Весь світ з нами!

Ветерани АТО на передовій тилу

Ветерани АТО на передовій тилу

Антитерористична операція змінила цінності та пріоритети в житті багатьох бійців. Те, що здавалося важливим раніше, тепер стало другорядним, і навпаки

Ветерани, які повертаються із зони АТО, не готові одразу виходити на роботу – їм потрібен певний час для соціальної адаптації. Нерідко колишні бійці хочуть змінити професію або не можуть повернутися до попереднього місця роботи через поранення чи інвалідність.

ВОЇНУ – ГІДНА ПРАЦЯ

OxanaVoropayЦі проблеми добре розуміють у громадському об’єднанні «Центр зайнятості вільних людей» (ЦЗВЛ). Ще у грудні 2014 року волонтери з цієї організації розпочали працювати над вирішенням проблеми працевлаштування учасників АТО. Як наголошує координатор проекту центру «Воїну – гідна праця» Оксана Воропай, звичайної допомоги у працевлаштуванні тут недостатньо. Волонтери ЦЗВЛ працюють не тільки із самими ветеранами, а й з їхніми родинами та працедавцями.  Існує навіть окремій проект «Чашка кави з психологом», де військові можуть невимушено поспілкуватися зі спеціалістами.

– Щомісяця кілька десятків ветеранів отримують у нашому центрі консультації психолога, – розповідає пані Оксана.

За два з половиною роки існування громадського об’єднання волонтерам вдалося працевлаштувати понад 5 тисяч учасників АТО і вимушених переселенців з Криму і Сходу України. Спочатку була заснована ініціатива із працевлаштування учасників Майдану, яка переросла в організацію «Центр зайнятості вільних людей». Сьогодні тут налічується понад 300 волонтерів, які працевлаштовують бійців АТО в Києві, Харкові, Дніпропетровську, Запоріжжі, Краматорську, Львові та Луцьку. У команді – кар’єрні консультанти, тренери, оператори гарячої лінії, програмісти тощо.

bIncubator02

Активісти не тільки допомагають колишнім військовим у пошуках як тимчасової, так і постійної роботи, а й надають послуги кар’єрного консультування та профорієнтації, готують до співбесід з працедавцями та допомагають скласти професійне резюме. Координатор напрямку консультування та працевлаштування учасників АТО Ольга Семенова говорить, що кожен із бійців отримав не лише консультаційну допомогу волонтерів, а й допомогу щодо пошуку вакансій, участі в навчальних програмах, тренінгах, семінарах.

НА ЧАСІ – БІЗНЕС-ІНКУБАТОРИ

За статистикою, на сьогодні самостійно виживають у середньому близько 1/3 створених фірм. А серед тих, хто скористався підтримкою бізнес-інкубаторів, стають успішними понад 85 відсотків учасників! Інкубаційний період фірми-клієнта триває 2-3 роки. Необхідно зареєструвати фірму, розробити бізнес-план власного розвитку, заповнити заяву на вступ з відповідною формою і очікувати рішення. В разі потрапляння до бізнес-інкубатора компанії надається місце розташування, навчання за участю відомих експертів у галузі інвестування, комплексні консалтингові послуги, юридичний і фінансовий супровід. Перевагами бізнес-інкубатора є і творча атмосфера, можливість контактувати зі схожими фірмами, створення іміджу серйозної компанії, набір недорогих, але необхідних послуг, гнучкість менеджменту.

Саме цим шляхом вирішили піти волонтери з ЦЗВЛ. У Центрі відкрили бізнес-інкубатор Bizclub, який організовує безкоштовне навчання для ветеранів АТО. Важливість проекту безсумнівна, адже на сьогодні це актуальне питання для людей, які повернулися із зони бойових дій і залишилися без роботи або мають труднощі з працевлаштуванням. Кінцева мета бізнес-інкубатора – популяризувати і підтримувати розвиток малого підприємництва на все­українському рівні.

Віра Лебедєва, координатор проекту «Бізнес-інкубатор», розповіла,  що основними перепонами для працевлаштування ветеранів АТО є невміння презентувати себе та скласти резюме. Тому в центрі була започаткована програма навчання та розвитку, де за 40-50 годин занять людям дають основи нової професії.

– За півтора року існування цього проекту нам вдалося навчити понад 5 тисяч переселенців та ветеранів АТО. Для цього залучили близько 200 професійних бізнес-тренерів по всій Украї­ні. 300 волонтерів допомагали з організацією і проведенням цих курсів. У підсумку 70 відсотків випускників працевлаштуються протягом 1-2 місяців, – наголошує Віра Лебедєва.

Крім того, випускники просили знайти певні контакти, і ці запити переросли у ще один проект – «Соціальний бізнес-інкубатор». Це комплексна програма навчання та підтримки від успішних бізнесменів та профільні експертні консультації.

За словами координатора проекту «Воїну – гідна праця» Оксани Воропай у центрі не тільки допомагають відкрити власний бізнес, а й за допомогою різних грантів надають фінансову підтримку. Восени минулого року перші випускники-ветерани АТО склали іспити. А наприкінці травня в Києві у межах діяльності проекту ЦЗВЛ за підтримки «Української ініціативи зміцнення громадянської довіри» (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), а також Програмної ініціативи «Громадські ініціативи нової України» Міжнародного фонду «Відродження» відбувся Всеукраїнський практичний форум-презентація «Захоплені життям. Історії успіху ветеранів АТО». На заході присутні мали можливість поспілкуватися з хлопцями, які повернулися з війни і успішно працевлаштувалися чи відкрили власну справу, поділитися власними історіями та просто провести час в колі однодумців. Колишні бійці АТО мали можливість ознайомитися з вакансіями від провідних компаній України, отримати корисні поради та секрети проходження співбесіди від досвідчених HR-менеджерів з OTP Bank, мережі АЗК «WOG», представників «Нової пошти», консультації та поради щодо відкриття власної справи від бізнес-інкубатора BizClub.  Зокрема, на форумі були представлені актуальні курси та програми навчання від «Центру зайнятості вільних людей» та його партнерів.

ВАС ВІТАЄ PIZZA VETERANO

veteranoPizzaЛеонід Остальцев – один із перших випускників бізнес-інкубатора BizClub, який відкрив власну справу з «нуля». Історія цього хлопця – автора проекту PizzaVeterano – приклад дуже вмотивованої людини. Він звернувся до органів соцзабезпечення і дізнався, що йому як ветерану АТО можна безкоштовно пройти курси підприємництва. Після них Леонід також навчався в бізнес-інкубаторі, де створив власний проект малого підприємства. У підсумку 28-річний колишній піхотинець, що демобілізувався минулого року, приміряв на себе фартух кухаря і вирішив відкрити у Києві власну піцерію.

– З грошима мені допоміг американський інвестор українського походження, який побачив перспективу мого проекту, – розповідає Леонід. – Особливою фішкою закладу є те, що в мене працюють бійці з АТО. З ними легко, адже разом багато всього пройшли на війні, навчилися розуміти і чути один одного.

Pizza Veterano відкрилася в грудні минулого року. Вже на другий місяць Леонід Остальцев був у «плюсі». Але не вважає це тільки своєю заслугою. Це загальний успіх тих людей, які підтримують ветеранів АТО, приходять до них і допомагають хлопцям вести бізнес. Команда з піцерії не збирається зупинятися на досягнутому. А її власник мріє з маленького закладу швидкого харчування зробити справжній італійський ресторан.

ТАНГО-ТЕРАПІЯ З ПЕРЕДОВОЇ

Ветеран АТО Олексій Гаврись відкрив у Києві школу танців Aliento del Tango, куди вирішив покликати на реабілітацію військових, що повернулися зі Сходу.

Ця ідея виникла в хлопця ще на… передовій. До мобілізації Олексій захоплювався танцями і викладав танго у Будинку культури. Після оголошення АТО патріот неодноразово ходив до військкомату з проханням відправити на фронт. За фахом Гаврись – військовий перекладач з англійської і німецької, але цей фах не був актуальним. Лише з часом йому запропонували в третій хвилі мобілізації йти в 12-й батальйон територіальної оборони, що тоді перебував у селі Дмитрівка поблизу Луганська.

baletIncubatorНа війні бійцям у хвилини відпочинку потрібно було якось відволікатися і морально перепочивати. Хлопець вирішив зайнятися на передовій… арт-терапією. Командування ініціативу солдата підтримало. Щоправда, спочатку хлопці не дуже активно йшли «на танці». Ситуація змінилися, коли підрозділ вивели на ротацію у Старобільськ. Там Олексій відкрив «Школу аргентинського танго». Але тут виникла інша проблема – бракувало… партнерок. Військові розклеїли по місту оголошення, що проводять безкоштовні курси танго. Охочих виявилося багато. Олексію й досі телефонують за тими об’явами.

Відкрита в Києві школа бальних танців Aliento del Tango розташована біля метро «Деміївська». Олексій Гаврись тішиться тим, що з кожним днем до неї приходить дедалі більше людей. І особливо приємно те, що серед них багато ветеранів АТО, для яких аргентинське танго відкриває безліч нового та цікавого.

«КІБОРГ-МАСАЖ»

Після демобілізації Дмитро Крикун вирішив стати масажистом та відкрив «Кіборг-масаж». На сеанси до кабінету, що працює в столиці на вулиці Турівській, 31, можуть завітати всі охочі, а бійці АТО отримують процедури безкоштовно.

За словами Дмитра, після демобілізації першою думкою було займатися масажем саме для реабілітації хлопців (на фронті його самого спіткала проблема зі спиною). Ця проблема актуальна для багатьох учасників АТО, адже носіння бронежилета й зброї не минається без наслідків. Тож вирішив допомагати побратимам. Спочатку ходив до знайомого масажиста і спостерігав за його роботою. Потім через сторінку у Facebook вийшов на проект «Воїну – гідна праця». Волонтери допомогли потрапити на професійні курси масажу, після закінчення яких він отримав сертифікат. У планах – вступати в університет фізкультури на реабілітолога.

Ветерана АТО відвідувачі нерідко запитують, чому його мале підприємство отримало назву «Кіборг-масаж»? З нею допоміг визначитися побратим з 95-ї бригади, з яким разом стояли на позиціях у Пісках і були в донецькому аеропорту. Десантники й досі спілкуються. Коли Крикун закінчив курси і вислав однополчанину фото сертифіката, той пожартував: «Що, будеш тепер робити у Києві «кіборг-масаж?»  «А чому б дійсно не запатентувати цікаву назву, щоб виділитись серед численних конкурентів?» – подумав Дмитро.

massazIncubator– Масаж – це дуже інтимна річ. Потрібно, щоб людина відчувала контакт зі мною. Тому до мене приходять друзі друзів та знайомі знайомих. Для хлопців-ветеранів важливо спілкуватися з тими, хто їх розуміє. Адже, крім фізичної допомоги, є теми, про які ми можемо говорити на рівних, – розповідає власник масажного кабінету. – У мене є друг, з яким ми разом були в зоні АТО. Фотограф за фахом, він зробив мені безкоштовну фотосесію. А ще за ці кілька місяців роботи «Кіборг-масажу» я навіть став трохи психологом, адже спілкуюсь із багатьма цікавими людьми.

Організатори проекту «Воїну – гідна праця» відзначають, що лише за півроку  навчання в центрі пройшли близько 100 людей, з яких 74 вже запустили свої проекти малих підприємств. Отже, життя після війни продовжується.

Юрій КУЗНЕЦОВ

Powered by Ajaxy