Журнал

МІСІЯ ЗДІЙСНЕННА

МІСІЯ ЗДІЙСНЕННА

25 травня 2016 року в Україну повернулася з російської в’язниці народний депутат України, українська льотчиця Надія Савченко

Krim1Консолідація навколо Надії Вік-торівни патріотично налаштованих політиків та громадських активістів повинна значно посилити протидію проросійським силам, які будь-що намагатимуться із середини нашої країни руйнувати її державність. На жаль, і досі серед відомих українських діячів достатньо персонажів, які живуть за рахунок російського капіталу і керуються принципом «гроші не пахнуть». З другого боку, українські патріоти мають діяти виважено, із прорахуванням ситуації на багато кроків вперед, завчасно виявляючи, коли їхня рішуча позиція щодо важливих для країни питань може бути використана симпатиками Путіна на шкоду Україні.
Треба звернути увагу на концептуально важливу подію – Володимир Путін, звільнивши Надію Савченко, майже вперше пішов на поступки антипутінській коаліції. Це є ключовим моментом, який не можна втратити. Майже одразу після звільнення Надії Савченко 27 травня 2016 року російський лідер Володимир Путін, перебуваючи з візитом у Греції, зробив заяву, що Росія ні з ким не обговорюватиме повернення Криму Україні: «Що стосується Криму, це питання, ми вважаємо, закрите остаточно. Це історичне рішення людей, які мешкають у Криму». І тут нам нині не можна помилитися. Кожен українець повинен чітко раз і назавжди усвідомити, що займатися врегулюванням ситуації на Сході нашої країни, забувши про Крим, – це боротися з наслідками хвороби, а не лікувати її саму. Саме тепер необхідно всіляко активізувати кримську проблематику в ході переговорного процесу.
На жаль, Україна поки що програє Російській Федерації в інформаційній боротьбі. Зокрема, під час спілкування з мешканцями Криму, які періодично приїздять на материкову Україну заради врегулювання правових питань (переоформлення паспортів, оформлення свідоцтв про народження, легетимізація атестатів про освіту тощо), стає зрозумілим, що існує декілька міфів, в які досі вірять багато мешканців півострова.
Перший – всі події, які відбуваються останнім часом в Україні, – це не боротьба українського народу за краще життя, а інспірована США боротьба з Росією. Тут можна на противагу поставити просте питання: невже країна із часткою у світовій економіці у 15% (США) має настільки побоюватися країну, частка якої становить трошки більше 3%, тобто Російську Федерацію? До цього можна додати, що частка фінансів Росії у сукупних світових активах становить аж 1%.
Інший міф, у який вірять люди на території півострова – відсутність російських регулярних військ на Донбасі. Цей міф швидко розвалюється, коли постає питання щодо походження зброї та боєприпасів на окупованих територіях.

Protesters sing the Ukrainian national anthem near the Russian Embassy March 2, 2014 in Washington, DC. Activists gathered to protest Russian intervention in the Ukraine and Crimea. AFP PHOTO/Brendan SMIALOWSKI (Photo credit should read BRENDAN SMIALOWSKI/AFP/Getty Images)Ще один міф – про легетимність так званого «референдуму» у Криму руйнується просто, коли згадується про силове захоплення приміщення парламенту та уряду Криму.
Аналіз ситуації показує, що добровільне повернення Криму Росією на даному етапі є практично нереальним. Утім, і легалізувати на міжнародному рівні захоплений півострів Кремль також не може. Отже, про повернення Росії на міжнародну арену в ролі адекватного цивілізованого суб’єкта з анексованим Кримом керівникам Російської Федерації годі й думати. Тому у розв’язанні даного питання російська сторона зацікавлена не менше за Україну.
На жаль, віддати, як забрали, півострів не є можливим, оскільки свої ж не зрозуміють, а ось повернути Крим поступово є місією цілком здійсненною. Треба підібрати формулу такого процесу. Як варіант перехідною моделлю відновлення справедливості в контексті повернення Криму Україні може стати тимчасовий статус Криму в складі своєрідної конфедерації з Росією. Як відомо, конфедерація може складатися з

Armed men, believed to be Russian soldiers, stand outside the civilian port in the Crimean town of Kerch March 3, 2014. Russia has started a build-up of armoured vehicles on the Russian side of a narrow stretch of water between Russia and the Ukrainian region of Crimea, Ukrainian border guards said on Monday. The words read: "Port Crimea". REUTERS/Thomas Peter (UKRAINE - Tags: POLITICS CIVIL UNREST MILITARY MARITIME)країн-членів, що тимчасово делегують свій суверенітет, які у своїх повноваженнях вважаються цілком суверенними і залишають право на вихід. Ключовим тут є право на вихід. Ось цим правом на вихід зі складу конфедерації з Росією міг би скористатися Крим, а після того повернутися до України. Слід додати, що варіант конфедерації може створити і певне підґрунтя для перегляду взаємовідносин окупованого півострова з материковою Україною. Попри бравурні заяви російської сторони та колабораціоністської влади Криму щодо належного забезпечення анексованої української території електроенергією, питною водою та налагодженої транспортної логістики, ситуація не така вже й райдужна, а без підтримки з континенту півострів очікує дуже сумна перспектива.
Виникає запитання, який механізм допоможе реалізувати вищезгаданий сценарій повернення Криму Україні через проміжний етап конфедерації? Насправді нічого нового вигадувати не треба. Відповідь вже тривалий час лунає з уст як президента Росії, так і від його поплічників. Необхідним є внесення змін до конституції РФ в частині створення автономних прав для Криму через конфедерацію з Росією. Ще одним чинником, який має полегшити діалог РФ із цивілізованим світом, є амністія політв’язнів, а також осіб, які переслідуються за так званий екстремізм, причому їм у провину ставлять діяльність, яку вони здійснювали ще за часів української влади в Автономній Республіці Крим. І тільки після цього можна перейти до розмов про перспективу зняття санкцій з Росії, а до того предметом дискусії може бути лише збільшення санкційного тиску.

Сергій МЕЛЬНИК

 

Powered by Ajaxy