Журнал

Виживати вчить БАрС

Виживати вчить БАрС

Взимку 2015 року група наших розвідників висунулася виконувати завдання до одного з населених пунктів, що знаходиться в «сірій» зоні поблизу Маріуполя. І хоча цей маршрут хлопцям був добре відомий, рухалися все одно приховано. Уважно перевіряли всі підозрілі місця, де могли бути встановлені розтяжки, міни, а також влаштовані засідки

Раптом головний дозор натрапив на мобільний патруль бойовиків. Зустріч виявилася несподіваною не лише для наших бійців, а й для ворога, який помітно розгубився. Тому в розвідників з’явилося кілька «золотих» секунд, аби впасти на землю та ухилитися від шквального безладного вогню.

Розвідники не розгубилися й не запанікували. Кожен знав, як має діяти та в якому напрямку рухатися. Процес розосередження тривав лічені секунди. Це при тому, що, крім штатної, кожен ніс на собі майже 30 кілограмів ваги: зброю, бронежилет, розвантаження і запас БК.

Перекидання через плече, дві коротких черги в напрямку против­ника з коліна, моментальне перекочування вбік, знову кілька черг, миттєве перезарядження й переміщення… Відразу навіть може здатися, що вогонь ведуть не кілька людей, а велика група. Причому безперервно і з різних боків.

Бій був коротким і динамічним. Прикриваючись вогнем, розвідники організовано та без втрат залишили місце скупчення противника і продовжили виконувати раніше поставлене завдання. Їхні ефективні дії в нештатній екстремальній ситуації дозволили зберегти власне життя і здоров’я.

Віртуозно рухатися та майстерно володіти зброєю навчає БАрС – бойова армійська система підготовки. Вперше її презентували рік тому. Подія була досить очікуваною, зважаючи на те, що робота над створенням тривала близько дев’яти років. У лютому 2017 року перші три десятки випускників військових академій зі Львова та Одеси вирушили до військових частин як інструктори з БАрС. За допомогою бойової армійської системи вони мали навчати особовий склад важливому мистецтву виживання на полі бою.

У квітні нинішнього року високу оцінку цій системі дав начальник Генерального штабу – Головнокомандувач ЗС України генерал армії України Віктор Муженко, який під час відвідування Військової академії в Одесі особисто спостерігав за показовими виступами курсантів.

Впевнені, чіткі дії під час відпрацювання надскладних нав­чально-бойових завдань, подолання тактичної смуги перешкод, скелелазіння, володіння зброєю і виконання прийомів рукопашного бою – все це було блискуче й віртуозно продемонстровано.

– Вивчення бойової системи в обов’язковому порядку включено до програм усіх військових навчальних закладів та планів бойової підготовки частин і підрозділів ЗС України, – говорить начальник кафедри теорії та організації фізичної підготовки академії та один зі співзасновників і розробників БАрС полковник Ігор Овчарук. – Фахівці кафедри підготували декілька десятків курсантів. Після закінчення нашого вишу вони були призначені на штатні посади офіцерів з фізичної підготовки бойових бригад та зараз виконують завдання в районі проведення антитерористичної операції. Сподіваюся, що вони належним чином втілюють ноу-хау в процес підготовки особового складу. Адже для цього не обов’язково мати спеціальне обладнання, зали, спортивні снаряди й амуніцію.

Справді, БАрС можна ефективно опановувати і у звичайних  польових умовах. В його основу покладені елементи різних видів рукопашного бою, володіння вогнепальною і холодною зброєю, подолання природних і обладнаних перешкод, маскування і таємного переміщення, зокрема й в умовах безпосереднього вогневого контакту.

– Кількість втрат серед тих військовослужбовців мого підрозділу, які займалися за цією системою, дорівнює нулю, – пояснює командир батальйону морської піхоти майор В. – Причому вони не лише брали участь в позиційних операціях, а й виконували завдання, пов’язані з веденням контактних бойових дій, ближнього бою тощо. Завдяки навичкам поводження зі зброєю, вмінню раціонально переміщатися на незнайомих ділянках місцевості та чіткій взаємодії у групі бійці навчилися мінімізувати ризики небезпеки в бою.

Нещодавно, переслідуючи ди­версійно-розвідувальну групу противника, яка намагалася потайки підійти до нашого опорного пункту, морські піхотинці наштовхнулись на секрет бойовиків. Це сталося тоді, коли відстань між ними та бандитами становила не більше 20 метрів. Як відомо, така дистанція майже не дозволяє залишитися поза зоною ураження. БАрС максимально адаптована до таких ситуацій. На такі випадки передбачені різноманітні перекиди, перекати, скрутки, що виконуються з різних положень та дозволяють швидко розосере­дитися й зайняти відносно безпечну та вигідну для ведення вогню позицію.

Саме так і вчинили в тій ситуації морські піхотинці. Швидкими й енергійними перекатами вони вийшли із зони активного бойового контакту та відкрили вогонь з флангу по статичній позиції бойовиків. Ті, не очікуючи швидкого переміщення наших, почали хаотично відстрілюватись і відійшли…

Коментар начальника відділу фізичної підготовки та спортивної діяльності Головного управління підготовки Збройних Сил України полковника
Олега Чернявського:

– Раніше командири військових частин неодноразово жалілися, що чинні підходи до навчання особового складу не повною мірою відповідали вимогам фізичної готовності військовослужбовців до виконання завдань за призначенням. Тож цілісна система підготовки бійця до ведення ближнього бою завжди була нагальною потребою для армії.

Нині вкрай актуальним є створення єдиної для ЗС України, а особливо для фахівців спеціальних підрозділів, комплексної системи спеціалізованої фізичної підготовки БАрС. Саме її започатковано у Військовій академії (м. Одеса).

Навчання за БАрС дозволяє отримати унікальний комплекс знань, вмінь і навичок, які стосуються спеціальної фізичної підготовки, рукопашного бою, вогневої підготовки, тактико-спеціальної та психологічної підготовки, практики виживання в будь-яких умовах. Впровадження системи в підготовку всіх військових спеціальностей є вкрай важливим і актуальним завданням для Збройних Сил України.

Олександр ГІЛЬДЕБРАНДТ

Powered by Ajaxy