Журнал

ЗРУЧНО ВОЮВАТИ – ЛЕГКО ПЕРЕМАГАТИ

ЗРУЧНО ВОЮВАТИ – ЛЕГКО ПЕРЕМАГАТИ

Кілька років знадобилося Збройним Силам України, аби стати сучасною професійною силою, здатною протистояти будь-якому ворогу. Українські воїни-герої  це неодноразово демонстрували й демонструють дотепер у зоні бойових дій на Донбасі, захищаючи рідну землю від знахабнілих російських окупантів…

Але війна та заявлений курс до НАТО вимагають якісних змін не лише у фаховій підготовці та вишколі. Важливою складовою боєздатності будь-якої армії є належне забезпечення її солдата. У нашому війську реформуванням цього напрямку займається Головне управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України. Його сектор відповідальності – якісне матеріальне забезпечення воїна, адже він не повинен думати, що одягатиме, або їстиме. Дбати про нашого захисника – ось їхня, так би мовити, передова.

У військовому бюджеті на 2017 рік у порівнянні з минулими значно збільшено фінансування речового забезпечення нашої армії. Тому серед армійської амуніції, котру закупають поточного року, є низка новинок, якими забезпечать кожного військово­службовця Збройних Сил України, передусім у зоні бойових дій.

З останніх розробок Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення особливу увагу привертає новий комбінезон для воїнів-танкістів, новітній балістичний модульний бронежилет, розвантажувальний тактичний захисний ремінь та індивідуальний маскувальний комплект.

Наприклад новий модульний бронежилет відрізняється від того, який зараз перебуває на озброєнні армії.

Насамперед він відповідає всім стандартам НАТО. Модульна система «броника» має додатковий захист для плечей, шиї, трапеції, попереку, паху та внутрішньої частини стегон. Для захисту використовуються полегшені керамічні плити. Ще одна особливість бронежилета – наявність протиуламкового пакету на основі надвисокомолекулярного поліетилену для захисту тулуба. Бронежилет обладнано системою швидкого скидання. Тобто він відповідає потребам індивідуального захисту під час виконання конкретного бойового завдання. Наприклад, під час швидкого пересування по місцевості військовослужбовець може від’єднати пев­ні елементи або ж навпаки, приєднати усі необхідні броньовані пластини в бою для більш надійного та дієвого захисту.

Ця система – інноваційна. Модулі бронежилета дозволяють підібрати різні комбінації захисту. Його вага не перевищує 13 кілограмів і зараз цей зразок на фінальний стадії розробки і проходить тестування в зоні АТО. За словами  розробників, новий бронежилет буде по-справжньому універсальним, зручним та надійним.

Ще однією знаковою новинкою, над якою попрацювали фахівці Головного управління, є форма-комбінезон для водіїв-механіків танка. Це спорядження вже протестоване у спеціальній термокамері з подачею вогню під високим тиском. Комбінезон пройшов «іспит» на «відмінно»: костюм не горить навіть після тривалої процедури запалювання. Адже він виготовлений зі спеціального арамідного матеріалу, який широко використовується для пошиття таких костюмів танкістів Німеччини і США. Український комбінезон випробували на собі танкісти й артилеристи в зоні бойових дій, і бійці позитивно оцінили зручність нової форми, тож її вже прийнято на «озброєння» танкових підрозділів.

На увагу заслуговує і розвантажувальний тактичний захисний ремінь,  який є окремим елементом спорядження зі складу бойового єдиного комплекту. Виріб має полегшити використання та транспортування елементів індивідуального спорядження, розміщених на ньому. Ремінь складається з плечових розвантажувальних лямок і пояса, забезпечує вільні рухи і зміну положення тіла військовослужбовця під час виконання бойових завдань. Він не перешкоджає прихованому пересуванню по-пластунськи, навприсядки тощо.

Ремінь зручно регулювати і військовослужбовець може підігнати його під свою статуру та зріст. Сам пояс має ширину 16 см та охоплює практично весь тулуб. Він розділений на сім секцій, які по всій довжині мають три ряди строп під систему Молле. Найдовша поясна секція зроблена у вигляді клапана, що в нижній частині закривається на текстильну застібку. Вага ременя – 574 грамів, і він нині широко використовується українськими захисниками у зоні АТО.

Також викликає зацікавленість розроблений та затверджений новий костюм спеціальний у зимовому та літньому варіанті. У народі його називають просто «гірка». Цей зразок повністю розроблено з ініціативи українських воїнів з урахуванням їхніх потреб.

Тканина костюма спеціально збільшеної міцності і призначена для використання у складних бойових умовах. Кишені, застібки та вентиляційна система виконані за вимогами військовослужбовців Збройних Сил України. І незабаром перші комплекти «гірки» надійдуть у війська.

Нещодавно у нормі забезпечення з’явився індивідуальний маскувальний комплект, який не має аналогів. Його далекі родичі – це так звані маскхалат та «берізка». Цей комплект також інноваційний, адже спроектований та виготовлений з ініціативи українських снайперів.

Індивідуальний маскувальний комплект буде максимально зручний і якісний. Він складається з куртки анораку, спеціальних штанів та снайперської накидки.

Куртка і штани мають спеціальні кишені, манжети, зони доступу до спорядження, яке знаходиться під костюмом. Практично на всьому комплекті нашита сітка для маскування під особливості місцевості. Завдяки такій розробці воїн-снайпер зможе сам підготувати костюм до виконання бойових завдань на конкретній місцевості.

Заступник начальника відділу розробки речового майна Головного управління РСМЗ ЗС України молодший лейтенант Алеся Малій бере безпосередню участь у моделюванні обмундирування для українських воїнів. Вона дуже добре знає всі тонкощі цієї справи.

– Ми наполегливо працюємо над розробкою новітнього обмундирування і спорядження для українських захисників. Уже не один десяток зразків затверджені та експлуатуються у Збройних Силах України та безпосередньо на передовій, – розповідає вона.

Абсолютно всі зразки обмундирування відповідають стандартам НАТО. Під час виготовлення військового спорядження використовують сучасні європейські технології. Наприклад, Gore-tex – спеціальна мембрана для взуття, яка дозволяє нозі дихати і повністю водонепроникна, Polartec – спеціальна утеплена тканина з повітряними подушками, яка виконує функцію термоса для нагрівання тіла та аналоги.

Значну  увагу фахівці Голов­ного управління приділяють питанням продовольчого забезпечення української армії. Новий сухий пайок – їхня безпосередня заслуга, а для Збройних Сил України – довгоочікувана подія! Перші партії сухпайків наші захисники отримали в зоні бойових дій. Відтепер вони не обиратимуть між консервованою перловкою чи гречкою. У новий набір входить повноцінний денний раціон за всіма світовими стандартами. Цей пайок сухим не назвеш, адже до нього увійшли й перші страви. Все по-домашньому: борщ, суп, м’ясні страви, родзинки, солодощі, мед, шоколад, кава, чай, жувальна гумка та одноразовий посуд.

Підігріти будь-яку страву можна без вогню, а просто помістивши її у спеціальний пакет розігріву. За відгуками воїнів, нова їжа ситна та смачна, харчування нею є задоволенням…

Також у Головному управлінні розвитку та супроводження матеріального забезпечення функціонує відділення військової символіки, яким керує старший лейтенант Юрій Іванченко. Він розповів про особливості розробки нових українських емблем.

– Незабаром будуть затверджені нові елементи військової символіки. Наразі над їхньою розробкою ведеться активна робота. Враховується історичне минуле Українського війська, новітня історія, а також побажання військовослужбовців та командирів, які прагнуть відобразити особливості військової частини, її бойовий шлях і традиції. Активно обговорюється й питання зміни кольорів беретів різних підрозділів та емблем родів військ, – розповів офіцер.

Наприклад, цього року до 100-річчя Української Народної Республіки фахівці управління спільно зі спеціальною робочою групою розробили нові нарукавні знаки. Побачити їх на одностроях українських воїнів можна буде під час військового параду до Дня незалежності України 24 серпня.

 

Віталій ПІКУЛЬ

Powered by Ajaxy