Журнал

ЗБРОЙНІ СИЛИ УКРАЇНИ: ПОСТУП РЕФОРМ – 2017

ЗБРОЙНІ СИЛИ УКРАЇНИ: ПОСТУП РЕФОРМ – 2017

День народження Збройних Сил України… Приємна нагода ще раз переглянути черговий відрізок нашої історії. Переосмислити здобутки й зробити висновки для поступу вперед. За кілька останніх років Українська армія трансформувалася, позбувшись атавізмів старої пострадянської моделі й набувши обриси сучасного зразка. Наше військо технічно оснащене, бійці добре навчені та сповідують ідеологію української автентичності. Їхній бойовий дух сформувався в умовах агресії проти України Російської Федерації – мілітарного сусіда, який воює не лише зброєю, а й потужною пропагандою. Тож нині, подумки повертаючись у минуле, можемо констатувати: попри те, що за свою понад чвертьстолітню історію армія переживала різні часи, нині ми маємо військо, гідне своєї держави і народу

Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак:
«Ситуація, яка склалася на Сході нашої держави, повністю контрольована військовими. Тих сил і засобів, які залучені, достатньо, аби впоратися з усіма завданнями, які стоять перед Збройними Силами України щодо захисту суверенітету і територіальної цілісності держави. У нас є молоді та розумні командири, які стали
справжніми офіцерами уже під час ведення бойових дій і знаходяться на своїх місцях. Вони володіють ситуацією, грамотно і виважено приймають рішення, вміло керують підлеглими»

Начальник Генерального штабу – Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії України Віктор Муженко:
«Нарощення оперативних і бойових спроможностей Збройних Сил України було і залишається головним завданням поточного та наступного року»

СТАНДАРТИ НАТО
Процес реформування відбувається за участю радників (експертів) із держав НАТО при Міноборони та Генеральному штабі, представників Проектного офісу реформ та Ради волонтерів. За окремими напрямами діють 66 радників із 14 країн – членів НАТО, зокрема 6 стратегічних радників високого рівня. Створено Центр управління реформами.
Міністерство оборони та Генеральний штаб виконували голов-не завдання, передбачене документами оборонного планування: до кінця 2020 року досягти оперативної і технічної сумісності зі збройними силами держав – членів НАТО.
40% структурних підрозділів Міністерства оборони і Генерального штабу реорганізовані та наближені до типової структури штабів Альянсу. Нині триває подальше розмежування повноважень та завдань цих та решти органів управління.
Впродовж 2017 року 48 внутрішніх аудиторів Міноборони пройшли навчання за програмою «Сертифікований внутрішній аудитор». Ще понад 200 підвищили кваліфікацію.
Бойовий досвід, набутий військовослужбовцями в антитерористичній операції, а також істотне покращення навчальної матеріально-технічної бази стали головною передумовою якісної підготовки військ. Протягом року створено навчальну матеріально-технічну базу двох нових та відновлено 9 наявних навчальних центрів. За стандартами НАТО підготовлено 9 батальйонів, 25 рот та понад 1400 інструкторів.

ЗАКОНОДАВЧІ ІНІЦІАТИВИ
2017 року ухвалено понад 100 законодавчих та інших нормативно-правових актів. Серед тих, які мають ключове значення для оборони держави, – Державна програма розвитку ЗС України на період до 2020 року, Концепція реформування та подальшого розвитку системи управління державою в умовах надзвичайного стану і в особливий період, Закон України «Про Єдиний державний реєстр військовозобов’язаних», постанови уряду «Про затвердження Угоди між Урядом України та Організацією НАТО з підтримки та постачання про партнерство з підтримки спільного управління предметами постачання», «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» тощо.
Цьогоріч набув чинності Перелік класифікації видатків Міноборони за прикладом держав-членів НАТО. 2017 року військовому відомству заплановано асигнувань у сумі 69 млрд грн (2,42 % ВВП). Це на 13 млрд більше, ніж у минулому. Кошторис наступного року передбачає 83,3 млрд грн. Отже, ЗС України переходять від «бюджету утримання» до «бюджету розвитку». В політику формування кошторису впроваджено євроатлантичні принципи: часовим горизонтом середньострокового планування є бюджетний рік плюс два наступні роки.

ПІДГОТОВКА ТА НАВЧАННЯ
Загалом проведено 30 заходів оперативної підготовки із залученням представників інших військових формувань та правоохоронних органів. Це, зокрема, командно-штабне навчання з територіальної оборони, командно-штабне навчання з Командуванням Повітряних Сил ЗС України «Блакитний тризуб-2017» та стратегічне командно-штабне навчання «Непохитна стійкість – 2017».
Міжнародні танкові змагання Strong Europe Tank Challenge 2017 («Сильна Європа»). Захід відбувся у Графенвірі (Німеччина). В танковому біатлоні НАТО наш підрозділ брав участь вперше. Українці виступали на штатній техніці – модернізованих Т-64БВ і були єдиними серед учасників, хто мав досвід участі в бойових діях. Проводили бойові стрільби, виконували вправи зі штатної стрілецької зброї, викликали вогневу підтримку, водили бойові машини, евакуйовували пораненого тощо.
Щорічні міжнародні маневри Sea Breeze-2017. У них взяли участь представники 16 країн світу. Корабельні тактичні групи відпрацьовували висадку морського десанту, проводили навчальні артилерійські стрільби, здійснювали водолазні спуски для пошуку вибухонебезпечних предметів тощо. Від української сторони залучалися судно розмагнічування «Балта», катер «Сокаль», фрегат «Гетьман Сагайдачний». Іноземних партнерів представляли екіпажі румунського корабля «Мачеларіу», американського ракетного крейсера The Hue City (CG-66), есмінця Carney (DDG-64), турецької субмарини Batıray тощо.
Багатонаціональні навчання Agile spirit-2017 проводилися на полігоні Орфоло у Грузії. Україну на них представляли наша морська піхота та авіатори ВМС. Відпрацьовували спільні дії разом з підрозділами країн-членів та партнерів Альянсу. Цьогоріч навчання такого масштабу із залученням українських підрозділів морської піхоти та морської авіації на теренах інших держав відбувалися вперше.
Українсько-американські командно-штабні навчання «Rapid Тrident-2017». Цьогоріч у них брали участь близько 2,5 тис. військовослужбовців з 15 країн світу, серед яких Україна, США, Канада, Болгарія, Грузія, Естонія, Італія, Латвія, Литва, Молдова, Норвегія, Польща, Румунія, Туреччина та Великобританія. Мета – обмін передовим досвідом між представниками армій провідних країн, покращення взаємодії між штабами і підрозділами Сухопутних військ України, США, армій країн-учасниць і партнерів НАТО, а також членів програми «Партнерство заради миру».

ЛОГІСТИКА
У Збройних Силах України продовжується створення єдиної системи логістики. Сьогодні куратором питань логістичної реформи є Головне управління логістики. В подальшому військові частини безпосередньо забезпечуватиме Командування сил логістики, яке має бути сформоване до кінця 2019 року.
Змінюються підходи до системи харчування в місцях постійної дислокації та районах виконання бойових завдань. Поточного року введено нові норми харчування військовослужбовців та затверджено Каталог продуктів, що відповідає стандартам НАТО.
17 військових частин уже переведено на нову систему, яка показала свою ефективність й отримала позитивні відгуки від українських армійців. Загалом до кінця 2017 року харчуватися по-новому будуть 23 військові установи Збройних Сил України.
Запровадження нового сухого пайка українського воїна – довгоочікувана подія для Збройних Сил України! Зараз сухпайки наші захисники використовують у зоні бойових дій. Новий набір містить повноцінний денний раціон за всіма світовими стандартами. Цей пайок сухим не назвеш, адже до нього увійшли й перші страви. Все по-домашньому: борщ, суп, м’ясні страви, родзинки, солодощі, мед, шоколад, кава, чай, жувальна гумка та одноразовий посуд. Підігріти будь-яку страву можна без вогню, а просто помістивши її у спеціальний пакет розігріву. За відгуками воїнів, нова їжа ситна та смачна, харчування нею є задоволенням…
Питання речового забезпечення Українського війська також особливо важливе. 20 листопада 2017 року Міністр оборони Украї-ни Степан Полторак підписав наказ про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил Украї-ни. Відтепер військовий мундир прикрашає нова символіка та нарукавні знаки, а берети набули гарного вигляду та мають широку кольорову гаму. За основу нових українських одностроїв взято досвід провідних армій Європи у поєднанні з національними традиціями. Військова форма стала стильною та зручною.

РОБОТА З ПЕРСОНАЛОМ
Нині в Україні дедалі популярнішою стає військова служба за контрактом. З початку цього року контракт зі Збройними Силами України уклали понад 31 тисячу громадян, зокрема, на військову службу прийнято понад 2 тисячі офіцерів запасу.
Відбулися зміни в системі комплектування Збройних Сил України. Так, уперше запроваджено призов на військову службу офіцерів запасу строком на 18 місяців.
2017 року особлива увага приділялася підготовці резервістів. Навчальні збори цього року пройшли понад 30 тисяч військовослужбовців резерву. Загалом до оперативного резерву Збройних Сил України зараховано близько 136 тисяч осіб. 111 тисяч із них призначено до резерву першої черги бойових бригад та полків. Також по всій території України проведено близько 6 тисяч заходів територіальної оборони.
2017 року в Чернігівській області започатковано пілотний проект щодо створення на базі військових комісаріатів територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Планує-ться, що з 2018 року всі військові комісаріати України працюватимуть за новою моделлю. Реформа військкоматів посилить заходи вербування громадян на військову службу за контрактом, поліпшить обліково-мобілізаційну роботу, забезпечить прозорість і підвищить якість надання адміністративних послуг громадянам. Схожі «вербувальні» центри успішно функціонують у США, Франції та Німеччині. Не менш важливий напрямок – підвищення ролі сержантського та старшинського складу Збройних Сил України.
Сьогодні структура багаторівневої системи підготовки сержантів відповідає стандартам провідних іноземних країн. Лише поточного року для комплектування посад військових частин підготовлено близько 3 тисяч молодших командирів. Загалом за останні три роки понад 3,7 тисячі сержантів із вищою освітою посіли первинні офіцерські посади в армійських підрозділах та отримали відповідні військові звання.
2017 року Президент України своїм Указом присвоїв почесні найменування військовим частинам та підрозділам Збройних Сил України, воїни яких успішно воювали проти окупантів на Сході України. Зокрема легендарна білоцерківська 72-га механізована бригада відтепер носить ім’я Чорних Запорожців, прославлена у боях 24-та механізована з Яворова – названа іменем короля Данила, а 1-й окремій танковій бригаді з Чернігівщини присвоєно найменування – «Сіверська». Також почесної назви «Броди» удостоєна 16-та бригада армійської авіації, а 48-ма інженерна – стала Кам’янець-Подільською.
З початку особливого періоду за мужність, героїзм і високий професіоналізм під час виконання бойових завдань понад 39,5 тисячі військовослужбовців і працівників Збройних Сил України отримали державні нагороди.
Майже 50 тисяч військово-службовців нагороджені відзнаками та цінними подарунками Міністерства оборони України.
Понад 218 тисяч військово-службовців та працівників Збройних Сил України – учасників АТО отримали статус учасника бойових дій.

ПЕРЕОЗБРОЄННЯ
Цього року для Збройних Сил України закуплено та поставлено з державних підприємств понад 26,5 тисячі одиниць боєприпасів різного призначення та 1736 зразків озброєння. Серед них – модернізована та нова авіаційна, броньована, радіолокаційна, автомобільна, інженерна техніка та артилерійські системи.
2017 року наша армія отримала 18 нових зразків озброєння та військової техніки, зокрема броньований автомобіль «Козак-2», легкий переносний ракетний комплекс «Корсар», безпілотний авіаційний комплекс Fly Eye, снайперські гвинтівки та спеціальні автомати. Триває копітка робота з ремонту та відновлення техніки. З початку року ремонтно-відновні підрозділи повернули до строю близько 11 тисяч одиниць різного озброєння. Також близько 700 зразків ОВТ відновили Державні підприємства оборонно-промислового комплексу. Відновлення боєздатності військ перебуває на особистому контролі Президента та Міністра оборони України.

СОЦІАЛЬНА ПІДТРИМКА
Керівництво держави та оборонного відомства приділяє особливу увагу соціальному захисту українських армійців. Зокрема в структурі грошового забезпечення військовослужбовців з 1 січня 2018 року збільшаться посадові оклади та оклади за військовим званням. Їхній розмір визначатиметься залежно від установленого в Україні прожиткового мінімуму (мінімальної заробітної плати).
Важливе питання – забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України житлом. Так, упродовж 2017 року серед українських захисників розподілено 818 квартир, 374 учасників АТО забезпечено житлом, 20 сім’ям виплачено грошову компенсацію в сумі 6,9 мільйона гривень. Крім цього, проект Державного бюджету на 2018 рік передбачає виділення 1 мільярда гривень на будівництво житлових комплексів для військовослужбовців-контрактників.
Також особлива увага приділяє-ться медичній реабілітації украї-нських захисників – учасників АТО. З цією метою створено єдиний орган медичного забезпечення стратегічного рівня – Головне військово-медичне управління. Впродовж 2017 року у закладах медичної реабілітації пройшли лікування понад 9 тисяч осіб.

 

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Powered by Ajaxy