вагомі позитивні як політичні, так і практичні результати, серед яких:

  •  зміцнення авторитету нашої держави на міжнародній арені;
  •  створення сприятливого клімату для налагодження та активізації двостороннього політичного та економічного співробітництва з відповідними країнами світу;
  •  удосконалення професій­них навичок військово­служ­бов­цями Збройних Сил України відповідно до найбільш прогресивних стандартів;
  • впровадження стандартів ЗС провідних країн світу, що дозволяє досягнути необхідного рівня сумісності з арміями країн НАТО;
  • додаткові надходження до Державного бюджету України.

Україна зарекомендувала себе як надійний та стабільний партнер міжнародних структур безпеки, а також як активний контрибутор в процес забезпечення світової безпеки, який завжди готовий надати необхідну допомогу країнам та націям, що її потребують.

Powered by Ajaxy