Весь світ з нами!

Партнерство довіри

Партнерство довіри

Вже багато років між Україною та Німеччиною встановлено взаємовигідні партнерські стосунки. І якщо розглянути їх саме в межах Європейського Союзу, роль ФРН як важливого і надійного партнера нашої держави тут важко переоцінити. Це один з найбільших інвесторів та торговельних союзників. А відколи в Україні ведеться боротьба із російською агресією на Сході, німецькі партнери підтримують нашу державу на всіх міжнародних майданчиках та всіляко сприяють реформуванню вітчизняних Збройних Сил. Саме це стало лейтмотивом нещодавнього офіційного візиту Міністра оборони України Степана Полторака до Федеративної Республіки Німеччина

Інтерес Німеччини до України не є випадковим. Адже чимало історичних моментів, також і складних, торкнулися обох народів. Так склалося, наприклад, що після закінчення Другої світової війни на території Німеччини залишилося жити чимало українців. Зокрема в таборі для тимчасово переміщених осіб у Міттенвальді. Там тривало активне культурне життя. Організація «Мистецький український рух», приміром, об’єднала талановитих літераторів та митців, які опинилися в еміграції.

Після війни до Мюнхена перенесли «Український вільний університет», який досі є визнаним вищим навчальним закладом Німеччини. В Мюнхені також зосереджувалася діяльність Української повстанської армії та її керівника Степана Бандери. Звідси українською мовою транслювалося Радіо «Свобода». В цьому ж місті функціонувало українське видавництво, що друкувало низку періодичних видань («Сучасність», «Українська трибуна», «Шлях перемоги» тощо).

1989 року Німеччина першою серед країн західного світу відкрила генеральне консульство в Києві. Після проголошення незалежності України вона однією з перших у «Великій сімці» визнала цей факт (грудень 1991 р.). А вже у січні 1992-го між двома державами було встановлено дипломатичні відносини. Першим західним посольством в Україні також стало посольство Німеччини.

Новітні німецько-українські взаємини розвивалися поступово. Наприкінці 1992-го – початку 1993-го представники урядових кіл ФРН переконалися, що їх потрібно розглядати як окремий напрямок німецької зовнішньої політики, оскільки серед країн зі складу СРСР наша держава найбільш впевнено набувала самостійності.

Сучасна військова співпраця між Україною та Німеччиною має три ключові напрямки: консультативна, військово-транспортна, лі­кування та реабілітація військово­службовців.

Консультативна співпраця. Уряд Німеччини не постачає Україні ані військової техніки, ані зброї, але регулярно відправляє військових консультантів. Вони дають поради щодо реформування українських Збройних Сил відповідно до стандартів НАТО. Передусім це стосується системи управління підрозділами та планування операцій. Також проводяться спільні навчання та змагання між військовими.

Україна, своєю чергою, ділиться реальним бойовим досвідом, набутим у зоні проведення антитерористичної операції.

Військово-транспортна спів­праця. Німеччина не має великих військово-транспортних літаків. Тож за перевезення при допомозі
АН-124-100 «Руслан» Бундесвер платить українському «Антонову». Цей літак може доправити 120 тонн вантажу на відстань майже 5 тис. кілометрів.

Більшість військових вантажів Німеччина перевозить до Афганістану, де триває місія Бундесверу. При цьому цивільну логістику Німеччина використовує лише на першому етапі перевезень – до Узбекистану, а не до зони бойових дій. Далі за справу береться «Антонов».

Лікування та реабілітація. Ще в березні 2014 року до німецьких лікарень прибули перші понад два десятки громадян, які зазнали поранень або постраждали під час подій на Майдані. Згодом уряд ФРН організував ще кілька поїздок, але вже для надання медичної допомоги українським військовослужбовцям. Загалом реабілітацію та лікування у шпиталях Німеччини пройшли понад 100 важкопоранених у зоні АТО вояків. Крім того, німецькі медики багато разів приїздили в Україну для допомоги та обміну досвідом.

Саме після анексії Росією Криму і початку російської агресії на Донбас стосунки між двома країнами вийшли на новий рівень. Відколи триває війна, Німеччина регулярно допомагає нам і надає всіляку гуманітарну та іншу допомогу.

Так, нещодавно німецькі партнери придбали вісім екскаваторів для комунального водопостачання в Маріуполі, Волновасі, Мар’їнці та Красногорівці. На ці потреби Федеральний уряд Німеччини виділив 465 тисяч євро. Ключі від машин заступнику директора КП «Вода Донбасу» Віктору Заводовському символічно передав Постійний заступник Посла Німеччини в Києві Вольфґанґ Біндзайль разом із головою Представництва ЮНІСЕФ в Україні Джованною Барберіс.

Відтепер тамтешні комунальні підприємства зможуть швидше та ефективніше проводити ремонтні роботи та замінювати пошкоджені водогінні мережі. Цим внеском Федеральний уряд Німеччини продемонстрував свою готовність допомагати населенню, яке страждає від війни на Сході нашої держави.

Посол Німеччини в Україні Ернст Райхель передав три камери спостереження з високою роздільною здатністю Спеціальній спостережній місії ОБСЄ на Східній Україні. Прилади вартістю 172 тисячі євро стали частиною допомоги Німеччини, яку вона надає місії у вигляді техніки, спеціалістів та навчальних заходів.

Наразі в Україні перебувають понад 720 міжнародних спостерігачів. З них близько 600 – на Донбасі. Представників власне Німеччини там понад три десятки. Щодня вони долають численні труднощі й небезпеку. Так, лише за останні кілька тижнів патрулі неодноразово обстрілювали проросійські бойовики. Про цілеспрямованість таких провокацій свідчить знищений нещодавно ворожий розвідувальний дрон.

Запобігти можливим провокаціям та отримувати якомога об’єктивнішу інформацію про стан справ на лінії розмежування – така мета передачі новітніх приладів. Обстановку вони передають цілодобово в режимі онлайн. Тож за їхньою допомогою можна без проблем відслідкувати, як насправді відбувається припинення вогню та відведення військ.

Впоратися з енергетичними проблемами, які свого часу виникли в Авдіївці, допомагало Німецьке товариство міжнародного співробітництва. За дорученням Федерального уряду воно передало два дизельні генератори потужністю до 600 кВт. Оскільки прилади мобільні, їх можна використовувати при виникненні перебоїв у електропостачанні в будь-яких кризових населених пунктах Донбасу.

Окрім цього, організація поставила до зони проведення АТО п’ять наметів на 20 спальних місць кожний. Вони обладнані дизельними гарматами для обігріву та електрогенераторами. Ця допомога стала частиною широкої програми підтримки, яка поєднує адресні короткострокові та довгострокові заходи.

Віднедавна Федеральний уряд Німеччини сприяє проведенню робіт з виявлення та знешкодження вибухонебезпечних предметів, мін і боєприпасів на територіях Луганської та Донецької областей, звільнених від терористів. Відповідне доручення отримала неурядова організація HALO (Організація із життєзабезпечення в небезпечних зонах). Експерти-оцінювачі та три команди розмінування розчищають забруднені вибухонебезпечними предметами поля поблизу Сєверодонецька, Маріуполя та Краматорська.

Не менш важливою є допомога Німеччини щодо мирного розв’яза­ння конфлікту загалом. Саме на цьому наголосив під час нещодавнього офіційного візиту Міністра оборони України Степана Полторака до Федеративної Республіки Німеччина керівник Управління міжнародних відносин, зовнішньої безпеки та глобальних питань Відомства Федеративного канцлера Німеччи­ни, радник Федерального канцлера з питань зовнішньої політики та безпеки доктор Крістофер Хойзген.

– Розвиток безпекової ситуації в Україні – одне із основних питань, яке постійно обговорюють у Німеччині. Україна – велика незалежна країна, народ якої має самостійно визначати своє майбутнє. На жаль, Російська Федерація продовжує грубо порушувати Мінські домовленості, які нею ж і підписані. Досягнути міцного перемир’я – першочергове завдання Мінських домовленостей, і воно має бути виконане, – констатував він.

Міністр оборони України Степан Полторак запевнив німецьких партнерів, що нині Збройні Сили України повністю контролюють ситуацію в районі проведення АТО і не порушують Мінських домовленостей. Він також наголосив, що ні Росія, ні будь-яка інша держава не мають права вирішувати, яким шляхом рухатися Україні.

– Я також упевнений, що конфлікт на Сході України має бути вирішений виключно демократичним шляхом, – зазначив генерал армії України Степан Полторак. – Якщо нашим військовослужбовцям і доводиться відкривати вогонь, то лише у випадках, коли є загроза життю особового складу.

У межах візиту відбулися офі­цій­ні переговори генерала армії України Степана Полторака з Федеральним міністром оборони ФРН доктором Урсулою фон дер Ляєн. Посадовці підтвердили наміри продовжувати подальші консультації, дорадчу допомогу та вирішувати будь-які інші питання. Тим паче, що Україна має унікальний досвід протидії гібридній агресії і готова ним ділитися.

– Для нас важливо відчувати підтримку та продовжувати взаємодію щодо протидії зовнішнім загрозам та викликам, – наголосив Міністр оборони України. – Сподіваюся, що результатом нашої зустрічі стане посилення двосторонньої співпраці в цьому напрямку.

Зокрема генерал армії України Степан Полторак запропонував активізувати обмін досвідом, спільну фахову підготовку, допомогу щодо лікування наших поранених, участь у спільних навчаннях тощо. Серед конкретних пропозицій – можливість залучати офіцерів збройних сил Німеччини в наші органи управління, аби вони самі мали змогу аналізувати інформацію та робити фахові висновки.

Пані Урсула фон дер Ляєн подякувала очільнику українського військового відомства за пропозицію та висловила слова поваги всьому Українському народові й військовослужбовцям Збройних Сил.

– Наша спільна мета сьогодні – бути сильними та мати витримку, щоб досягти повного виконання Мінських угод, – резюмувала вона.

Під час візиту Степан Полторак зустрівся також із заступником голови фракції Соціал-демократич­ної партії ФРН у Бундестазі доктором Рольфом Мютценіхом. Об­говорювалися питання співпраці зі Спільною моніторинговою місією ОБСЄ щодо контролю за відведенням важкого озброєння, а також досвід Німеччини щодо створення медичних реабілітаційних центрів для військовослужбовців.

Загалом візит Міністра оборони України Степана Полторака до Німеччини вкотре підтвердив незмінність намірів обох країн продовжувати взаємовигідне партнерство, а також намітив нові перспективи, зокрема у військовому співробітництві.

Після Німеччини Міністр оборони України Степан Полторак відвідав з офіційним візитом Литву. Там він провів низку зустрічей з представниками Сейму та переговори з Міністерством охорони краю Литовської Республіки.

– Висловлюю глибоку вдячність народові Литви за всебічну підтримку України у складні часи, – сказав генерал армії України Степан Полторак. – З перших днів російської агресії Литва прийшла на допомогу Україні. З часом наші відносини лише покращуються та виходять на вищий рівень спів­праці. Нинішня зустріч, безумовно, надасть нові можливості для спів­праці, тим паче, що досвід ЗС Литви щодо переходу на стандарти НАТО для українців є дуже корисним. Своєю чергою Україна готова ділитися досвідом, набутим у ході ведення бойових дій.

Члени української делегації відвідали Центр НАТО з енергетичної безпеки та Національний кібер-центр Литви. Керівник центру полковник Гінтарас Багдонас розповів про особливості аналітичної роботи, яка здійснюється на базі підрозділу, проекти та майбутні міжнародні заходи, до участі в яких залучатимуться також і представники України.

Міністр охорони краю Литви Раймундас Каробліс висловив намір продовжити співпрацю з Міністерством оборони України, зокрема у сферах демократичного контролю над збройними силами, кібербезпеки, військової освіти тощо. А також пообіцяв збільшити найближчим часом чисельність військових інструкторів Литви, які вчитимуть українських вояків.

У Литві міністр оборони України Степан Полторак також був присутній на церемонії закриття міжнародних навчань «Палаючий меч – 2017».

 

Сергій Басараб

Powered by Ajaxy