Журнал

«ВІЛЬХА» – ЮВЕЛІРНА ТОЧНІСТЬ СИЛИ

«ВІЛЬХА» – ЮВЕЛІРНА ТОЧНІСТЬ СИЛИ

Реактивна система залпового вогню (далі РСЗВ) «Смерч» – вагомий аргумент для ворога. З ним може позмагатися лише тактичний ракетний комплекс «Точка-У». Вони дісталися нам у спадок ще від Радянського Союзу і під час активної фази  бойових дій на Донбасі застосовувалися проти окупанта. Це допомогло зірвати плани ворога щодо захоплення  Донецької та Луганської областей України. Ці комплекси в Україні, на жаль, не вироблялися. Тому 2015 року керівництво країни поставило перед вітчизняними  науковцям та оборонною промисловістю завдання розробити і виготовити свою РСЗВ і взяти її на озброєння Збройних Сил України

Краще, за «Смерч»
Наші конструктори взяли за основу радянський «Смерч». Перед ними  стояло завдання зробити зброю, яка буде ефективнішою за нього. А головною умовою стало те, щоб у новій українській розробці не було жодного складника виробництва РФ.
У нашому ОПК виконали колосальну роботу, вивчили можливості всіх виробництв  і менш ніж за три роки на Державному підприємстві «Державне Київське конструкторське бюро «Луч» створили свою потужну РСЗВ, яку назвали «Вільха».
Корпус двигуна, сопловий блок, стабілізатори, бойова частина, запобіжно-виконавчий механізм, система наведення, система прийому сигналів супутникової навігації – все зроблено в Україні.
Окрім КБ «Луч», у кооперацію зі створення нової зброї увійшли близько п’ятнадцяти вітчизняних підприємств. Серед інших важливих учасників і Павлоградський хімічний завод, який розробив та виготовив нове сумішеве паливо для двигунів, підприємство «Артем», на устаткуванні якого виготовляють нові корпуси, «Орізон-Навігація», що спеціалізується на системах супутникової навігації тощо.
Практично йдеться про розробку та виготовлення нової ракети з габаритними параметрами радянського реактивного снаряду.
Конструктори взяли за основу те, що «Смерч» має калібр 300 мм. Фахівці з озброєння відводять йому лідируючі позиції у своєму класі. РСЗВ призначена для ураження на далеких підступах будь-яких групових цілей, бронетехніки, аеродромів, командних пунктів, вузлів зв’язку тощо.
Одна бойова машина здійснює залп 12 реактивними снарядами на відстань до 70 км. Залп однієї установки може випалити площу більше 60 гектарів, і цього достатньо, щоб знищити цілий аеродром.
Українська «оборонка» перевершила ефективність радянського зразка і розробила таку зброю із покращеними характеристиками. «Вільха» забезпечує якісно інший рівень застосування систем РСЗВ. З можливостями, яких раніше просто не було. Тепер, окрім знищення квадратів, можна вражати цілі точковими ударами.
Дальність дії у «Вільхи» така ж, як у «Смерча» – від 20 до 70 км. Тепер конструктори працюють над створенням ракети, яка зможе діяти і на більших відстанях.

Точність довели випробування
У Департаменті військово-технічної політики та військової техніки Міністерства оборони України розповіли, що випробування зброї  проведені за всіма параметрами. А військові перевірили ефективність нової ракети, моделюючи різні варіанти її застосування на практиці.
Стрільби показали, що «Вільха» має точність вдесятеро вищу, ніж снаряди реактивної системи залпового вогню «Смерч». Випробувальники зафіксували, що після пуску з відстані від двадцяти до сімдесяти кілометрів по різних цілях «Вільха» влучає в коло діаметром тридцять метрів. Такий результат досягли завдяки датчикам GPS та системі навігації, які є в кожній ракеті.
Якщо спостерігати за пуском «Вільхи», то можна помітити, що при виході з направляючої у передній частині ракети з’являється швидке пульсуюче полум’я. Це спрацьовують імпульсні двигуни. Вони потрібні, аби підтримати курс ракети, коли вона ще розганяється. Адже восьмиметрова ракета вилітає з напрямної зі швидкістю лише 30 метрів за секунду, а цього замало, аби керувати нею за допомогою аеродинаміки. Її можна утримати на правильному курсі лише реактивною силою імпульсних двигунів.
Тож після виходу з напрямної ракета стабілізується за допомогою 90 маленьких одноразових реактивних двигунів. Вони зовні опоясують блок керування кількома рядами і спрацьовують за декілька секунд – значно швидше, ніж автоматна черга. Проте кожен імпульс відбувається у потрібну мілісекунду та з потрібного напрямку.
Середня частина траєкторії ракети є некерованою. На заключному етапі польоту знову вмикається система керування. Коли ракета починає знижуватися, в її передній частині розкриваються аеродинамічні керма. Система керування інтегрує сигнали від глобальної системи позиціонування супутників та власної інерціальної системи і формує команди на кермі. Керування відбувається за стандартним методом паралельно-пропорційного наближення. Ракета керована до влучення в ціль.
Окрім точності, ще одна важлива конкурентна деталь залпу «Вільхи», що відрізняє її від радянського «Смерча», –  це можливість розведення на кінцевій ділянці. Кожна ракета знищує свою ціль. Саме це і робить їх і високоточними, і певною мірою розумними. Діаметр розведення 12 ракет, що запущені в залпі, на одному прицільному куті установки становить приблизно 1,5 км. Ведення вогню з бойових машин може здійснюватися як одиночними пусками, так і залпом.
«Вільха» здатна завдати масованого удару та швидко полишити місце пуску. Розгортання комплексу разом із заряджанням ракет – в межах 30 хвилин. Бойова машина може пересуватися й повністю зарядженою.
Нове рішення від ДККБ «Луч» також включає оснащення бойових машин автоматизованою системою пуску. Це значно скорочує час на введення необхідних даних для пуску кожної ракети по конкретній цілі, а також пришвидшує готовність до відкриття вогню.
Мінімальний період перебування РСЗО на бойовій позиції сприятиме живучості системи, модернізованої автоматизованою системою пуску.
Пуск пакета з 12 ракет відбувається за 48 секунд.
Маса ракети – в межах 800 кг.
Маса двигуна – в межах 500 кг.
Система керування – в межах 70 кг.
Вага бойової частини – близько 250 кг.

Нове покоління «Вільхи» на черзі
Конструктори не зупинилися на досягнутому. Вони вже готують до випробувань іншу свою розробку. Це буде зброя зовсім нового покоління. Вже найближчим часом відбудуться стрільби нової версії «Вільхи» на відстань у 120 кілометрів. Це досягнуто шляхом збільшення двигуна і зменшення ваги бойової частини з 250 до 170 кілограмів. Але ця бойова частина залишається достатньо ефективною для виконання основних типових завдань на дальності у 120 кілометрів – з незмінною точністю ураження, як і для базової «Вільхи». При цьому ракета зможе піднятися на висоту у 30-40 кілометрів. Чим вище – тим більше часу вона летить у розрідженому просторі, що також сприяє збільшенню дальності дії.
«Вільха» поки що розміщується на радянському шасі МАЗ-543. Стоїть завдання щодо переведення високоточної реактивної системи залпового вогню на автомобільну базу вітчизняного виробництва. Також ідеться і про власне виготовлення 300-мм пускових стволів для пакета напрямних для РСЗВ.

Експортний потенціал
У сучасному світі розробки лише кількох країн можуть конкурувати з «Вільхою». А за співвідношенням ціни та якості наша високоточна система залпового вогню лідирує. Це дає їй значний експортний потенціал. Саме тому один із найефектніших етапів державних випробувань був публічним для низки військових аташе. Експортні контракти пришвидшать процес переозброєння війська і, як не дивно, допоможуть покращити показники цієї зброї. Бо чим більша серія – тим дешевший кожний окремо взятий серійний зразок.

Ігор ПАРУБСЬКИЙ

Президент України – Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Петро Порошенко перевірив, як виконується його завдання та особисто був присутнім на завершальних льотних  випробуваннях нової ракети. Його супроводжував Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олександр Турчинов, Міністр оборони України генерал армії Степан Полторак, начальник Генерального штабу —  Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії України Віктор Муженко та голова комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки та оборони Сергій Пашинський. Також на іспитовий полігон були запрошені військові аташе, акредитовані в Україні. За словами Президента, українська армія нарешті отримає високоточну зброю, яка значно підвищить ефективність дій підрозділів Збройних Сил України.

– Це важливо і тому, що ракета «Вільха» зібрана повністю з українських складників. Нам ніхто не може перешкодити виробляти цю високоточну зброю. Можу сказати одну конкретну цифру: ракета «Вільха» у 10 разів точніша і, відповідно, у 10 разів ефективніша, ніж старі системи залпового вогню, які перебували на озброєнні ще з часів Радянського Союзу, – наголосив Петро Порошенко відразу після пусків

 

Сохранить

Powered by Ajaxy