Миротворчість

БАЛКАНСЬКИЙ СПОКІЙ В УКРАЇНСЬКИХ РУКАХ

БАЛКАНСЬКИЙ СПОКІЙ В УКРАЇНСЬКИХ РУКАХ

Понад півтисячі українських військово-службовців виконують миротворчі місії у восьми країнах світу. Цьогоріч 15 липня вперше за часи незалежності відзначався  День українського миротворця.

Загалом, починаючи з 1992 року, понад 39 тис. військовослужбовців Збройних Сил України брали участь в операціях з підтримання миру і безпеки у всьому світі. Під егідою НАТО та ООН нині українські миротворці забезпечують мир у Косово, Ліберії, Конго, Судані, Афганістані та інших країнах.
Один з чисельних українських миротворчих контингентів перебуває у Косово у складі багатонаціональної бойової групи «ІСТ» сил КФОР.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Понад сто шістдесят українців спільно з військовиками країн-членів НАТО зміцнюють сьогодні мир у цьому регіоні.
Наприкінці квітня до виконання завдань у Косово приступили військовослужбовці 17-ї ротації українського національного контингенту сил КФОР, сформованого на базі 30-ї окремої механізованої бригади. Вони замінили десантників із 79-ї окремої аеромобільної бригади, які протягом року виконували миротворчі завдання на Балканах.
Десантники забезпечували пересування місцевих жителів, надавали гуманітарну допомогу, цілодобово чергували на блокпостах, перевіряли автомобільний транспорт і населення щодо наявності зброї, вибухівки, наркотичних речовин та контрабанди.
«Я мав за честь командувати багатонаціональним угрупованням військ, до складу якого входили високопрофесійні військові з аеромобільного підрозділу Збройних Сил України, – зауважує командир багатонаціональної бойової групи «EAST» полковник американської армії Веймон Сторі. – За час служби в Косово вони виконали багато важких завдань у різних критичних ситуаціях. Українські десантники зарекомендували себе як віддані роботі професіонали, здатні на самопожертву. Вони складали найбільш боєготову надійну частину мого з’єднання».
Українські військовики залучаються також до охорони базового табору «Bondsteel».
«Військовослужбовці здобули безцінний досвід при виконанні бойових завдань, мали змогу користуватися новітніми засобами зв’язку, навігації», – наголошує командир 4-го спеціального взводу (16-та ротація) капітан Богдан Столярчук.
Крім того, українські миротворці виконували інженерні роботи, здійснювали охорону військових баз КФОР. А також проводили синхронізовані патрулювання з підрозділами косовської поліції та спільні патрулювання вздовж адміністративно– розмежувальної лінії з військовослужбовцями збройних сил Сербії.
До складу багатонаціональної бойової групи (БНБГ) «Схід», крім українців, входять підрозділи США, Франції, Німеччини, Польщі, Хорватії, Вірменії, Туреччини, Румунії та Марокко. Загалом за дванадцять місяців наші військові виконали понад тисячу двісті різноманітних завдань.
Командир 16-ї ротації в Косово підполковник Ілля Федоренко, аналізуючи виконання місії своїми підлеглими, запевняє, що неодноразово мав змогу переконатися у професіоналізмі та сумлінності військовослужбовців. Управління контингенту та командири спеціальних взводів зосереджували всі свої зусилля на ретельній підготовці особового складу до виконання тих чи інших бойових завдань, а також щоб не допустити запізнень, розбіжностей та зривів.
DSC_0813Напередодні виконання бойових розпоряджень постійно здійснювалися рекогносцировочні (ознайомчі) патрулювання у визначеній зоні інтересів БНБГ «Схід».
«Ми впоралися по усіх статтях. Нам було нелегко, тому що на нашу ротацію були покладені завдання, що раніше не виконувалися в таборах, які щойно побудували. Відрізнялися завдання по патрулюванню, несенню служби, охороні об’єктів, але ми їх виконали успішно і головне – отримали неоціненний досвід…» – підкреслює Ілля Федоренко.
Вистачало роботи й українським саперам, адже в косовській землі і досі поховані тисячі снарядів та мін. За словами миротворців, особливо багато небезпечного «залізяччя» у гірській місцевості та старих зруйнованих будинках. В одному з них, поблизу комунікаційного центру Маунт Цвілен, українські сапери з групи розмінування виявили та знешкодили 150-міліметрову британську касетну бомбу вагою більше 1 кг.
«Все, що я чув про український контингент і з яким я мав велику честь спілкуватися та працювати, виїжджати на спільні завдання, – це лише позитив. Тож на рахунок українських миротворців від себе особисто можу сказати лише добрі слова, це дуже професійні солдати, які завжди виконують свою місію на відмінно», – так оцінює співпрацю з нашими земляками військовий сапер, представник збройних сил США Валерій Дідіченко.
За час перебування у складі національного контингенту з кінця грудня минулого року військові інженери виконали майже 200 завдань та перевірили на наявність вибухонебезпечних предметів близько дев’яти тисяч квадратних метрів місцевості.
Миротворці зізнаються, що навряд чи це можна було б зробити без допомоги їхнього чотирилапого друга – німецької вівчарки на ім’я Ларс. Цей собака став справжнім улюбленцем багатонаціонального контингенту.
За плечима старшини Андрія Квасова вже друга місія в Косово. Він, як досвідчений миротворець, який до того ж досконало володіє англійською, виконував обов’язки офіцера зв’язку та взаємодії. Андрій розповідає, що в цьому регіоні все досить швидко змінюється. Прогрес за два останні роки – очевидний. 

«У нас було дуже багато спостережних патрулювань. А у ті часи, коли окремі контингенти здійснювали ротації, українцям доводилося виставляти патрулі у більшості муніципалітетах», – розповідає старшина Андрій Квасов. За його словами, на день припадало чотири патрулі по муніципалітетах і ще один – синхронізований патруль – уздовж адміністративно-розмежувальної лінії Косово-Сербія. Так у КФОР називають кордон, тому що сербам це слово дуже не подобається. Окрім цього, українці забезпечували охорону комунікаційного центру. Зараз це завдання з них знято, але покладено інше – упередження можливої контрабанди палива та худоби.Копия 198_2234«Свої завдання контингент виконував, як і завжди, успішно та впевнено. Що серби по одну сторону кордону, що по іншу – для нас вони однакові люди. Вважаю, що лише нормальне спілкування сприяє успішному виконанню завдань», – переконаний заступник командира національного контингенту (16-та ротація) майор Руслан Прусов. 

Із впровадженням принципу переходу від другої фази «Стримуючої присутності» до третьої фази «Мінімальної присутності» командуванням КФОР перед– бачено перехід від планового патрулювання районів відповідальності й адміністративного кордону із Сербією до дій за викликом або при отриманні даних про загострення обстановки в певному районі  Косово.
Міжнародний контингент КФОР під керівництвом Альянсу був розгорнутий у Косово у 1999 році. Нині його чисельність становить близько п’яти з половиною тисяч військовослужбовців з країн-членів Північноатлантичного союзу та країн-партнерів організації. Загалом представники тридцяти країн беруть участь у миротворчій місії у цьому регіоні.
Незважаючи на офіційні повідомлення керівництва НАТО щодо перенесення процесу скорочення чисельності місії КФОР на невизначений термін, на даний час сили КФОР продовжують реформування, зменшуючи свою присутність у Косово.
Cкорочення таборів та зменшення особового складу пов’язано зі стабілізацією обстановки в Косово і планами щодо поступової передачі повноважень від місії НАТО КФОР місцевим правоохоронним органам і структурам міжнародних організацій.
Очікується, що у найближчому майбутньому основні завдання КФОР будуть по- кладені на підрозділи розвідки, резерву й об’єднані регіональні групи взаємодії та моніторингу.
На відміну від попередників, військово- службовці 17-ї ротації українського контингенту мають відповідне спорядження та можуть за необхідності брати участь у завданнях щодо контролю натовпу. За словами командира майора Володимира Кокорєва, всі бойові розпорядження, поставлені командуванням багатонаціональної бойової групи «ІСТ», будуть виконані його підлеглими вчасно, в повному обсязі і на належному рівні.
Миротворчість, переконані експерти, завжди залишатиметься«затребуваною». За останні півстоліття лише під егідою ООН у світі було розгорнуто понад сімдесят миротворчих операцій, в яких брали та нині беруть участь близько мільйона солдатів миру з понад ста тридцяти країн. Україна у миротворчій тематиці є одним із ключових гравців. Від цього імідж нашої країни на міжнародній арені тільки покращується.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAУ квітні цього року прем’єр-міністр Косово Хашим Тачі і прем’єр-міністр Республіки Сербія Івіца Дачич парафували договір про нормалізацію двосторонніх відносин Белграда і Пріштіни. Після підписання угоди пройшла зустріч у штаб-квартирі НАТО. У присутності Верховного представника Європейського Союзу у закордонних справах і політики безпеки Кетрін Ештон сербська делегація отримала гарантії того, що косовські сили безпеки не зможуть увійти на Північ Косово, крім випадків стихійних лих. Але і цього разу їм знадобиться схвалення як керівництва НАТО, так і місцевих сербських громад.
Підписання угоди між Косово і Сербією – лише один крок на шляху до порозуміння. А допоки буде необхідність, наш національний контингент і надалі забезпечуватиме підтримку миру і стабільності у цьому багатостраждальному балканському регіоні.

Богдан СЕНИК,
Олександр БІРЧЕНКО

Powered by Ajaxy