Журнал

УКРАЇНСЬКИЙ «ФОРТ»

УКРАЇНСЬКИЙ «ФОРТ»

Конструктори Вінницького державного НВО «Форт» ретельно попрацювали над модифікаціями штурмових гвинтівок і пістолетів. Відтепер удосконалена стрілецька зброя значно підвищить ефективність дій бійців Збройних Сил України у бойовій обстановці.

За словами начальника відділу забезпечення управління спецоперацій ГШ ЗС України полковника Юрія Трофіменка, сьогодні суттєво змінився характер війни і, як наслідок, вимоги до сучасного стрілецького озброєння.
Стрілецька та легка піхотна зброя виступають чи не головним видом озброєння армійських підрозділів і добровольчих формувань. На початковому етапі проведення АТО наявна у військах стрілецька зброя радянського виробництва вже давно потребувала модернізації. Тож майже одразу постало питання щодо закупівлі сучасних зразків високого рівня стрілецької зброї.
Обкладинка_вариантОднак прийняття на озброєння конкретних зразків зброї по-требувало проведення відповідних заходів. Так, торік наприкінці травня відбулись випробування з оцінювання різних характеристик, зокрема й балістичної стійкості з урахуванням вимог вітчизняних і насамперед натовських стандартів набоїв до даної стрілецької зброї. Наприклад, для пістолета «Форт-14ТП» (це відмінний пістолет, який за своїми ТТХ підходить саме для армійських спецпідрозділів) було витримано 12 тисяч пострілів замість визначених 10 за нормою. Це насправді штурмовий пістолет ближньої дії, що зберігає щільність вогню до 50 м. Повний боєкомплект становить 80 набоїв.
Перевірялась також комплектність зброї. До речі, зразок 9-мм пістолета «Форт-14ТП» буде тепер з глушником, а штурмова гвинтівка «Форт-224» – у комплекті із засобами прицілювання та спостереження, а також з пристроєм для зниження рівня звуку пострілу. У наявності є два види кобур і підсумки для набоїв.
Зброя пройшла заводські лабораторні випробування на температурні режими, вологість, сухість і запиленість. Усі параметри даних випробувань фіксували в таблиці.
Паралельно велися залікові стрільби зі штатної зброї з АК і пістолета Макарова щодо влучності та кучності пострілів.
13 жовтня 2014 року наказом Міністра оборони України на озброєння Збройних Сил була прийнята лінійка новітніх штурмових гвинтівок і пістолетів «Форт», яку буде виготовляти Вінницьке казенне наукове-виробниче об’єднання «Форт» по ліцензії компанії Israel Weapon Industries. Даний дозвіл «Форт» придбав на виробництво штурмової гвинтівки «Тавор» в Ізраїлі ще 2011 року, що потім отримала нову назву «Форт-221» калібру 5,56-мм.
Штурмові гвинтівки «Форт» – це високоманеврена та зручна у використанні зброя. Гвинтівки продемонстрували високу кучність і точність стрільби, відмінну функціональну надійність у надзвичайних умовах, відмінну ергономіку, комфорт використання і потайність.
Приклад у цій штурмовій гвинтівці знаходиться на одному рівні зі стволом, що забезпечує високу точність стрільби на відстані до 500 метрів. Корпус виготовлений з надміцного пластику, армованого сталлю. Це дозволило українським виробникам значно знизити вагу. «Форт-224» – зменшена модель гвинтівки «Форт-221», призначена для бійців спецпідрозділів.
У порівнянні з АК-74 «Форт-221» більш компактний, ергономічний і придатний для використання як у пішому строї, так і з транспортних засобів. Наявність сошок у зброї забезпечує значно якісніші умови ведення вогню з укриттів (переважно з блокпостів, що є актуальним у сучасних умовах проведення АТО) чи в лежачому положенні.
До того ж зброя виконана за схемою «буллпап» (англ. bullpap) – схема компонування механізмів гвинтівок та автоматів, при якому спусковий гачок винесений вперед і розташований перед магазином та ударним механізмом. Завдяки такій компоновці істотно скорочується загальна довжина зброї без зміни довжини ствола і, відповідно, без втрат у кучності та точності стрільби, а також в ефективній дальності стрільби.
Цю зброю можна заряджати як з правого, так і з лівого боку – кому як зручно. Регулюється також викид патронів на потрібний бік, можна спокійно в польових умовах замінити ствол, калібр гвинтівки «Форт-224» – 5,45 на 39 мм. Це звичайний калібр, який нам дістався ще від Радянського Союзу, але можна встановити калібр 9-мм або 7,62 на 51, тобто на, натовський калібр.
Сьогодні типовим озброєнням українського бійця залишаються різноманітні модифікації автомата Калашникова (АК). Тож державне підприємство «Форт» торік також розпочало модернізацію автоматів АКС. У модернізованих АК енергономічна рукоятка, розкладний приклад, встановлений коліматор. У 2015 році Міноборони планує модернізувати близько 2 тисяч автоматів для зони АТО. Перші 120 поліпшених автоматів уже направлені на Донбас.
Щодо забезпечення новітньою зброєю бійців у зоні АТО варто зазначити, що Міністерство оборони України ще минулого року закупило 500 одиниць штурмових гвинтівок «Форт-221» і «Форт-224» для бійців українських спецпідрозділів. Ця зброя була поставлена в першу чергу підрозділам сил спеціальних операцій, високомобільних десантних військ і розвідпідрозділів механізованих частин. У цьому році планується закупити 900 одиниць кожної нової моделі пістолетів. Фінансовий ресурс дозволяє це зробити.

Вячеслав ПЕТРОВСЬКИЙ
фото автора

Powered by Ajaxy