Журнал

УТРІТЬСЯ І МОВЧІТЬ

УТРІТЬСЯ І МОВЧІТЬ

Ну ото і все. «Мир, дружба, жвачка» – закінчилися. 19 вересня було опубліковано Указ Президента України Петра Порошенка про припинення договору про дружбу, співробітництво й партнерство між Україною і Росією. Офіційний Київ також заявив про намір переглянути всі договори з російським улусом. Гуляйте, «братья», степом.
Ну що робити? Якщо вже з нами нічого не вийшло, подався Владімір Владіміровіч до других «братів» – японців. І запропонував главі японського уряду Сінд-зо Абе під час зустрічі з ним у Владивостоці укласти з Японією мирний договір «без усяких попередніх умов». Путінські холуї, що сиділи в залі, влаштували овацію, почувши це геніальне «озаріння». Сам Владімір Путін радісно посміхався, явно задоволений своїм жартом. І тільки японський прем’єр сидів з кам’яним обличчям і чомусь не аплодував.
Ідіотизм путінської пропозиції зрозумілий кожному школяру, оскільки відомо, що головна причина, з якої Росія і Японія не можуть укласти мирний договір вже 73 років після закінчення Другої світової війни, – це захапані Росією (до речі, без жодного референдуму) Курильські острови. І пропонувати Японії мирний договір «без попередніх умов» – це все одно, як би хтось витяг у вас із кишені гаманець, а потім запропонував дружити, але за умови, що ви не будете йому нагадувати про крадіжку.
Та й на Близькому Сході геніальний господар Кремля примудрився вляпатися в конфлікт із одним із ключових гравців у цьому регіоні – з Ізраїлем. «Ворошиловські стрільці» Асада, цілячись в ізраїльські винищувачі, збили російський літак, а Міноборони Росії звинуватило в тому конфузі Ізраїль. У Тель-Авіві так здивувалися! Ми, кажуть, відбомбилися о 22.00, а ви свою розвідувальну колимагу завалили о 23.00, коли наші пілоти вже чай вдома пили. Які до нас претензії? Ну, звісно, які. Нема води у крані…
Спікер МО РФ генерал-майор Конашенков у своїй дивній заяві стосовно збитого «Іл-20» повідомив, що Росія «розцінює провокаційні дії Ізраїлю як ворожі і залишає за собою право на адекватні відповідні дії».
Міністр оборони Сергій Шойгу поговорив по телефону зі своїм ізраїльським колегою Авігдором Ліберманом і заявив, що провина за збитий російський літак повністю лежить на Ізраїлі і що Росія залишає за собою право на подальші відповідні кроки.
Усі можливі жарти щодо того, як ізраїльські надзвукові винищувачі могли «прикритися» тихохідним «Іл-20», вже заповнили Інтернет. Так само, як і запитання, чому жодна з російських посадових осіб не висуває претензії до Асада і його воїнства, котре так уміло збило російський літак із півтора десятком російських громадян. Все це немає ніякого значення, оскільки в російської верхівки є абсолютне переконання: винуватий Ізраїль, а Асад та інші союзники Росії взагалі тут не при ділах.
Залишається єдине запитання: якими ж можуть бути «адекватні відповідні дії» Росії щодо Ізраїлю.
Колишній начальник головного управління міжнародного військового співробітництва Міноборони РФ генерал-полковник Леонід Івашов розповів, які «потужні» заходи може вжити Москва у відповідь:

  1. «Дати дозвіл збивати ізраїльські літаки, що незаконно
    увійшли в повітряний простір Сирійської Арабської Республіки».
  2. «Постачати зброю ліванській «Хезболлі», включно із засобами ПВО, хоча б переносні зенітно – ракетні комплекси».
  3. «Поставляти Сирії сучасні засоби ПВО й навчати сирійців».
  4. «Понизити або призупинити дію угоди про безвізовий режим».
  5. «Відкликати свого посла з Ізраїлю».
  6. «Припинити всілякі військові і військово-технічні стосунки з Ізраїлем».

Припинення стосунків Ізраїль якось переживе. А ось що буде з російськими військами в Сирії, якщо хтось надумає збити хоча б один ізраїльський літак, про те навіть страшно подумати.
Проте фракція ЛДПР у Держдурі не боїться нічого і просто закликала до війни з Ізраїлем. Депутат від ЛДПР, перший заступник голови Держдуми по обороні Леонід Шерін придумав чудовий варіант відповіді Ізраїлю: «Я закликаю системи «Бастійон», С-400, «Искандер» показати, як вони реально працюють. От у нас полігон «Восток-2018», ото те ж саме треба зробити з тим майданчиком, з якого злітають літаки, – от і все».
Відомий депутат Слуцький також був дуже розгніваний поведінкою ізраїльської вояччини. «Ізраїльські сили нагнітають воєнну ситуацію, діють віроломно, порушуючи всі міжнародні норми», – повідомив депутат, який у вільний від війни час очолює комітет Держдуми з міжнародних справ. «Боротьба з тероризмом не є виправданням знищення російського літака. Інцидент може призвести до досить негативних наслідків», – суворо пригрозив він Тель-Авіву.
Не залишився осторонь від критики Ізраїлю і депутат Желєзняк, який гнівно заявив: «Ми глибоко обурені діями ВПС Ізраїлю, будемо домагатися офіційного міжнародного розслідування того, що трапилося, й притягнення  вин-них до відповідальності».
На тлі таких войовничих заяв позиція кремлівського карлика виглядає еталоном лагідності й миролюбства. Після телефонної розмови з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху Владімір Путін «закликав ізраїльську сторону не допускати надалі таких ситуацій». Що ж стосується наслідків інциденту, то хан Московського улусу трохи заспокоїв громадськість, що дещо захвилювалася,  заявивши, що «ситуація з Ізраїлем через «Іл-20» не така кризова, як із Туреччиною через «Су-24», оскільки турки збили російський літак, а ізраїльтяни цього не робили.
Причини такої порівняно стриманої риторики Владіміра Владіміровича у тому, що…. Ну як би це сказати…. «Кушать хочется». А по мордасам отримувати – аж ніяк.
Ніяких жахливих наслідків і «жорстких кроків у відповідь»  стосовно Ізраїлю не буде. Хан Кремля іноді робить самовбивчі кроки, як у випадку з Кримом. Але у разі реалізації «отвєтки» Ізраїлю за «планом Івашова», а тим більше – за «планом ЛДПР», самогубство путінського режиму буде стрімким. Просто тому, що в цьому випадку Владіміру Путіну доведеться  зустрітися не тільки з високоефективною бойовою машиною Ізраїлю, що саме по собі вкрай болісно для Росії, але й з усією військовою міццю США. Отже, не буде ніяких «кроків у відповідь». Ну, а 15 трупів російських військових… Коли це російську владу хвилювали трупи російських громадян?

Олег ЯНОВСЬКИЙ

 

Powered by Ajaxy