Весь світ з нами!

У тандемі взаємності

У тандемі взаємності

Дружні стосунки між Україною та Канадою – в сучасному світі явище досить унікальне. Вони були започатковані 126 років тому, коли наші співвітчизники почали масово іммігрувати до цієї країни. Канада стала першою державою західного світу, яка офіційно визнала незалежність України. Це сталося 2 грудня 1991 року. А вже 27 січня 1992-го між країнами були встановлені дипломатичні відносини. Нині історичні узи дружби підсилюються спільною метою – жити й розвиватися за цивілізованими нормами. Це засвідчив і нещодавній офіційний візит до Канади Міністра оборони України Степана Полторака. А також додав упевненості в тому, що найближчим часом можливостей для цього з’явиться ще більше.

Зважаючи на інтереси обох держав, Канада й Україна тривалий час співпрацюють у низці міжнародних організацій. Зокрема Організації Об’єднаних Націй (ООН), Організації безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ) і Міжнародній організації франкофонії. В межах особливого партнерства між Україною і НАТО для нашого військового та цивільного персоналу канадці проводять мовні курси, навчання за програмою лідерства та миротворчих операцій. Загалом Україна є третім за величиною учасником канадської Програми військової підготовки та співробітництва.

– Наша допомога є ніби поверненням певного боргу, адже Україна стала донором багатьох успішних канадців українського походження, – пояснює Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні, канадський дипломат українського походження Роман Ващук. – Ми вважаємо, що просто вирівнюємо цей історичний борг. Канада є частиною євроатлантичного простору. У ХХ столітті  ми двічі мали досвід втягування у світові війни. Тому дуже чутливо реагуємо на порушення будь-яких міжнародних правил. Зрештою, і Канада, і Україна за економічним потенціалом і населенням є державами середнього розміру. І тому нам потрібні чіткі правила, за якими можна жити. Саме тому ми рішуче відстоюємо Україну.

З початком війни на Донбасі допомога канадців неабияк посприяла підвищенню боєздатності Українського війська. Наші бійці на передовій отримали прилади нічного бачення, балістичні маски, бронежилети, кевларові шоломи, спальні мішки, велику кількість зимової форми одягу, тактичні комунікаційні системи і навіть мобільний польовий шпиталь. Загальна вартість майна обчислюється сотнями мільйонів канадських доларів.

На початку березня уряд Кана­ди оголосив про своє рішення продовжити розпочату два роки тому військову тренувальну місію UNIFIER в Україні ще на такий же період. Нагадаємо, у межах цієї операції близько двох сотень канадських військових інструкторів проводили заняття з українськими військовослужбовцями у Міжнародному центрі миротворчості та безпеки та на інших полігонах Збройних Сил України. Відпрацьовували управлінські стратегії, оборонну, наступальну й інші тактики, надання першої медичної допомоги тощо.

Цей досвід цінний для наших військовослужбовців тим, що Канада має порівняно невеликі за чисельністю збройні сили, але добре треновані й виключно професійні. Американські, британські, французькі та інші партнери особ­ливо цінують канадців за вміння діяти малими групами, а також належну кваліфікацію сержантського складу.

Нещодавно Міністр національ­ної оборони Канади Харджит Сад­жан заявив, що операція UNI­FIER – далеко не єдина можлива ка­надська допомога Україні в боротьбі з проросійськими найманцями та регулярними російськими військами на Донбасі. У разі необхідності її можна розширити. Наприклад, через операцію REASSURANCE, яку канадська армія проводить на підтримку збройних сил НАТО, залучення канадських підрозділів у Латвії, участь в авіапатрулюванні тощо. Усе це може стати досить потужним сигналом Росії, що Україна ніколи не залишиться сам на сам зі своїми проблемами.

З початком війни на Сході нашої держави українські бійці також набули чималий досвід протистояння добре озброєному та непередбачуваному супротивнику. Тож готові ділитися ним із канадськими колегами. Нещодавній офіційний візит до Канади Міністра оборони України Степана Полторака засвідчив, що найближчим часом можливостей для цього з’явиться ще більше.

– Ми дуже задоволені якістю підготовки інструкторів з Канади, – прокоментував під час перебування у Оттаві очільник українського військового відомства. – Але також маємо чим поділитися з канадськими друзями. Зокрема, досвідом ведення бойових дій. Ми відкриті для всіх країн, які готові відстоювати демократичні цінності та територіальну цілісність, а також боротися проти зла, яке на Схід нашої держави принесла Російська Федерація.

Прикметно, що візит Міністра оборони України до Канади став першим від часу започаткування дипломатичних відносин. І розпочався з підписання важливого документа – домовленості про оборонне співробітництво між Міністерством оборони України та Міністерством національної оборони Канади та Збройними Силами Канади. Вона передбачає п’ять пріоритетних напрямків співпраці. Це оборонні розробки і виробництво, матеріальне забезпечення, логістика, оборонна політика та військова освіта. Аби імплементація угоди принесла максимальний очікуваний результат, делегації обох країн кілька днів поспіль працювали над її практичним наповненням.

– У нас є абсолютно зрозумілий спільний оборонний інтерес: сусід, який не поважає кордони, а також необхідність змусити його грати за правилами, – прокоментував підписання угоди Посол України в Канаді Андрій Шевченко. – Це чіткий сигнал Росії. Тепер ми на покоління вперед можемо відпрацювати дієві механізми нашої співпраці. Це зріла угода братів по зброї – ми зафіксували на папері партнерство, яке за останні роки збудували наші військові.

Тривалий час точаться дискусії навколо питання поставок в нашу країну летальної зброї з Канади. Міністр національної оборони Харджит Саджан запевнив, що відкриття ринку зброї стане наступним кроком співпраці двох держав в оборонній сфері.

– Підписання оборонної угоди дозволить нам мати набагато ґрунтовніші та предметніші дискусії з різних тем. Тож внесення України до Автоматичного контрольного списку країн по вогнепальній зброї («Automatic Firearms Country Control List») стане наступним кроком нашої співпраці, – заявив він.

Нагадаємо, документ визначає, куди саме Канада дозволяє своїм внутрішнім виробникам постачати зброю. Наразі до цього списку включені 35 країн.

Розуміючи те, яким важким тягарем для будь-якого народу є війна, канадці, як і українці, понад усе цінують мир. Тож всіляко допомагають повертати до мирного життя підконтрольні Україні території сходу. Протягом двох наступних років Канада планує профінансувати заходи щодо попередження нещасних випадків, пов’язаних із мінами. Сума траншу становитиме 350 тисяч доларів і буде спрямована на організацію навчання відповідних фахівців і населення, створення сервісу цифрових мап із позначенням небезпечних та очищених ділянок, а також на закупівлю необхідного обладнання.

Що стосується безпосередньо розмінування територій та утилізації невибухлих боєприпасів, то на ці цілі протягом наступних трьох років Україна отримає від Канади ще 3,8 мільйона доларів. У цьому українців запевнила Міністр закордонних справ Христя Фріланд. Цією проблемою канадці переймаються від самого початку війни на Донбасі. Напередодні Українське військо отримало від тамтешнього уряду інженерне обладнання на 2,5 мільйона доларів: захисні костюми для саперів, радіокеровані роботи, телескопічні маніпулятори та комплекти для пошуку і знешкодження вибухівки.

Однією із особливостей російської агресії проти України є, як відомо, її гібридний характер. Мається на увазі не лише використання широкої мережі агентури, потужної брехливої пропаганди та використання для своїх цілей місцевого населення, а й проведення потужних кібератак. Зокрема й на органи державної влади. Саме тому оборонні відомства України та Канади співпрацюватимуть також у сфері кіберзахисту.

– Це дуже актуально з огляду на те, що за останні три роки Російська Федерація здійснила більше семи тисяч кібератак на Україну, – пояснив Міністр оборони України Степан Полторак. – Цей напрямок співпраці також є надзвичайно важливим для протидії загрозам.

Загалом від підписання домовленості про оборонне співробітництво між Міністерством оборони України та Міністерством національної оборони Канади та Збройними Силами Канади обидві сторони очікують значного покращення військової співпраці, зокрема налагодження практичних контактів із представниками оборонної промисловості Канади. Це сприятиме підвищенню рівня забезпечення Збройних Сил України сучасною військовою технікою та озброєнням.

Сергій Басараб

Powered by Ajaxy