Журнал

«Танкова битва» при Графенвері

«Танкова битва» при Графенвері

Українські екіпажі вперше взяли участь у танковому біатлоні Strong Europe Tank Challenge 2017 у Німеччині і справили враження на військових НАТО

Українські Т64Б1В змагалися з «Абрамсами», «Леопардами» та «Леклерками». І хоча Україна не здобула перемоги, виступ українських танкістів вразив натовських військових. Адже на машинах, сконструйованих у 60-ті роки, екіпажі демонстрували чудеса маневреності та влучності. Загалом це був достойний дебют.

Міжнародні танкові змагання Strong Europe Tank Challenge 2017 «Сильна Європа», проводилися з 7 по 12 травня на сучасному за всіма стандартами НАТО полігоні Командування підготовки 7-ї армії ЗС США у Графенвері, Німеччина. Організатори змагань — командування ЗС США в Європі та командування Сухопутних військ ЗС ФРН — ставили за мету підвищення технічного і професійного досвіду танкових підрозділів в арміях країн Європи.

Поряд з танковими підрозділами Збройних сил США, ФРН, Франції, Польщі та Австрії нашу країну представляла 14-та окрема механізована бригада, танкісти якої пройшли вітчизняний відбір. Саме, взвод капітана Романа Багаєва на своїх штатних Т-64БВ спочатку переміг у конкурсі на кращий танковий взвод Сухопутних військ Збройних Сил України, обійшовши навіть екіпажі на БМ «Булат» та танкістів на танках  Т-80БВ. Варто зазначити, що підлеглі капітана мають реальний бойовий досвід, набутий під час запеклих боїв на Сході нашої країни: на Савур-Могилі, під Дебальцевим, Сєве­ро­до­нецьком та Іло­вай­ськом.

А у вересні 2016 року, напередодні Дня танкістів, військово­службовці саме 14-ї омбр посіли перше місце вже на міжвидовому конкурсі «Кращий танковий взвод Збройних Сил України».

Спочатку українці протистояли американському екіпажу на танках «Абрамс».  У перший день змагань чотири українські екіпажі долали один з найважчих та найбільш видовищних етапів перегонів «Бойова стрільба взводу в наступі». Складність полягала в тому, що згідно з умовами змагань наша команда не мала змоги провести жодного пробного заїзду на вогневій ділянці. У ході етапу натовські судді оцінювали дії танкового взводу капітана Багаєва за двома основними показниками — влучність вогню та тактичні дії екіпажів бойових машин. За обома показниками українські танкісти показали високий результат.

Залікові бали нашої та інших команд трималися в таємниці та були оприлюднені лише наприкінці змагань. Утім, за попередніми оцінками спостерігачів та контро­лерів, українці вразили більшість цілей, діяли злагоджено та впевнено.

Українська команда виступала у складі танкового взводу за штатом  армій країн – членів НАТО: чотири основні танки і один запасний. До складу української делегації входили не тільки танкісти взводу капітана Романа Багаєва, а й представники Харківського бронетанкового заводу, медики, екіпаж ремонтно-евакуаційної машини та інші фахівці, які забезпечували участь українського підрозділу у змаганнях,  загалом 32 особи. Наш взвод провів наступальну операцію, а їхні колеги з США відпрацьовували дії в обороні. Українці, на відміну від конкурентів, жодного разу на цьому полігоні не були, та у вправах зі стрільби були найкращі.

За технічними показниками танк Т64БВ помітно поступався суперникам. Наприклад, потужність наших двигунів  удвічі менша, ніж в американців та французів, але ж були і деякі українські переваги.

Харківський бронетанковий завод спеціально для цих змагань провів модернізацію Т-64БВ — танки отримали тепловізори, цифрові радіостанції та засоби супутникової навігації.

За протиборством спостерігали представники Збройних сил Норвегії, Італії, Бельгії, Греції та інших країн.

Програма змагань включала дві основні частини — бойові стрільби підрозділу в наступі та обороні, а також виконання різноманітних вправ: стрільба зі штатної зброї, виклик вогневої підтримки, водіння бойових машин, визначення відстані до цілі, розпізнавання цілі, з тактичної медицини та евакуації пораненого, дії при застосуванні противником зброї масового ураження, евакуації пошкодженого танка.

Також перевірялася фізична підготовка учасників, зокрема під час подолання спеціалізованої смуги перешкод та спортивної естафети.

У підсумку першість Strong Europe Tank Challenge 2017 виборов танковий взвод ЗС Австрії на танках Leopard 2A4. Друге місце посіли німецькі танкісти на панцерниках Leopard 2A6. «Бронзу» здобули американські військовослужбовці на танках Abrams M1A2 SEP.

Українські танкісти за рейтингом здобутих балів посіли п’яте місце, продемонструвавши один з трьох найкращих результатів стрільби штатним снарядом з танку.

—      У мене немає сумніву, що кожен екіпаж залишить Графенвер з новими знаннями та досвідом, – зазначив командувач Командування підготовки 7-ї армії ЗС США бригадний генерал Тоні Агуто.

Під час перебування з офіційним візитом у Федеративній  Республіці Німеччина Міністр оборони Степан Полторак особисто зустрівся з військовослужбовцями 14-ї окремої механізованої бригади Сухопутних військ ЗС України — учасниками змагань Strong Europe Tank Challenge 2017.

За участь у танковому біатлоні та досягнуті на етапах вогневих вправ міжнародних танкових змагань «Сильна Європа» результати генерал армії України Степан Полторак вручив 32 військово­службовцям Збройних Сил Украї­ни відомчі нагороди та грошові премії.

 

Підготував  Вячеслав Петровський

Командувач Сухопутних військ ЗС США в Європі тризірковий генерал Бен Ходжес:

«Мета Strong Europe Tank Chal­len­ge — підвищення технічного і професійного досвіду танкових підрозділів в арміях країн Європи.

З кожним роком рівень змагань значно підвищується, якщо говорити про якість програми та, безперечно, дружню участь Австрії та України, які стали учасниками цього разу. Досвід українського взводу, який воював проти російських танків, є надзвичайно корисним для всіх нас. Це один з мотивів ухвалення рішення щодо участі України в цьогорічних змаганнях, і сподіваюсь, що вони братимуть в них участь і надалі.

Насамперед, ми не прагнемо бути змаганнями оборонних індустрій. Метою змагань є визначення найкращого танкового взводу. Немає різниці — «Т-64», «Леопард», «Леклерк» або «Абрамс», головне – злагодженість взводу, перевірка взводу загалом, а не тільки машини чи екіпажу».

Генерал армії України Віктор Муженко:

«Перший раз український танковий взвод, українські танкісти беруть участь в міжнародних змаганнях такого рівня. Для нас це дуже цікаво в плані накопичення та обміну досвідом. Ми багато бачили цікавих елементів, які нам треба ввести в практику навчання наших військ саме в питаннях обладнання навчально-матеріальної бази полігонів. Організатори змагань дуже високо оцінюють рівень підготовки наших танкістів, особливо вражає те, що у всіх них наявний бойовий досвід, це дає нам певну фору.

Наші танкісти на незнайомій місцевості, без будь-якого тренування, виконували вправи з першого разу. Ми ними пишаємось!»

Powered by Ajaxy