Миротворчість

Пишаємося тими, хто формує бренд «Україна»

Пишаємося тими, хто формує бренд «Україна»

Важко піддавати сумніву величезний внесок українських військовослужбовців, які виконували та виконують завдання під прапором Об’єднаних Націй, у справу підтримки миру й безпеки та зміцнення позитивного іміджу України на міжнародній арені.

Посадка Мі-24Сьогодні 1 118 військовослужбовців Збройних Сил України беруть участь у 13 операціях з підтримання миру і безпеки на територіях 7 країн світу.
На тлі основних тенденцій сучасного миротворчого процесу участь Збройних Сил України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки є доцільною та корисною, оскільки дає можливість набути неоціненного досвіду спільних дій під час підготовки, планування, організації та всебічного забезпечення міжнародних операцій. Ще на початку року у Збройних Силах України проводилися заходи, спрямовані на удосконалення системи підготовки і комплектування національних контингентів, зокрема авіаційних підрозділів.
Було прийнято рішення щодо збільшення терміну їхнього перебування в операціях (місіях) з підтримання миру від 6 до 9 місяців.
Щодо національного контингенту у складі сил КFOR у Косово, то термін його перебування в районі виконання завдань залишатиметься без змін – 12 місяців. Крім того, участь в операціях дозволяє підняти на якісно новий рівень підготовку як підрозділів у цілому, так і навченість окремих військовослужбовців без додаткових витрат з боку нашої держави. Так, в окремих вертолітних загонах було підготовлено на підвищення класної кваліфікації 40 % від загальної чисельності льотного складу і 45 % від загальної чисельності офіцерів бойового управління армійської авіації.
Наведемо таку цікаву статистику. Середній наліт льотчика-миротворця у місії за одну ротацію становить до 120 годин. Для порівняння, середній наліт льотчика на Батьківщині не більше 27 годин на рік. Як бачимо, пілот, який виконує завдання протягом однієї ротації, отримує такий досвід, який він може отримати в Україні лише за 8-10 років. Орієнтовна вартість підготовки одного льотчика в Україні до рівня «Військовий льотчик 3-го класу» становить – 3 660 тис. грн, у тому числі: орієнтовна середня вартість однієї години нальоту – 13,2 тис. грн, пального – 1 485 тис. грн, з урахуванням «сухої» години нальоту (амортизації авіаційної техніки) – 2 175 тис. грн. Саме такі факти красномовно говорять про найвищий пілотаж – зуміти взяти від ситуації подвійну, потрійну вигоду. Що і роблять українські льотчики, готуючи собі молоду зміну. Завдяки участі підрозділів Збройних Сил України в операціях з підтримання миру і безпеки у складі всіх механізованих (аеромобільних) бригад існує 1-2 штатних підрозділи рівня батальйон, які мають практичний досвід виконання завдань у сучасних міжнародних операціях у складі багатонаціональних сил. Зазначене суттєво підвищує рівень боєздатності та готовності Збройних Сил України забезпечувати адекватне реагування на сучасні виклики і загрози.
DSC_0077

Також протягом цього року відбулася трансформація діяльності Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані,
що, насамперед, передбачає перехід від проведення суто бойових операцій до зосередження зусиль на виконанні функцій інструкторів-радників, наданні підтримки афганським урядовим силам у проведенні самостійних операцій, розвитку їх спроможностей, покращенні рівня підготовки особового складу й оснащеності афганських підрозділів. На сучасному етапі в Афганістані виконують завдання 28 військовослужбовців Збройних Сил України (із них 23 офіцери, серед яких військові лікарі, спеціалісти з розмінування, фахівці в галузі цивільно-військового співробітництва, радники й офіцери штабів. На сьогодні проводяться консультації з партнерами стосовно подальшої участі українського персоналу (радників, військових лікарів, спеціалістів з розмінування тощо) у коаліційних зусиллях з розбудови та розвитку ефективних афганських національних сил безпеки, спроможних самостійно підтримувати мир і спокій у країні.
Також протягом 2013-2014 років заплановано активізувати участь Військово-Морських Сил Збройних Сил України в операціях з підтримання миру і безпеки на морі під проводом ЄС та НАТО, а також у складі регіональних операцій. Щодо фінансових аспектів участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, то за 10 років, тобто у період 1992-2013 років, компенсування витрат за участь миротворчих сил України в міжнародних безпекових операціях, за миротворчу діяльність національних контингентів України від міжнародних організацій до державного бюджету України надійшло 478,8 млн доларів США.

519_1904Фактори ризику або що таке діяльність з підтримання миру
Якщо говорити про діяльність з підтримання миру на Африканському континенті українських вертолітних загонів, то вона є одним із найбільш ефективних інструментів, наявних у розпорядженні командування штабів Місії ООН для надання допомоги країнам, які досі переживають складний період виходу з конфліктної ситуації. Немає сумніву, що всі миротворці в Ліберії, у Демократичній Республіці Конго та у Кот-Д’Івуарі забезпечують безпеку, політичну підтримку і сприяють зміцненню миру в країнах, що поступово виходять з кризи. У своїй діяльності з підтримання миру вони керуються трьома основними принципами. Це згода сторін, безпристрасність, незастосування сили, за винятком випадків самооборони і захисту мандата. Ясна річ, що сьогодні багатопрофільні операції з підтримання миру в Африці проводяться не лише в інтересах забезпечення миру і безпеки, але і в цілях сприяння політичному процесу, захисту цивільних осіб, роззброєння, демобілізації і реінтеграції колишніх комбатантів, у наданні допомоги в організації виборів, захисті і заохоченні прав людини та відновленні законності. І все це є пріоритетним також і для даних країн. А гарантувати успіх сьогодні не може ніхто, оскільки діяльність по підтримці миру здійснюється зараз у складних як у фізичному, так і в політичному плані умовах. Проте за 10 років, у тому числі і завдяки перебуванню в Ліберії українського вертолітного загону, Місія ООН у цій країні досягла значних успіхів. Це неодноразово відзначали її керівники.

Злет – Посадка… DSC_0627

За час перебування в Африці склад українського контингенту у Демократичній Республіці Конго зазнав уже три ротації. Спекотна африканська точка продовжує випробовувати українських військових на знаходження спільної мови з народом іншої релігійної культури та на здатність працювати в багатонаціональній Місії за оонівськими стандартами.

На аеродромі міста Гома інтенсивність польотів льотчиків українського національного контингенту 18-го окремого вертолітного загону останнім часом підвищилася. Основними задачами українських вертолітників на Африканському континенті і надалі залишається авіаційне супроводження вертольотів Місії, авіаційна підтримка сил швидкого реагування, повітряна розвідка, доставка пошуково-рятувальних груп, гуманітарних вантажів у важкодоступні райони країни тощо. На сьогодні в загоні 4 бойових вертольоти Мі-24 та пара військово-транспортних Мі-8. Нерідко усі повітряні судна одночасно задіяні у виконанні завдань Місії. Організаційно український загін входить до складу бригади багатонаціональної бригади «Північне Ківу» і виконує завдання у зоні відповідальності – провінції Північне Ківу ДР Конго. Щодня після надходження наказу на польоти від командира бригади починаються підготовчі заходи. Командир загону, досвідчений льотчик-снайпер, полковник Андрій Когут доводить основні завдання, маршрути руху, варіанти заправки і конфігурацію заряджання авіаційного озброєння.
Основна особливість пілотування авіаційної техніки в ДР Конго – це високогір’я, понад 1500 метрів над рівнем моря. Часто льотчики виконують завдання на висотах, близьких до максимальних – майже 4000 метрів. Часто на політ впливають складні метеоумови, які у зоні можуть швидко змінюватися. Також техніку пілотування, зльоту-посадки ускладнює розріджене повітря, вулканічний пил, вертолітні майданчики обмежених розмірів. Усі екіпажі добре підготовлені, чимало льотчиків мають досвід польотів у Ліберії, Сьєрра-Леоне, Кот-д’Івуарі.
Під час візиту до базового табору командир загону льотчик-снайпер полковник Андрій Когут зустрівся із заступником Генерального секретаря ООН – головою департаменту польової підтримки місіс Амірою Хак (Ameerah Haq). – Ви, українці, – є сильним стабілізуючим чинником. Завдяки діям вашого загону майбутнє місії у ДР Конго, у цілому, вселяє оптимізм, – зазначила вона.

к либерииСоціальна складова
Експерти констатують, що українські військові, з честю виконавши доручені завдання і повернувшись додому, на превеликий жаль, не завжди відчувають належну турботу з боку держави. Проте, заслуживши повагу й авторитет у світі, миротворці потребують захисту і підтримки у власній країні, принаймні так кажуть у «Союзі учасників миротворчих операцій» і нарікають, що парламентарі блокують ухвалення законів щодо соціального захисту і правового забезпечення миротворців. Міністерство оборони робить усе можливе, аби компенсувати в плані соціального захисту солдатам та офіцерам ту моральну (а інколи й фізичну) шкоду, якої вони зазнали під час участі в різноманітних збройних конфліктах. Проте не все залежить від військового керівництва. Для вирішення деяких питань не обійтися без законотворчої ініціативи державного рівня.

Вячеслав Петровський

Powered by Ajaxy