Весь світ з нами!

У ФАРВАТЕРІ ДРУЖБИ

У ФАРВАТЕРІ  ДРУЖБИ

В українського і болгарського народів є багато спільного, нас поєднують не лише етнічна та мовна близькість, але й багатовікові відносини в багатьох аспектах життя, культури та історії

Тож не дивно, що Болгарія займає послідовну і безкомпромісну позицію щодо підтримки українського суверенітету, незалежності, територіальної цілісності, а також зовнішньополітичного вибору нашої країни на користь євроінтеграції. Про підтримку України з боку Болгарії, дружбу між нашими країнами та те, який болгарський досвід інтеграції в євроатлантичні структури може стати нам у пригоді – в інтерв’ю з  Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Болгарія в Україні Красіміром Неделчевим Мінчевим.
– Болгарія була однією з перших країн, що визнала незалежність України 1991 року. Чим для Вашої держави важлива і значима Україна? Якою є Ваша оцінка двосторонніх відносин між нашими країнами?
– Україна займає важливе місце у зовнішньополітичних пріоритетах Болгарії. Це визначається дружніми відносинами між нашими народами, історичною, культурною, мовною і релігійною близькістю, наявністю найбільшої болгарської етнічної спільноти за кордоном.
Україна є батьківщиною для найбільшої у світі болгарської діаспори, яка налічує понад 200 тисяч осіб. Завдяки толерантній політиці української держави по відношенню до меншин болгари продовжують зберігати свою культуру, мову і традиції, будучи добре інтегрованими в українське суспільство. Переконаний, що й у майбутньому вони також будуть справжнім мостом для розвитку та поглиблення відносин між нашими двома державами.
Сучасний розвиток двосторонньої співпраці між Республікою Болгарія та Україною – логічне продовження того, що побудовано на основі духовної й історичної близькості двох народів. Варто наголосити, що між Болгарією й Україною не існує відкритих політичних питань, а це особливо важливо.
Болгарія й Україна успішно взаємодіють у всіх галузях, що становлять спільний інтерес, а договірно-правова база двостороннього співробітництва регулярно оновлюється. Ведеться постійний діалог між болгарськими й українськими міністерствами і відомствами, між адміністративними і діловими структурами на регіональному рівні. і прагматичний політичний діалог між Болгарією й Україною супроводжується також активізацією відносин у різних сферах суспільного й економічного життя.
Широкий культурний і освітній обмін – важлива складова двосторонніх відносин між Республікою Болгарія й Україною. Він є яскравим свідченням традиційної дружби і глибокої взаємної поваги між двома народами. Болгарія – улюблене місце відпочинку багатьох українських громадян. Україна – це пріоритетний ринок для болгарського туризму.
Я задоволений розвитком двостороннього діалогу між Болгарією і Україною та сподіваюся, що спільна робота буде давати ще кращі результати в нашому партнерстві. Переконаний, торговельні можливості Республіки Болгарія та України ще не розкрили весь свій потенціал. У болгарської сторони є бажання поділитися своїм багатим досвідом у гармонізації європейського законодавства та виконанні проектів за європейськими програмами, які Україна могла б використовувати на шляху до своєї європейської інтеграції.
–  Що можна сказати про підтримку Болгарією України під час конфлікту на Сході та яку допомогу надає Ваша країна?
– Болгарія намагається всіляко допомагати Україні в цей складний для неї час. Окрему увагу хочу приділити болгарській підтримці України в політичній сфері, яка є логічним виявленням дружби між двома народами. Враховуючи події 2014 року, Болгарія обрала послідовну і безкомпромісну позицію на підтримку українського суверенітету, незалежності, територіальної цілісності та зовнішньополітичного вибору євроінтеграції. Відома фраза болгарського Президента Росена Плевленієва: «Крим – це Україна, а Україна – це Європа» прозвучала під час кількох форумів і зустрічей на найвищому рівні в 2015 і 2016 роках. Болгарська сторона приєдналася до санкцій ЄС щодо Росії, які є відповіддю на загрозу подальшої ескалації конфлікту і дестабілізації в Україні. Ми вважаємо, що санкції потрібно продовжити до повного виконання Мінських домовленостей.
Після подій на Майдані та на Донбасі болгарська сторона розпочала кампанію з надання допомоги українським дітям щодо психічної і фізичної реабілітації на болгарському узбережжі Чорного моря. З початку ініціативи та до сьогодні близько 400 дітей поранених або загиблих українських громадян змогли відчути болгарську гостинність.
Як провідна країна в Цільовому фонді НАТО з лікування та реабілітації українських військовослужбовців Болгарія успішно координує, управляє і розвиває діяльність, пов’язану з реабілітацією, протезуванням, лікуванням та реінтеграцією в суспільство постраждалих українських військових. Країни-учасники і донори в цьому фонді, зокрема і Болгарія, сприяють розвитку певних областей охорони здоров’я в Україні за допомогою обміну досвідом із міжнародними партнерами, підвищенню кваліфікації медичних, військових і технічних осіб, закупівлі необхідного обладнання для українських медичних закладів. Звіт про виконану роботу по лінії фонду було презентовано на двох заходах у квітні в Києві. Так, 25 квітня цього року в Національному військово-медичному клінічному центрі «Головний військовий клінічний госпіталь» Міністерства оборони України за участю болгарського військового аташе полковника Сімеона Сімеонова була проведена міжнародна медична конференція.
А 26 квітня в Посольстві Республіки Болгарія в Києві відбувся форум з міжнародною участю з питань Цільового фонду з медичної реабілітації.
У межах іншого заходу було презентовано фільм про реабілітацію Вадима Свириденка, українського учасника операцій на Донбасі, який пройшов курс лікування і протезування в США після чотирьох ампутацій.

Варто зазначити, що і від української сторони, і міжнародних інституцій була висловлена подяка за болгарську підтримку і благородну справу з лідерства у Трастовому фонді НАТО.
Поза діяльністю Цільового фонду з початку 2015 року до теперішнього часу на двосторонній основі здійснено подальше лікування та реабілітацію 48 українських військовослужбовців на лікарняній базі Військово-медичної академії в м. Хасаря.
Виконана робота є поза так званим альтернативним внеском Болгарії в Цільовий фонд, тобто це незалежна ініціатива країни з метою допомоги Україні.
– 2004 року Болгарія стала членом НАТО і ЄС – у 2007-му. Як Ви вважаєте, наскільки формула «до членства в Європейському Союзі через вступ до НАТО» є прийнятною для України?
– Болгарія завжди готова поділитися накопиченим досвідом шляху до європейської інтеграції, який вона подолала, з іншими країнами, зокрема й з Україною. На жаль, в історії немає формул і рецептів, які можна застосувати один до одного. Ми живемо у виключно динамічному часі, який змінює геополітичну картину світу не щороку, а щомісяця, що значно ускладнює наше завдання, коли йдеться про застосування «робочої» формули.
Для Болгарії важливим є те, що її досвід є цінним, і ми готові ним поділитися, враховуючи особливості часу і країни, яка хоче ним скористатися. У даному випадку – це Україна. Я хотів би наголосити, що Болгарія й Україна ведуть дуже плідний діалог на всіх рівнях і між усіма установами. Це досягнення, яким можуть похвалитися небагато країн. Ми повинні цінувати і підтримувати те, чого досягли. Більше того, це потрібно розвивати і збагачувати.
– Який досвід Болгарії, на Ваш погляд, може бути корисним Україні на шляху до Євросоюзу? Що Україні потрібно зробити в першу чергу, щоб стати повноправним членом ЄС?
– Болгарія як член ЄС схвалює та підтримує зусилля України щодо її інтеграції в європейські структури. Наша країна була однією з перших, хто ратифікував Угоду про асоціацію 24 липня 2014 року, що є вираженням послідовної підтримки європейського вибору й орієнтації України. Ми відзначаємо зусилля українського уряду і схвалюємо нинішні реформи. Найбільше значення має активна боротьба з корупцією, просування соціального діалогу, судова й інституційна реформи, прихильність до демократії та цінностей ЄС. Це основні фактори, завдяки яким завойовується довіра і співпраця з боку міжнародних партнерів.
Із прогресом у діалозі ЄС-Україна з’являється більше можливостей для партнерства в економічній, культурній, освітній та інших сферах.
Набуття чинності з 1 січня 2016 року глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі дозволяє лібералізувати торгівлю і допомагає просуванню торговельно-економічних відносин між Болгарією як країни-члена ЄС і України. Більш тісна економічна інтеграція за рахунок Зони вільної торгівлі є стимулом для економічного зростання і створює можливості для бізнесу як у країнах ЄС, так і в Україні. Болгарія готова допомогти Україні на шляху до її економічної інтеграції з Європою. Прикладом для цього є організований Посольством Республіки Болгарія в Україні бізнес-форум, який проводитиметься 29 жовтня цього року в Одесі. На форумі провідні експерти європейської делегації в Києві і болгарських установ у галузі економіки познайомлять представників українського бізнесу з можливостями, які відкриваються перед ними завдяки ефективному використанню зони вільної торгівлі.
Найважливіша умова успішної інтеграції українських фірм і підприємств на ринку ЄС – це активність підприємців. Успіх залежить від докладених зусиль кожного підприємця, щоб знайти своє місце в нових умовах. Щоб успішно  вести бізнес з ЄС і зробити свій товар затребуваним на європейському ринку, українські виробники повинні виконати дві основні умови.
Перше – запропонувати конкурентоспроможну продукцію, що відповідає технічним і якісним вимогам споживачів ЄС.
Друге – вони повинні знати правила ринку ЄС, щоб представити свій товар таким чином, аби він став затребуваним. Щоб кожен підприємець виробляв товар, який буде купуватися на ринку ЄС, важливо знати вимоги до безпеки товару.

Андрій МИРОНЧУК

 

Powered by Ajaxy