Журнал

ВІТЕР, ЩО СТРИМУЄ БУРЮ

ВІТЕР, ЩО СТРИМУЄ БУРЮ

Чорне море мало не кипить від великої кількості бойових кораблів та суден. У небі кружляють гелікоптери морської авіації, шукаючи ворожі субмарини. Над «Широким Ланом» заходять на віражі та знищують наземні цілі винищувачі МіГ-29. Штурмовики Су-25 завдають удару по техніці бойовиків, які намагаються захопити приморське містечко. Морські піхотинці, висадившись на невеличкий клаптик узбережжя, забезпечують підхід десантного корабля… Ці та інші навчально-бойові епізоди відпрацьовувалися під час українсько-американського навчання «Сі Бриз-2018». Близько трьох тисяч військовослужбовців з 19 країн вчилися разом протидіяти ворогу, якщо той наважиться кинути виклик на морі

До маневрів, які проводяться вже понад два десятиліття, залучали близько трьох десятків кораблів, катерів і суден, підводний човен та 25 літальних апаратів. Вони відбувалися на території Одеської, Миколаївської та Херсонської областей, а також на морських полігонах північно-західної частини Чорного моря. У часі «Сі Бриз-2018» збіглися з важливими геополітичними подіями – самітом Україна-НАТО, який відбувся в Брюсселі, зустріччю лідерів США та Росії в Гельсінкі та чемпіонатом світу з футболу в Росії. Прямо чи опосередковано вони стосувалися й України, оскільки підтвердили бажання вступити в Євросоюз та НАТО, а також продемонстрували гострий спротив Росії, яка й надалі веде агресивну політику проти нашої держави.
– «Сі Бриз-2018» – це наша спільна відповідь ідеологам, організаторам і спонсорам «гібридних воєн», за якими криються загрози людству, державний тероризм і збройна агресія, – прокоментував важливість навчань командувач ВМС ЗС України віце-адмірал Ігор Воронченко. – Від минулорічних ці маневри відрізнялися функціонуванням багатонаціонального штабу, який керував силами морського, повітряного та наземного компонентів безпосередньо з борту штабного корабля ВМС США Mount Whitney. До його складу увійшли представники країн-партнерів, а також оперативного морського командування ВМС ЗС України, створеного цьогоріч.
Напередодні, пройшовши проливи Чорного моря, до Одеси прибув американський ракетний есмінець Porter. На його борту – 90 вертикальних пускових установок для ракет різних типів. Завдяки їм корабель здатен завдавати ракетні удари по цілях на відстані 2 тис. кілометрів, а також знешкоджувати ядерні боєголовки навіть у космосі. Він відомий участю у війні в Іраку, а також тим, що 2007-го атакував і потопив два піратські човни під Сомалі.
Торік з його борту були випущені ракети «Томагавк» по аеродрому Шайрат у Сирії. Це, як відомо, стало відповіддю за смерть понад восьми десятків мирних жителів під час хімічної атаки в Хан-Шейхун. Саме з цього об’єкта сирійський режим здійснив злочин проти мирних жителів. За виконання завдання президент США особисто подякував командиру крейсера капітану 2 рангу Андрію Слау. В мережі Інтернет тоді з іронією писали, що красуня з казки образила двох гномів. Ця тендітна жінка закінчила Військово-морську академію США, отримавши ступінь бакалавра наук в галузі океанічної інженерії. Протягом кількох років проходила службу на посаді офіцера управління вогнем (Fire Control Officer). У 2013-му брала участь в операції в Іраку. Крім того, в одеському аеропорту приземлилися літаки важкої транспортної авіації. Зокрема американські «Геркулеси», які доставили в Україну морських піхотинців, бойових плавців та обладнання для проведення навчань. Літаки належать допоміжній ескадрильї американських Військово-морських сил VR-64 Condors. Вони здійснюють патрулювання і доставляють військове спорядження по всьому світу. Раніше неодноразово виконували завдання в різних країнах під егідою ООН, а також були задіяні для підтримки підрозділів по боротьбі з наркотиками.
Відпрацьовувалася протикорабельна та протиповітряна оборона, висадка морського десанту на необладнане узбережжя, рейдові дії, тактичне маневрування в морі тощо. Учасники маневрів вчилися планувати та проводити багатонаціональні морські операції у кризових регіонах.
Активна фаза традиційно розпочалася з водолазної підготовки. Військові дайвери ВМС Великої Британії та Канади допомагали українським водолазам нейтралізувати підводні міни, знайомили із сучасною технікою та обладнанням.
– Наші стандарти безпеки – найвищі у світі, – прокоментував цей етап командир групи водолазів ВМС Канади Ендрю Маклауд. – Тому ми прагнемо, аби їм відповідали й наші українські колеги.
Авіаційну складову «Сі Бриз-2018» відпрацьовували на аеродромі «Кульбакіне», що на Миколаївщині. Польоти демонстрували багатоцільовий винищувач МіГ-29 (кодове ім’я НАТО Fulcrum), морський багатоцільовий гелікоптер берегового базування Мі-14 (Haze) та військово-транспортний літак Ан-26 (Curl). Десантування особового складу здійснювалося з біплана Ан-2 (Colt). А Мі 14-ПС виконав рятувальний політ.
Нагоду спільно попрацювати отримали морські піхотинці України та військовослужбовці Молдови. Вони провели десантування з гелікоптерів, закріпилися на позиціях та забезпечили висадку морського десанту з середнього десантного корабля «Юрій Олефіренко».
Сухопутний етап «Сі Бриз-2018» тривав на полігоні «Широкий Лан». Учасники відпрацьовували злагодження та взаємодію за різними сценаріями, зокрема під час бойових дій у місті. За легендою, населений пункт захопила група терористів. На допомогу нашим підрозділам вислали гелікоптер з десантом. Насамперед новоприбулий штурмовий загін захопив ватажка бандугруповання. Згодом провів зачистку від решти бойовиків.
Події насправді дуже схожі на ті, що відбувалися кілька років тому на Донбасі. Аби втримати контроль над населеними пунктами, важливою була чітка взаємодія різних силових відомств. Тому до цього етапу навчань залучили військовослужбовців морської піхоти, Національної гвардії, Державної прикордонної служби України, а також їхніх колег зі Сполучених Штатів Америки, Грузії та Молдови.
– Кожен бій має свою специфіку, і ми як морські піхотинці намагаємося якомога більше дізнатися про сучасні бойові операції, – зазначив командир взводу морської піхоти США Джеф Райлі. – Оскільки Україна має досвід їхнього проведення, участь у спільних маневрах є дуже потрібною та пізнавальною.
На цьому етапі застосовувалися штурмовики Су-25, гелікоптери Мі-8 та броньована техніка. Під керівництвом інструкторів зі Сполучених Штатів Америки та України військовослужбовці міжнаціонального підрозділу виконали патрулювання, десантування з гелікоптера та евакуацію безпосадковим способом, встановили мобільний блокпост, а також провели тактичні навчання з бойовою стрільбою.
– Ми на власні очі побачили високий рівень злагодження і координації дій між різними багатонаціональними підрозділами, – прокоментував черговий етап маневрів керівник навчань від американської сторони Метью Ліман. – Зокрема під час застосування авіації та евакуації поранених з поля бою дуже фахово діяли українські та американські морські піхотинці.
Хід багатонаціональних навчань «Сі Бриз-2018» інспектував Президент – Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Петро Порошенко. Він акцентував увагу на їхній особливій доречності в період зростання воєнно-політичної напруги в Чорноморському регіоні та в Азовському морі.
– Після незаконної анексії Криму Росія різко збільшила своє військове угруповання на окупованій території, – сказав Петро Порошенко. – Вперше там розміщена ударна авіація, новітні ракетні та зенітні комплекси. Чорноморський флот посилений підводними човнами та новими військовими кораблями, озброєний далекобійними ракетами морського базування. Значно посилено корабельне угруповання країни-агресора в Азовському морі. Росія незаконно зупиняє та здійснює догляд українських та іноземних суден, які прямують в українські порти на Азовському морі. Це робиться для того, щоб заблокувати Україну, посилити ескалацію напруги, можливо, навіть провести атаку на Маріуполь, де здійснюється експорт продукції чорної металургії України, та інші порти Азовського моря.
У зв’язку з цим українські ВМС мають бути боєготові і навчені діяти сумісно з партнерами з країн – членів НАТО та союзниками по безпеці в Чорноморському регіоні. І не лише тому, що йдеться про захист української території, а й тому, що Україна перебуває на східному фланзі НАТО, захищаючи Європу від зазіхань зі сходу. Аби особисто пересвідчитися у фаховості українських військових моряків, Петро Порошенко вийшов у відкрите море на флагмані Військово-Морських Сил ЗС України фрегаті «Гетьман Сагайдачний». Там він спостерігав за ходом перших навчань тактичної групи з шести малих броньованих артилерійських катерів. Їхні екіпажі продемонстрували розгортання та атаку умовного корабля против-ника у взаємодії з авіацією. Всі дії відпрацьовували на загальному тлі проведення багатонаціональної морської операції з безпеки у кризовому регіоні за стандартами НАТО.
– Сьогодні мав честь разом із Президентом України – Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України привітати учасників багатонаціональних міжнародних навчань «Сі Бриз-2018» та українських воїнів, які разом із військовослужбовцями з країн – членів НАТО і партнерів, на морі й під водою, на суходолі й у повітрі ефективно відпрацьовують морську операцію з безпеки в Чорноморському регіоні, – прокоментував подію Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак. – Ці маневри сприяють досягненню нашими Військово-Морськими Силами сумісності із флотами держав – членів НАТО та відродженню військово-морського потенціалу держави.
Загалом до цьогорічних навчань «Сі Бриз» була прикута неабияка увага світової спільноти. Вони проводилися в посиленому режимі. Про це свідчить рекордна кількість техніки, кораблів та особового складу. Як і варто було очікувати, російській владі дуже не сподобалася активність у Чорному морі американських, турецьких та українських кораблів. Російські ньюзмейкери назвали маневри провокацією, а деякі посадовці навіть пригрозили негативними наслідками для України. Зокрема у відповідь вирішили провести навчання протикорабельних ракетних комплексів в окупованому Криму. Але давайте дивитися правді в очі: в морі й надалі відбувається «повзка» анексія української економічної зони. Так, лише за один день 9 липня росіяни без жодних причин затримали в Азовському морі близько десятка іноземних кораблів, демонструючи у такий спосіб абсолютне ігнорування міжнародного морського права. Отже, ці навчання вкрай потрібні нашій країні. Наступного разу, можливо, навіть у територіальних водах Азова.

Сергій БАСАРАБ,
Наталія ЗАДВЕРНЯК,
Віталій ПАНЧИШИН

 

 

Сохранить

Powered by Ajaxy