Новини

На Одещині відкрили військовий меморіал на честь Армії УНР

На Одещині відкрили військовий меморіал на честь Армії УНР

У місті Ананьєві, що на Одещині, відбулося урочисте відкриття першого в Одеській області військового меморіалу, присвяченого воякам Армії Української Народної Республіки.
Знакова подія приурочена до ювілею міста, що 12 вересня відзначило своє 265-річчя від дня заснування.
Меморіальний комплекс збудований на пожертви, зібрані благодійним фондом «Героїка». Автором проекту та виконавцем робіт став учасник бойових дій, доброволець Олег Собченко з Черкащини. У будівництві допомагали місцеві волонтери.
 «Ми увічнили серію переможних боїв, що відбулись 16-19 квітня 1920 р. Тоді, в результаті злагоджених дій ананьївських повстанців та підрозділів Армії УНР, українці заволоділи Ананьєвим та довколишніми селами, змусивши російських більшовиків залишити власні позиції. Цей бій уславив Одещину як місце перемоги української зброї», – пояснює Олег Собченко.
Варто зазначити, що проект, реалізований благодійним фондом «Героїка», є першим й найбільшим меморіальним комплексом на честь українського війська на території Одеської області. Він знаходиться на в’їзді до міста і являє собою площу, вимощену гранітною бруківкою. Посеред площі, на постаменті з каміння, встановлено колону, увінчану збільшеною копією ордену Армії УНР Залізний Хрест «За Зимовий похід і бої». Це перший орден в історії українського війська.
З чотирьох сторін постамент пам’ятника обрамлений гранітними дошками з іменами козаків та старшин Армії УНР, які походять з Ананьївщини. На площі, поряд з пам’ятником, встановлено щоглу з Державним Прапором України.
«На пам’ятнику викарбувані імена 106 вояків, які походять з Ананьївського повіту Херсонської губернії і в лавах Армії УНР боролись за незалежність України проти білих і червоних окупантів. Тепер військовий чин цих людей достойно відзначений», – підсумовує Павло Подобєд, голова правління фонду «Героїка».
Вшанувати героїв українського війська зібрались представники місцевої та обласної влади, ветерани сучасної російсько-української війни, представники громадськості. Почесну варту біля пам’ятника несли військові Збройних сил України та реконструктори, вбрані в однострої Армії УНР. Оркестр Військової академії (м. Одеса) виконав гімн нової армії “Зродились ми великої години”. Освячення звершило духовенство УПЦ КП на чолі з єпископом Одеським і Балтським Павлом.

Довідка: Перший Зимовий похід Армії Української Народної Республіки тилами Червоної і Добровольчої армій на чолі з Михайлом Омеляновичем-Павленком проходив з 6 грудня 1919 по 6 травня 1920 р. В ході рейду війська УНР пройшли по тилу противника 2500 км, провівши більше 50 успішних боїв. На завершальному етапі походу в квітні 1920 року війська армії УНР короткочасно вибили більшовиків з Балти і Ананьєва.

 

Powered by Ajaxy