Закордонний досвід

Чисто німецька спецслужба

Чисто німецька спецслужба

Patrouillenempfang in Fayzabad

Якщо вам коли-небудь пощастить пройти мовні курси, військове стажування або взяти участь у військових навчаннях у Німеччині, то, без сумнівів, у вас обов’язково з’явиться «товариш», який розмовлятиме російською і доброзичливо вам посміхатиметься. Так, мова йде про агента однієї із секретних спецслужб Бундесверу — військової контррозвідки МАД.

Завдання, що покладаються на неї, більш ніж серйозні. Її призначення – запобігати шпіонажу та саботажу у Бундесвері, боротися з екстремізмом і тероризмом серед військовослужбовців (майбутніх і діючих, особливо – маючих доступ до секретної інформації) як усередині країни, так і під час військових операцій поза її межами. З метою попередження терористичних актів, що можуть статися, наприклад, у місцях дислокації Бундесверу за кордоном (в Афганістані, Косово, Джибуті, Лівані), МАД спостерігає за персоналом, який обслуговує німецьких військовослужбовців – від афганських перекладачів, поварів до водіїв-косоварів. Маючи притаманні саме їй методи роботи, сувору дисциплінованість та національну педантичність, ця контррозвідка набула статусу «чисто німецької спецслужби».

Скільки коштує безпека?
Еммануїл Кант якось назвав шпіонаж «службою диявола», яка завжди була жаданою. Кожен уряд хоче бути достатньо інформованим для прийняття того чи іншого політичного рішення. Однак наш світ переповнений оптимізмом, який ґрунтується на банальній необізнаності через брак інформації.
15 січня 1979 року в інтерв’ю журналу «Шпігель» Гельмут Шмідт, канцлер Німеччини в 1974-1982 роках, сказав: «Ви ж не збираєтеся мені розповісти, що в Швейцарії, Англії або США немає спецслужб. Я вже не кажу про воєнні диктатури або комуністичні режими. Це чисто німецька помилка думати, що така уразлива держава як Німеччина може обійтись без секретних спецслужб. Не може! Насамперед для того, щоб держава дуже дисципліновано застосовувала подібні інструменти, щоб визначені люди слідкували за тим, щоб держава стримано застосовувала ці інструменти без порушень людських прав та свобод».
З появою у світі нових ризиків і загроз як глобального, так і регіонального масштабів, Німеччина береже і буде берегти й обороняти накопичені цінності, бо знає – втрачати є що. Класично, для їх захисту призначений Бундесвер, безпеку якого, у свою чергу, забезпечує МАД.
Стає зрозумілим, що останні 10 років спостерігається стала тенденція до зростання в країні витрат на контррозвідку: німці просто так гроші не витрачають, адже наш світ змінюється надто швидко, зростають потреби в безпеці, збільшуються витрати і на спецслужби.

German Bundeswehr army soldiers of ISAF forces provide security to a Canadian air force C-130 aircraft before taking off from Feyzabad airfield

 

Кельн, Брюлер Штрассе, 300
Робота спецслужб у часи холодної війни мала велике значення. Контррозвідувальні заходи щодо протидії шпіонажу, саботажу та підривної роботи існували завжди для політики залякування. Звичайна річ, виникає питання, чи є необхідність займатися цим сьогодні? Відповідь банальна: жодна з держав після 1990 року не розпустила свої розвідувальні служби. У кожному посоль-стві, як це було і раніше, працюють співробітники секретних служб. Навіть ті країни, які з повагою ставляться одна до одної, прагнуть мати інформацію про стан справ у сусідніх державах та державах-партнерах.

 

Серед досконалих технічних розвідувальних засобів і розвинутих систем спостереження традиційний шпіонаж залишає за собою місце. Багато країн намагаються за рахунок отриманої інформації розширити сферу для політичних та економічних маневрів. Крім цього, деякі уряди за допомогою розвідувальної інформації зайвий раз перевіряють серйозність і достовірність рішень, що приймаються керівництвом інших держав.
Завдання у цих сферах діяльності мають велике значення для безпеки країни, вони є об’ємними та складними, тому що Бундесвер піддавався загрозі шпіонажу з моменту створення Збройних сил Німеччини як після Другої світової, так і після закінчення холодної війни. Протидіяти їй, ослабити – у цьому головне завдання військової контр-розвідки МАД.
Поруч з Федеральним відомством захисту конституції та Федеральною розвідувальною службою Федеральне відомство військової контррозвідки МАД – третя розвідувальна служба Німеччини на державному рівні. До МАД звертаються у тому випадку, коли підозрюваний у терористичній діяльності або у шпіонажі – військовослужбовець або посадова особа Міністерства оборони, а самої інформації недостатньо для початку процедури звільнення його з Бундесверу.
Предтечею МАД стала Контрольна комісія для проведення профілактичних заходів, створена у 1956 році. У цьому відомстві кандидати перевірялися на предмет професійної придатності, допуску до служби у Бундесвері та, у відповідних випадках, відхилялися з міркувань безпеки. Процес відбору був організований з особливою ретельністю та німецькою педантичністю. З 1957 до 1984 років структура працювала під назвою Відомство безпеки Бундесверу.
Після закінчення холодної війни та об’єднання Німеччини в структурі МАД відбулися зміни. До 1994 року існуюча трирівнева структура (відомство, групи, секції) зменшена до двох (розформовано групи). Місця дислокації із 28 скорочено до 14, а з 2008 року – до 12. У квітні 2012-го введено новий підрозділ – «Контррозвідувальний захист місій за кордоном», зменшено місця дислокацій до 7, проте вони дозволяють охопити майже всю Німеччину від Кіля до Мюнхена.
Крім роботи з внутрішньою інформаційною службою, МАД – спецслужба оборонного характеру з повноваженнями щодо забезпечення профілактичної роботи в Бундесвері, яка відповідає за 3 структурних сегменти: Міністерство оборони, Збройні сили та Адміністрацію Бундесверу. Сюди входять Федеральне відомство з військової техніки та закупівлі, інші відомства й установи, а також німецька військова інфраструктура в командних органах НАТО та в організаціях усередині держави і за кордоном. За межами цієї сфери діяльності МАД не має ніяких повноважень, це вже решта – компетенція Федеральної розвідувальної служби BND (аналог Служби зовнішньої розвідки). До речі, в особливих випадках МАД має право користуватися ресурсами та можливостями BND.
«Bild»: Elite-Einheit KSK war in Kundus beteiligtДо завдань МАД також належить охорона військової таємниці держави: перевірка та надання допуску до державної таємниці близько 56 тис. осіб на рік. У контексті контррозвідки в Інтернеті експерти МАД беруть безпосередню участь у роботі Національного центру кібербезпеки Німеччини у Бонні.
МАД збирає інформацію (довідки, донесення, документи) стосовно екстремістських та інших загроз Бундесверу як усередині, так і ззовні. Протидіючи шпіонажу та екстремізму, вона користується також розвідувальними даними, але не має власної агентурної мережі в Бундесвері.
Організаційно складається з таких підрозділів: центрального апарату; управління контррозвідки; управління боротьби з екстремізмом, тероризмом, шпіонажем та саботажем; управління контррозвідувальних заходів за кордоном; управління захисту військових таємниць та персональних даних; управління технічної підтримки; управління внутрішньої безпеки; управління психології контррозвідки; а також з 2000 року – навчального центру при Школі Федерального відомства захисту конституції, заснованої в 1955 році у м. Хаймерцхайм поблизу Бонна.

Таємничі будні
МАД отримує відомості з інформаційних джерел шляхом відкритих розслідувань та опитувань, з повідомлень військ та інших органів безпеки. За останні 5 років ідентифікувала близько 40 посадових осіб Бундесверу як екстремістів. Усіх було звільнено з військової служби та заведено слідство.
– Промисловий шпіонаж зі сторони Росії та КНР – більш важлива загроза для німецьких оборонних проектів. Саме на захист оборонного сектору від російських та китайських агентів, у першу чергу, направлені основні зусилля співробітників МАД, – вважає президент військової контррозвідки Ульріх Біркенхайєр. За його словами, російські та китайські спецслужби все ще не залишають спроб завербувати німецьких військових.
МАД повинен передбачити це, провести серйозне розслідування та попередити подібне. Відправних місць у Бундесвері для іноземних служб є багато. Кожного року закордонні військовослужбовці беруть участь у курсах та програмах обміну. Багато з них уже дипломатами повертаються до Німеччини за інформацією. Ці загрози військова контррозвідка МАД намагається передбачити та попередити. Як зазначив Біркенхайєр: «Наш девіз – “У сумніві для безпеки”».
Найбільшою загрозою для Бундесверу є шпіонаж під час розробки озброєння та військової техніки, тому у цій сфері МАД працює разом із Федеральним відомством захисту конституції.
МАД має законні підстави в окремих випадках спостерігати за приватним життям військовослужбовців, але після закінчення власне службового часу ці повноваження переходять до Федерального відомства захисту конституції, яке, зокрема, здійснює контррозвідувальні заходи під час роботи з резервістами.
Але МАД не займається тотальним контролем військовослужбовців. Робота пов’язана тільки з розслідуванням окремих випадків. Хоча, якщо військовослужбовця або співробітника підозрюють у шпіонажі чи саботажі, МАД може перевірити його діяльність в Інтернеті, щоб установити, чи не висловлював підозрюваний будь-яких думок та міркувань, які можуть допомогти в розслідуванні.
Ульріх Біркенхайєр підкреслив: «Останніми роками МАД здійснила ряд кроків, покликаних зробити службу більш відкритою для громадськості, і вкрай важливо, щоб люди знали про успіхи військової контррозвідки, зокрема ми раніше працювали через пресслужбу Бундесверу, а зараз маємо власну».

Час коміксів і час не до коміксів
Усе, пов’язане з МАД, до цього часу засекречувалося. Навіть штаб-квартира МАД у Кельні не мала відповідного позначення, і тільки на початку 2013 року на вхідних воротах поруч з табличками «Відомство сухопутних військ» та «Медичний центр Кельн» нарешті з’явилася табличка «Відомство військової контррозвідки».
Де звичайний читач може дізнатися про МАД? Декілька сторінок мізерної інформації на офіційному сайті Бундесверу, незначні дані у Вікіпедії. Це – найсекретніша спецслужба Німеччини. Навіть коли на сторінках засобів масової інформації з’являлися повідомлення про Федеральну розвідувальну службу або Федеральне відомство захисту конституції, про МАД ніде не згадувалося. Лише минулого року МАД вийшла з тіні, розповівши в журналі «Y», який видає Бундесвер, чим займалася останні півстоліття. Покращити ж імідж ця таємна служба вирішила за допомогою таємної зброї – коміксів: літом 2012 року з’явився черговий випуск журналу «Y», присвячений роботі військових контррозвідників, які виявляють шпигунів, ісламістів та неонацистів у Бундесвері. На чорно-білих малюнках «Добрі агенти МАД» зображено типові ситуації з роботи служби. Перший сюжет присвячено німецькому солдату, якого спокушає російська шпигунка. Вона намагається отримати від нього секретні документи, навзаєм пропонує йому багато грошей. Однак співробітники МАД вчасно розкривають її підступний план та запобігають державній зраді. В інших сюжетах контррозвідка рятує табір Бундесверу в Афганістані від бойовиків-ісламістів і допитує військовослужбовця, котрий слухає правоекстремістську музику.
Та попри все МАД залишається секретним органом, діяльність якого покрита таємницею для широких прошарків населення. Багато хто з німців взагалі не розуміє, чим там займаються та чи займаються чимось взагалі. Тому останнім часом до МАД в уряді Німеччини постало безліч питань. Причому настільки, що мова зайшла взагалі про доцільність її існування.Fuchs

Розформування? Ні, реформування!
Імідж МАД було вкінець зіпсовано участю її співробітників у провальній справі неонацистського вбивства. Ця спецслужба брала участь в операції «Ренштайг» (1997-2003 роки), під час якої спільно з Федеральним відомством захисту конституції слідкувала за право-радикальним угрупуванням, яке за період з 1998 по 2011 роки скоїло десять вбивств, декілька терористичних актів та більше десяти пограбувань банків на території Німеччини. Чому МАД займалася цим? Серед зазначеного угрупування були військовослужбовці Бундесверу. Сама операція набула сумної слави, коли з’ясувалося, що всі звіти Федерального відомства захисту конституції було знищено. І знищено відразу після того, як угрупування було розкрито. Комісія Бундестагу підозрює, що матеріали зникли невипадково. Саме з цієї причини пішов у відставку голова Федерального відомства захисту конституції Хайнц Фромм.
У вересні 2012 року міністр юстиції Сабіне Лойтхойзер-Шнарренбергер, представник Вільної демократичної партії, заявила: «МАД має бути розформовано. У такій формі, як вона є, вона нам більше не потрібна». Із цим погодилися також інші політики, зокрема Партія зелених та Партія лівих, сприймаючи МАД як пережиток холодної війни. При цьому перевага надається передачі завдань та повноважень МАД Федеральному відомству захисту конституції.
Проте міністр оборони Німеччини Томас де Мезьєр із цим не погоджується: «Що б було, якщо не було б МАД? МАД є необхідною умовою для безпеки німецьких військових. Поруч зі спецслужбами США, яких 15, ми маємо тільки 3». Він виступає тільки за реформування та скорочення апарату агентів.
14 вересня 2012 року в Берліні представник Міністерства оборони Німеччини заявив, що МАД буде змінено в рамках реформи силових структур Німеччини. Персонал МАД скоротять, а структуру не розформують, її мандат скоректують для більш оптимального виконання поставлених завдань. Одночасно оборонне відомство Німеччини підкреслило важливість збереження військової служби контррозвідки.
– Спеціалізація МАД – Бундесвер. Інші спецслужби Німеччини не мають того досвіду та знань. МАД незамінна для Бундесверу. Наші експерти, яких інтегровано в Бундесвер, володіють досвідом, набутим десятиріччями. Співробітники МАД – не сторонні особи. Їх відібрано з Бундесверу. Вони розмовляють мовою Збройних сил. Це надто високорозвинена організація, щоб її розформувати, – наголосив 18 лютого 2013 року у своєму інтерв’ю німецькому виданню «Die Welt» президент МАД.
Зокрема, як зазначив у статті «Воєнна розвідка в умовах сучасних світових викликів і воєнних загроз» Сергій Гмиза («Наука й оборона», № 2, 2013 рік), «…мета перетворень та реорганізація розвідувальних служб Німеччини – це необхідність охоплення всього спектру завдань, покладених військово-політичним керівництвом країни на воєнну розвідку». Допомагають німцям «охоплювати» згаданий спектр американці, які будують зараз у Німеччині свою нову військову базу, призначену для Агентства національної безпеки США. У Вісбадені зводять надсучасний Об’єднаний контрольний центр (вартість проекту становить понад 124 млн дол.).
Варто нагадати, що головне досягнення німців – це заповідь розподілу компетенцій. Як приклад, якщо поліція Німеччини веде розслідування і в його процесі зіштовхується зі співробітниками Федеральної розвідувальної служби Німеччини, то перша припиняє свої дії. Заповідь розподілу забороняє підключення співробітників секретних служб до поліцейських органів. Подібне реформування має за мету перерозподілити по-новому повноваження.
Німці шанують свої історичні цінності. Якщо МАД не була б потрібною, то її не було б створено. Ніщо не створюється просто так, особливо спецслужби. Чи може хтось припустити, що закінчилася холодна війна? Прийнятним та зручним вважається, що так. Але чи скінчилося протистояння між Заходом і Сходом? Все залишилося на тому ж рівні, тільки під іншими назвами та з іншими дійовими особами: замість загрози комунізму – загроза тероризму, замість Стратегічної оборонної ініціативи 1983 року – Стратегічна протиракетна оборона 2001-го.

Замість висновку
Останнє десятиріччя ситуація загроз з боку закордонних розвідувальних служб змінилася, принаймні стала іншою, як у часи холодної війни, хоча дружні відносини з центральними та східноєвропейськими країнами не стали приводом для згортання оперативної діяльності проти Німеччини або переведення своїх активних агентів до категорії «законсервованих». В однодумців Німеччини і не тільки завжди була потреба знати загальну картину щодо цієї держави, зокрема щодо її промислового та військового потенціалу.
Загальна картина змінилася, методи роботи стали іншими. Якщо раніше розвідники для роботи в темряві користувалися швейцарськими фотокамерами без спалаху, то сьогодні значний обсяг наступальної розвідувальної діяльності відбувається в Інтернеті. І ця війна ніколи не закінчиться мирним шляхом.
Вирішальним фактором безпеки Німеччини був і залишається Бундесвер. Саме тому він і надалі піддаватиметься атакам з боку сил, які намагаються підірвати безпеку країни.
Для іноземних розвідувальних служб та внутрішнього ворога Бундесвер зберігатиме роль мішені. У зв’язку з цим діяльність MAД завжди була надсекретною і надважливою. Це визнають й інші держави, які входять до НАТО та панікують, коли в німецькому уряді починають говорити про скорочення державних витрат за рахунок зменшення фінансування військової контр- розвідки МАД. Інакше кажучи, у майбутньому потрібно буде докласти чимало зусиль, аби розпізнати загрози та запобігти їм. Невже забулося, що саме Гамбург у Німеччині був місцем підготовки терористичних актів 11 вересня 2001 року, що призвели до двох війн? Та чи буде після цього розформовано військову контррозвідку МАД?
Сумнівно…

Олександр ЖИТНИК

 

Powered by Ajaxy